Sól fizjologiczna do czyszczenia oczu i uszu niemowlaka

sól fizjologiczna do higieny dziecięcych oczu

Sól fizjologiczna – na pewno każdy nieraz spotkał się z tym specyfikiem. Najczęściej kojarzy się z kroplówkami – solą fizjologiczną nawadnia się pacjenta po operacji lub podczas zatruć i chorób wirusowych, którym towarzyszy biegunka czy wymioty. Fizjologiczny roztwór soli to również coś, co powinno znaleźć się w apteczce każdej mamy noworodka i niemowlaka. Ale dlaczego? I czym tak właściwie jest sól fizjologiczna?

Katarek fizjologiczny roztwór soli to wyrób medyczny w klasie IIa w postaci 0,9% roztworu chlorku sodu w ampułkach o pojemności 5ml, wykorzystywanych do jednorazowego użytku. Jest sterylny i izotoniczny. Jak może pomóc naszemu dziecku? Otóż dzięki niemu możemy przeprowadzić skuteczne oczyszczanie oczu i uszu noworodka.

Drugoplanowy bohater Metody 3 Kroków czyli sól fizjologiczna

Sól fizjologiczna Katarek jest niezbędna do prawidłowego przeprowadzenia aspiracji, czyli odciągania kataru u dziecka. Przed rozpoczęciem „zabiegu” aplikujemy do noska maluszka kilka kropli roztworu soli w celu rozrzedzenia wydzieliny. Im bardziej rozwodniony katar, tym szybciej się go pozbędziemy. Po odciągnięciu wydzieliny za pomocą aspiratora podłączanego do odkurzacza ponownie użyjemy pozostałej w ampułce soli. Tym razem zakroplimy nosek dziecka, by nawilżyć jego błonę śluzową oraz przywrócić prawidłowy ruch rzęsek.

Oczyszczanie oczu i uszu niemowlaka solą fizjologiczną

Oczyszczanie oczu i uszu noworodka za pomocą soli fizjologicznej

Fizjologiczny roztwór soli dba nie tylko o higienę noska, ale także oczek i uszek. Sól wykorzystamy do oczyszczania oczu i uszu noworodka poprzez zakraplanie lub przemywanie. Można stosować ją od pierwszego dnia życia dziecka. Doskonale nawilża śluzówkę oka i noska. Powinniśmy ją stosować zwłaszcza w zimie, gdy powietrze w domu jest ogrzewane i niedostatecznie nawilżone. Ampułki przeznaczone są do jednokrotnego użytku. Jeśli nie zużyjemy całości podczas zabiegów pielęgnacyjnych maluszka, możemy wykorzystać ją, by nawilżyć nasze oczy, zmęczone od długotrwałego wpatrywania się w ekran komputera.

Sól fizjologiczną do higienizacji noska niemowlęcia powinniśmy stosować każdego dnia, nie tylko wtedy gdy dziecko ma katar. Po nocy w nosku dziecka często zalegają paproszki i zaschnięte grudki, a po jedzeniu – ulana treść pokarmowa. Zanieczyszczenia zbierają się także w nosku podczas spacerów i zabawy na świeżym powietrzu. Roztworem soli Katarek możemy także oczyszczać i przemywać rany oraz skaleczenia.

Sól fizjologiczna do higieny dziecięcych oczu i uszu

Inhalacja i nebulizacja solami

Sól fizjologiczna do oczu dla niemowląt pełni także inne funkcje. Płyn fizjologiczny świetnie nadaje się do aplikowania leków drogą wziewną, bezpośrednio do płuc i oskrzeli. Inhalacje i nebulizacje solami stosuje się w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych, zapalenia oskrzeli i płuc, mukowiscydozy, astmy oskrzelowej, stanów zapalnych gardła i krtani oraz innych dolegliwości i chorób. To sposób na szybkie pozbycie się zalegającej w górnych drogach oddechowych wydzieliny. Podanie leków droga wziewną gwarantuje szybki i skuteczny efekt terapii. W ten sposób możemy podać mniejszą dawkę leku, a jednocześnie spodziewać się jego szybszego działania.  Inhalacje górnych dróg oddechowych można również wykonywać profilaktycznie, w celu ich oczyszczenia i nawilżenia. Mamy nadzieję, że wiesz już czym przemywać oczy i uszy niemowlaka.

Katarek roztwór soli fizjologiczny to 10 ampułek o pojemności 5ml. Jedno opakowanie wchodzi w skład „odświeżonego” zestawu Katarek Complete, a zapas można uzupełnić między innymi w sklepach sieci Biedronka.

Polecamy sprawdzić też wpis, w którym opisujemy domowe sposoby na katar u dziecka.

Klaudia

2 komentarze

  1. Justyna

    Objawy odwodnienia przy biegunce sucha pieluszka to chyba się wyklucza

    Odpowiedz
  2. Grażyna

    Moja wnuczka skończyła w kwietniu 2 lata. Czasami jej „wyjdzie słowo mama” ale cały czas coś gada ale nie są to słowa.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *