Jak poznać, że dziecko jest odwodnione?

Odwodnienie u dziecka - odwodnione dziecko

Lekarze i eksperci od żywienia wciąż nam powtarzają, że powinniśmy na co dzień pić bardzo dużo wody. Dotyczy to szczególnie osób starszych (z wiekiem poczucie pragnienia słabnie) i dzieci. Ciało dziecka składa się z wody w 75 procentach, w przypadku noworodka jest to nawet 80 procent! Odwodnienie jest bardzo groźne, dlatego to bardzo ważne, by umieć je prawidłowo rozpoznać. O tym, jak poznać że dziecko jest odwodnione, piszemy w poniższym poście.

Odwodnienie u dziecka: jak do niego dochodzi?

Z problemem odwodnienia stykają się niemal wszyscy rodzice małych dzieci. Bardzo często idzie ono w parze z biegunką (zwłaszcza długotrwałą), która towarzyszy innej chorobie (jak grypa żołądkowa). Kolejne powszechne przyczyny odwodnienia u dziecka to wymioty, niewystarczająca ilość płynów podawana dziecku w chorobie, której towarzyszy gorączka, a w przypadku starszych dzieci także bardzo intensywny wysiłek fizyczny. Objawów odwodnienia nie wolno lekceważyć. Dzieci chorują bowiem zupełnie inaczej niż dorośli i to, co dla mamy czy taty jest zupełnie niegroźne, w przypadku malucha może przerodzić się w poważną chorobę, czy wręcz zagrażać jego życiu. Sztandarowy przykład to katar u niemowlaka – nieleczony poskutkuje zapaleniem ucha czy zapalenie zatok.

Dlaczego biegunka czy wymioty mają aż taki wpływ na spadek zawartości wody w organizmie dziecka? Spróbujmy przedstawić sprawę bardziej obrazowo. Kiedy maluch cierpi na zakażenie bakteryjne czy wirusowe, organizm rozpoczyna walkę, by pozbyć się tych intruzów. Próbuje je z siebie wypłukać, dlatego całą wodę z organizmu kieruje do jelit. Wraz z biegunką usuwa drobnoustroje, ale pozbywa się też tak ważnej wody. Kiedy zaś dziecko cierpi na wymioty, płyny z żołądka (wraz z niezbędnymi elektrolitami) nie mają nawet szansy dostać się do jelit. A przecież to właśnie z tego miejsca następuje wchłanianie wody i składników mineralnych do organizmu.

Odwodnienie u dziecka - jak je rozpoznać?

Jak sprawdzić czy dziecko jest odwodnione? Po każdym luźnym stolcu, bądź wymiotach uzupełnij płyny! Pamiętaj, że dla dziecka do 10 kg podajemy 60-120 ml płynu. W przypadku dziecka ważącego powyżej 10 kg wartość ta wzrasta do  120-240 ml.

Po czym poznać, że dziecko jest odwodnione?

No dobrze, ale jak poznać że dziecko jest odwodnione? W początkowej fazie to naprawdę trudne, bo wówczas nie daje ono jeszcze objawów. Wraz z biegiem czasu zaczną się jednak pojawiać. Najważniejsze to dostrzec problem już na etapie objawów o charakterze lekkim.

Należą do nich:

 • suchy język bądź usta,
 • brak lub niewielka ilość łez podczas płaczu
 • pieluszka, której nie trzeba zmieniać od trzech i więcej godzin.

Jeśli zauważysz takie objawy, dla pewności możesz dodatkowo sprawdzić kondycję skóry malucha. Lekko uszczypnij ją na brzuszku i zobacz, czy od razu wraca do poprzedniego stanu. Zmniejszone napięcie skóry to bowiem kolejny objaw odwodnienia u dziecka. Jeśli maluch ma zapadnięte oczy, policzki, brzuch lub ciemiączko, to także świadczy o odwodnieniu. Silnie odwodniony maluch będzie osłabiony, senny, będzie miał problem, by krzyknąć, a kiedy wyda z siebie jakiś głos, będzie to dźwięk chrapliwy.

Jak rozpoznać odwodnienie u dziecka?

Na tym etapie może już nie być w stanie samodzielnie się napić, pojawią się zaburzenia świadomości i wiotkość ciała. Jeśli zauważysz takie symptomy, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Brzmi strasznie, dlatego najważniejsze to odpowiednia profilaktyka. Od najmłodszych lat wykształcajmy w dziecku nawyk picia wody, a sytuacjach wyjątkowych podawajmy mu bezpieczne dla dzieci preparaty nawadniające (podczas upałów, gdy dziecko jest aktywne fizycznie). O nawodnienie powinnyśmy też dbać poprzez właściwą dietę bogatą w warzywa i owoce – ogórki, pomidory, cukinię, jabłka i cytrusy. Na pewno przydadzą się też pyszne domowe soki owocowo-warzywne! Bądź świadomym rodzicem i wiedz, po czym poznać że dziecko jest odwodnione!

Klaudia

2 komentarze

 1. Justyna

  Objawy odwodnienia przy biegunce sucha pieluszka to chyba się wyklucza

  Odpowiedz
 2. Grażyna

  Moja wnuczka skończyła w kwietniu 2 lata. Czasami jej „wyjdzie słowo mama” ale cały czas coś gada ale nie są to słowa.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *