Jak odetkać nos bez kropli?

Jak odetkać nos bez kropli

Zatkany nos to prawdziwa zmora. Jeszcze trudniej jest, gdy krople nie działają, akurat nie ma ich pod ręką lub w ogóle nie można ich stosować, gdy na przykład chora osoba cierpi na różnego rodzaju alergie na leki. Z kolei u najmłodszych dzieci, szczególnie niemowląt, które nie potrafią jeszcze samodzielnie opróżnić noska podczas siąkania, krople nie przyniosą żadnego pożytku. Jak odetkać nos bez kropli? Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie sprawdzonych domowych sposobów i kilka cennych wskazówek.

Jak odblokować zatkany nos? Domowe metody

Domowe sposoby na odetkanie nosa to często pierwsza (a nieraz nawet jedyna dostępna) metoda na poradzenie sobie z katarem. Od czego warto zacząć walkę z tym objawem przeziębienia albo alergii?

Inhalacja

Inhalacje z wykorzystaniem ziół lub soli fizjologicznej należą do najbardziej uniwersalnych sposobów na odetkanie nosa. Oczywiście przed inhalacją na bazie ziół należy upewnić się, że osoba, która będzie z niej korzystać, nie ma alergii na dane rośliny. Jeśli obawiamy się takiej sytuacji, można zastosować inhalacje z wykorzystaniem soli fizjologicznej i specjalne nebulizatory. 

Irygacja nosa

Przydatna szczególnie w przypadku zapalenia zatok, które powoduje zaleganie wydzieliny także w wyższych odcinkach dróg oddechowych. Możliwa jest do przeprowadzenia zarówno u dzieci (starszych i najlepiej po konsultacji z pediatrą), jak i u dorosłych. Jednak prawidłowa irygacja może być dla niewprawionych osób dość trudna do wykonania, a dla podrażnionych śluzówek – nawet bolesna.

Dobre nawodnienie

Jakie są naturalne sposoby na odetkanie nosa? Przede wszystkim – woda! Choć może się to wydawać oczywiste, to jednak przyjmowanie płynów a realne nawodnienie nie są tym samym. W czasie kataru najlepiej pić zwykłą wodę mineralną lub napary ziołowe, ale unikać kawy, czarnej herbaty czy słodkich napojów. Dobre nawodnienie spowoduje, że katar zalegający w nosie będzie rzadszy, a tym samym – łatwiejszy do usunięcia.

Aspirator do nosa

To opcja, która sprawdzi się szczególnie dobrze u najmłodszych. Występuje w różnych wersjach, np. ustnej, podpinanej do odkurzacza czy elektrycznej. Najpopularniejsze modele to Katarek Complete (wersja do odkurzacza) oraz Katarek Travel (wersja 2w1: ustna i do odkurzacza). Aspirator pozwala opróżnić nos zarówno z rzadkiej, alergicznej wydzieliny, jak i tej chorobowej, o podłożu bakteryjnym. Pozwala przywrócić swobodny oddech u małych dzieci, a w połączeniu z odpowiednimi maściami oraz roztworem soli fizjologicznej daje najlepsze efekty.

Czosnek i cebula

Jak odblokować zatkany nos z wykorzystaniem mocy roślin? Cebula i czosnek przychodzą z pomocą! Choć tradycyjne środki, takie jak mleko z czosnkiem czy syrop z cebuli, nie są szczególnie lubiane ze względu na swoje właściwości smakowe i zapachowe, to jako „naturalne antybiotyki” stanowią cenne źródło wielu składników (S-allicyna,  kwercetyna). Do tego świeżo obraną, pokrojoną na kawałki cebulę można umieścić na talerzu, by wdychać jej soki – pozwoli to odblokować zatkany nos, będzie jednak wiązało się z nieprzyjemnym zapachem w ogromnym stężeniu.

Sposoby na odetkanie nosa bez kropli

Pamiętaj o regularnym nawilżanie śluzówki

Skupiając się na usunięciu kataru z nosa, nie możesz zapomnieć o jego właściwym nawilżeniu. Zbyt częste lub zbyt intensywne opróżnianie nosa może spowodować pękanie naczyń krwionośnych, przesuszenie ścianek śluzówki, a wraz z tym wydłużony proces leczenia. Dlatego polecamy metodę 3 kroków, która opiera się nie tylko na oczyszczeniu nosa, lecz także jego nawilżeniu. Niezależnie więc od tego, jakie naturalne sposoby na odetkanie nosa zastosujesz, upewnij się, że obejmą one te 3 etapy:

  • rozrzedzanie wydzieliny,
  • odciąganie kataru/opróżnianie nosa,
  • nawilżanie śluzówki.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *