Sól fizjologiczna do czyszczenia oczu i uszu niemowlaka

sól fizjologiczna do higieny dziecięcych oczu

Sól fizjologiczna – na pewno każdy nieraz spotkał się z tym specyfikiem. Najczęściej kojarzy się z kroplówkami – solą fizjologiczną nawadnia się pacjenta po operacji lub podczas zatruć i chorób wirusowych, którym towarzyszy biegunka czy wymioty. Fizjologiczny roztwór soli to również coś, co powinno znaleźć się w apteczce każdej mamy noworodka i niemowlaka. Ale dlaczego? I czym tak właściwie jest sól fizjologiczna?

Katarek fizjologiczny roztwór soli to wyrób medyczny w klasie IIa w postaci 0,9% roztworu chlorku sodu w ampułkach o pojemności 5ml, wykorzystywanych do jednorazowego użytku. Jest sterylny i izotoniczny. Jak może pomóc naszemu dziecku? Otóż dzięki niemu możemy przeprowadzić skuteczne oczyszczanie oczu i uszu noworodka.

Drugoplanowy bohater Metody 3 Kroków czyli sól fizjologiczna

Sól fizjologiczna Katarek jest niezbędna do prawidłowego przeprowadzenia aspiracji, czyli odciągania kataru u dziecka. Przed rozpoczęciem „zabiegu” aplikujemy do noska maluszka kilka kropli roztworu soli w celu rozrzedzenia wydzieliny. Im bardziej rozwodniony katar, tym szybciej się go pozbędziemy. Po odciągnięciu wydzieliny za pomocą aspiratora podłączanego do odkurzacza ponownie użyjemy pozostałej w ampułce soli. Tym razem zakroplimy nosek dziecka, by nawilżyć jego błonę śluzową oraz przywrócić prawidłowy ruch rzęsek.

Oczyszczanie oczu i uszu niemowlaka solą fizjologiczną

Oczyszczanie oczu i uszu noworodka za pomocą soli fizjologicznej

Fizjologiczny roztwór soli dba nie tylko o higienę noska, ale także oczek i uszek. Sól wykorzystamy do oczyszczania oczu i uszu noworodka poprzez zakraplanie lub przemywanie. Można stosować ją od pierwszego dnia życia dziecka. Doskonale nawilża śluzówkę oka i noska. Powinniśmy ją stosować zwłaszcza w zimie, gdy powietrze w domu jest ogrzewane i niedostatecznie nawilżone. Ampułki przeznaczone są do jednokrotnego użytku. Jeśli nie zużyjemy całości podczas zabiegów pielęgnacyjnych maluszka, możemy wykorzystać ją, by nawilżyć nasze oczy, zmęczone od długotrwałego wpatrywania się w ekran komputera.

Sól fizjologiczną do higienizacji noska niemowlęcia powinniśmy stosować każdego dnia, nie tylko wtedy gdy dziecko ma katar. Po nocy w nosku dziecka często zalegają paproszki i zaschnięte grudki, a po jedzeniu – ulana treść pokarmowa. Zanieczyszczenia zbierają się także w nosku podczas spacerów i zabawy na świeżym powietrzu. Roztworem soli Katarek możemy także oczyszczać i przemywać rany oraz skaleczenia.

Sól fizjologiczna do higieny dziecięcych oczu i uszu

Inhalacja i nebulizacja solami

Sól fizjologiczna do oczu dla niemowląt pełni także inne funkcje. Płyn fizjologiczny świetnie nadaje się do aplikowania leków drogą wziewną, bezpośrednio do płuc i oskrzeli. Inhalacje i nebulizacje solami stosuje się w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych, zapalenia oskrzeli i płuc, mukowiscydozy, astmy oskrzelowej, stanów zapalnych gardła i krtani oraz innych dolegliwości i chorób. To sposób na szybkie pozbycie się zalegającej w górnych drogach oddechowych wydzieliny. Podanie leków droga wziewną gwarantuje szybki i skuteczny efekt terapii. W ten sposób możemy podać mniejszą dawkę leku, a jednocześnie spodziewać się jego szybszego działania.  Inhalacje górnych dróg oddechowych można również wykonywać profilaktycznie, w celu ich oczyszczenia i nawilżenia. Mamy nadzieję, że wiesz już czym przemywać oczy i uszy niemowlaka.

Katarek roztwór soli fizjologiczny to 10 ampułek o pojemności 5ml. Jedno opakowanie wchodzi w skład „odświeżonego” zestawu Katarek Complete, a zapas można uzupełnić między innymi w sklepach sieci Biedronka.

Polecamy sprawdzić też wpis, w którym opisujemy domowe sposoby na katar u dziecka.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *