Kto przynosi prezenty?

Kto przynosi prezenty dla dzieci?

Św. Mikołaj, Aniołek, Gwiazdor czy może Dzieciątko? Kto przynosi prezenty do Waszego domu w święta?

W Polsce najpopularniejszy jest Św. Mikołaj, który w noc Wigilijną, gdy wszystkie dzieci śpią, wślizguje się do naszego domu i zostawia podarunki pod choinką. Nie ma chyba osoby, która nie kojarzyłaby tego starszego, miłego Pana w czerwonym płaszczyku, z siwą brodą i workiem wypakowanym po brzegi prezentami. Taki wizerunek wykreował Fred Mizen, który narysował Mikołaja dla koncernu Coca-Cola w 1930 roku. W rzeczywistości Św. Mikołaj był biskupem, który cały swój majątek oddał biednym, dlatego dzisiaj kojarzymy go z prezentami.

Prezenty od Gwiazdora

W Wielkopolsce, na Kujawach, Kaszubach i na Pomorzu Zachodnim Św. Mikołaj przynosi prezenty 6 grudnia, jednak na Boże Narodzenie – Gwiazdor. Ubrany w futro z barana, futrzaną czapkę, z twarzą umazaną smołą i charakterystyczną dla niego gwiazdą. Zazwyczaj przychodzi w towarzystwie kolędników. Dzieci, żeby dostać prezent muszą wykazać się znajomością pacierza, kolęd, albo opowiedzieć wierszyk. Gwiazdor wie czy maluchy były grzeczne i te, które zasługują na prezent dostają go, a niegrzeczne w ramach upomnienia otrzymują rózgę.

Dzieciątko obdarowuje dzieci na Śląsku

Na Górnym Śląsku prezenty przynosi Dzieciątko, które jest utożsamiane z samym nowo narodzonym Jezusem Chrystusem. Ślązacy pielęgnują tę tradycję, w ten sposób łatwiej jest dzieciom przekazać o co naprawdę chodzi w świętach Bożego Narodzenia, że właśnie do ich domu przyjdzie sam Bóg, a nie boży posłaniec, w postaci chociażby Św. Mikołaja.

Prezenty od Aniołka w Galicji

Na prezenty od Aniołka czeka się czeka się na terenach dawnej Galicji, czyli w Małopolsce i na Podkarpaciu. Na Dolnym Śląsku prezenty pojawiają się wraz z pierwszą gwiazdką.

Kto przynosi prezenty za granicą

Także za granicą różne postacie są odpowiedzialne za podarunki pod choinką. W Rosji prezenty przynosi Dziadek Mróz, w Hiszpanii – Trzej Królowie, we Francji – Pere Noel, a we Włoszech Babbo Natale.

Niezależnie od kogo i czy znajdziemy pod choinką zabawki, ubrania czy książeczki, pamiętajmy, że święta to przede wszystkim czas, który powinniśmy poświęcić naszym najbliższym, rodzinie, przyjaciołom, a prezenty są tylko miłym do tego dodatkiem. Życzymy Wam i Waszym rodzinom zdrowych i spokojnych świąt! 🙂

Gosia

Każdego dnia staram się wyszukiwać najciekawsze tematy.
Każda z nas jest Kobietą, Mamą, Żoną czy Córką- często pełnisz pewnie wszystkie te role społeczne na raz :) nie jesteś z tym sama pamiętaj. Moją stronę tworzą mamy: mama farmaceutka, przyszła mama, mama pediatra, mama blogerka. Czekamy na Twoje pytania! Jeśli chcesz ze mną współpracować zapraszam do kontaktu:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Katar u niemowląt i małych dzieci może powodować groźne powikłania.

Chcesz mu pomóc? Dowiedz się jak!

Katar u niemowląt i małych dzieci może powodować groźne powikłania.

Chcesz mu pomóc? Dowiedz się jak!