Inhalacje z soli fizjologicznej u dzieci. Jak i kiedy warto je wykonać?

Inhalacje z soli fizjologicznej u dzieci

Inhalacje z soli fizjologicznej dla dzieci to jeden z najbezpieczniejszych i najbardziej sprawdzonych sposobów na radzenie sobie z efektami kataru i kaszlu u najmłodszych. Nie wymaga od rodzica szczególnych umiejętności ani trudno dostępnych czy drogich leków, dodatkowo świetnie sprawdzi się u małych alergików, u których nie można stosować ziół, oraz u niemowląt, u których bardziej skomplikowane substancje są jeszcze niewskazane. Jak powinna przebiegać inhalacja z soli fizjologicznej dla dzieci, jak odpowiednio dobrać proporcje oraz czym różni się inhalacja od nebulizacji?

Inhalacje dziecka solą fizjologiczną – co musisz wiedzieć?

Sól fizjologiczna to substancja, która jest wodnym roztworem chlorku sodu o stężeniu 0,9%. Można ją bez problemu zakupić w aptece bez recepty (w formie ampułek 2.5-5 ml), czasem także w niektórych drogeriach. To właśnie ją stosuje się w formie kroplówek w celu uzupełnienia poziomu elektrolitów po zabiegach, można w niej także rozrabiać leki wymagające infuzji dożylnej. W przypadku maluchów najczęściej przydaje się jako substancja nawilżająca i oczyszczająca m.in. w dbaniu o higienę oczu. Na zatkany nos, nieprzyjemny katar czy zapalenie zatok, a nawet męczący kaszel, inhalacja dziecka solą fizjologiczną sprawdzi się najlepiej w formie nebulizacji.

Jak działa sól fizjologiczna?

Sól fizjologiczna intensywnie nawilża błonę śluzową w nosku dziecka, pomagając pozbyć się zalegającej wydzieliny. Nie zaleca się jej jako jedyny sposób leczenia kataru czy zapalenia zatok, ale jest doskonałym uzupełnieniem terapii z użyciem innych środków, a nawet jako działanie profilaktyczne dla alergików.

Ile soli fizjologicznej dla niemowlaka?

Wykorzystywane inhalatory mogą się różnić między sobą, dlatego zawsze przed przeprowadzeniem inhalacji z soli fizjologicznej u niemowlaka należy uważnie przeczytać instrukcje od producenta. Najczęściej w inhalatorze lub nebulizatorze umieszcza się zaledwie kilka kropli, dlatego na jedną inhalację spokojnie wystarczy pojedyncza ampułka roztworu. Lekarz może także doradzić inhalacje z użyciem wody oraz soli fizjologicznej lub soli hipertonicznej.

Jak często przeprowadzać inhalacje u dziecka?

Częstotliwość inhalacji należy skonsultować z lekarzem, najczęściej jednak u dzieci inhalacje można przeprowadzać 2-3 razy dziennie po 5-10 minut lub do wyczerpania płynu (jeśli mowa o nebulizacji).

Inhalacja u dzieci z soli fizjologicznej

Czym się różnią inhalacje od nebulizacji?

Te pojęcia często są wykorzystywane wymiennie, choć nie do końca słusznie. Inhalacja to szerokie pojęcie na wszystkie zabiegi polegające na wdychaniu pary. Z kolei nebulizacja to jeden z rodzajów inhalacji i polega na przekształcaniu roztworu wodnego w aerozol (mgiełkę) przy pomocy sprężonego powietrza. Nebulizacja jest szczególnie zalecana u najmłodszych dzieci, dlatego inhalacje z soli fizjologicznej u niemowlaka w miarę możliwości powinny być przeprowadzane właśnie w ten sposób.

Inhalacje z soli fizjologicznej krok po kroku

Jak wykonać bezpieczną inhalację nawet u niemowlęcia?

  1. Należy zacząć od przygotowania urządzenia do inhalacji zgodnie z instrukcjami producenta. Można wykorzystać właśnie roztwór soli fizjologicznej lub jeśli lekarz zaleci inaczej – np. hipertonicznej.
  2. Po przygotowaniu przyłożyć maskę do twarzy malucha. W przypadku starszych dzieci można użyć ustnika na gumce lub zaproponować im samodzielne trzymanie maski.
  3. Podczas całego procesu inhalacji trzymać maseczkę blisko twarzy dziecka, umożliwiając mu swobodne wdychanie mgiełki, lub pilnować, by samo trzymało maskę w odpowiedniej odległości.
  4. Nebulizacja powinna trwać do zużycia płynu, jednak nie dłużej niż 5-10 minut.
  5. Po skończonej inhalacji należy dokładnie umyć sprzęt i pomóc dziecku opróżnić nosek lub odkaszlnąć zalegającą wydzielinę.

Inhalacje z soli fizjologicznej dla dzieci to proste i skuteczne działanie wspomagające leczenie kataru lub kaszlu, co więcej – są bezpieczne nawet dla najmłodszych dzieci. Zachęcamy do zaopatrzenia się w dobry nebulizator i zapas ampułek z solą fizjologiczną – z pewnością się przydadzą.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *