Co zakłóca sen dziecka?

Co zakłóca sen dziecka - śpiące niemowlę

Dziecko w żadnym późniejszym okresie swojego życia nie śpi tyle, co w pierwszych miesiącach po urodzeniu. Niemowlę potrafi przesypiać nawet 18-20 godzin na dobę i jest to rzecz w pełni normalna. Pierwsze lata życia to czas intensywnego wzrostu i rozwoju, a ten możliwy jest przede wszystkim właśnie podczas snu. Jednak jak każda mama wie, rzeczywistość nie jest taka kolorowa. Choć natura każe dziecku spać, to różnorodne czynniki mu w tym przeszkadzają. Co sprawia, że twój maluszek nie może zasnąć? Że często się budzi albo śpi bardzo niespokojnie?

Zakłócacze snu można podzielić na wewnętrzne, pochodzące z jego własnego organizmu oraz oczywiście te zewnętrze, niezależne od dziecka. Dobrze, jeśli rodzice nauczą się rozpoznawać jedne i drugie, a następnie eliminować, bo maluch sam sobie z nimi nie poradzi.

Temperatura w sypialnii

Każdy z nas ma indywidualne preferencje związane z odczuwaniem ciepła. Niektórzy nie zasną bez skarpet na stopach, inni uznają tylko lekkie, przewiewne piżamki. „Ciepłolubni” rodzice mają tendencję do przegrzewania swoich dzieci. W obawie przed tym, że nocą się przeziębią, zakładają im cieplejsze śpioszki i skrupulatnie poprawiają im kołderkę, gdy tylko dziecko lekko się odkryje. Jasne, maluch nie może marznąć, ale zbyt wysoka temperatura też nie jest wskazana – nie pozwala na głęboki, zdrowy i regenerujący sen. W pokoju maluszka powinno więc być ok. 20 st. C.

Głód i karmienie w nocy

Najnormalniejsza u niemowlaka rzecz pod słońcem, jednak dla początkujących rodziców to nowość, do której muszą się przyzwyczaić. Na początku dziecko budzi się na karmienia kilka razy w ciągu nocy, z czasem liczba tych pobudek będzie maleć. Jeśli jednak nie będzie, maluch prawdopodobnie budzi się z przyzwyczajenia. Poznasz to po tym, że po przystawieniu do piersi ssie tylko trochę lub wcale. Staraj się więc odzwyczajać dziecko od nocnych karmień, podając mu smoczek albo butelkę z wodą (kiedy nie jest głodne).

Katar w nocy

Niemowlę potrafi oddychać tylko przez nos. Zatkany nos u dziecka równa się więc bardzo utrudnionemu oddychaniu, które zupełnie uniemożliwia zaśnięcie. W takiej sytuacji koniecznie zastosuj aspirator do nosa. W normalnych warunkach, tj. wtedy, gdy dziecko nie ma kataru, oczyszczaj mu nosek po każdej kąpieli. W ten sposób unikniesz sytuacji, w której zasychająca wydzielina spowoduje zatkanie się przewodów nosowych.

Ząbkowanie

Ten problem jest wyjątkowo uporczywy, ale na szczęście przejściowy. Ząbkowanie potrafi odebrać ochotę do jedzenia i zabawy, więc nic dziwnego, że uniemożliwia także sen. Cóż, trzeba to przetrwać, stosując metody łagodzące ból dziąseł. Możesz wykonywać delikatny masaż oraz smarować dziąsła specjalnym żelem chłodzącym. Czasem ząbkowanie powoduje lekki stan zapalny i tym samym podwyższenie temperatury ciała, ale środek przeciwgorączkowy podawaj tylko w porozumieniu z lekarzem.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *