Edukacyjne książeczki dla niemowląt i małych dzieci - które wybrać?

Edukacyjne książeczki dla małych dzieci

Na rynku wiele książeczek dla niemowląt jest promowanych jako edukacyjne, ale czy na pewno takie są? Czy są dostosowane do możliwości poznawczych najmłodszych, a ich treści faktycznie uczą? Przedstawiamy nasz subiektywny ranking najlepszych pozycji w tej kategorii.

Książeczki kontrastowe dla najmłodszych

Jeśli jeszcze nie słyszałaś o książeczkach kontrastowych, to najwyższy czas to zmienić! Są one specjalnie przygotowane dla niemowląt od ok. trzeciego miesiąca życia, które w tym okresie widzą głównie kontury, cienie i światło. Obrazki w książeczce przedstawiają proste, czarno-białe kształty, które stymulują wzrok bobasa. Rodzic wskazując przedstawione na stronach elementy i opowiadając o nich, buduje więź z dzieckiem. Książeczka będzie aktualna również dla starszaka – tworząc historię związaną z przedstawionymi, bardzo minimalistycznymi kształtami na pewno wyobraźnia będzie pracować na najwyższych obrotach!

„Moje pierwsze 100 słów”

Uczenie się pierwszych słów przez zabawę, wspaniałe prawa? Książeczka „Moje pierwsze 100 słów”, w barwny i ciekawy sposób wprowadzi bobasa w świat liter, dźwięków, słów.  Podzielona jest na działy tematyczne takie jak np. dom, rodzina, części ciała, kształty, zwierzęta, warzywa, owoce, kolory, czy pierwsze liczby. Wiedza podana w tak kolorowej formie na pewno bardzo szybko zostanie opanowana przez malucha.

Książeczka „Naciśnij mnie”

Jedna z najbardziej interaktywnych książek, która wciąga do zabawy nie tylko najmłodszych, ale i całe rodziny! Trzeba ją obracać, dmuchać i pocierać, a wszystko to angażuje dziecko do współtworzenia historii przedstawionej w książce. Jeśli Twój maluszek ma problem ze skupieniem się podczas czytania, to jest to dla Was absolutnie niezbędna pozycja!  Książeczka ta została stworzona przez francuskiego artystę, który jest ojcem trójki dzieci, a o jej wyjątkowości może świadczyć m.in. to, że trafiła na listę bestsellerów „New York Timesa”, a to już nie lada wyczyn.

Seria książeczek „Posłuchaj”

Seria książeczek, która uczy najmłodszych rozpoznawania odgłosów i dopasowywania ich do zwierzątka czy pojazdu, który je wydaje. Wszystkie pozycje z kolekcji mają walor multimedialny – po naciśnięciu przycisków, słyszymy dźwięki jakie wydaje przedstawiony na obrazku zwierzak czy środek transportu. W serii jest również książeczka, która zaznajamia malucha z pierwszymi słowami i ich brzmieniem.

„Pora na potwora”

Kolejna ciekawa propozycja, która rozwija kreatywność i wyobraźnię u dzieci. Podstawowym zadaniem malucha bawiącego się „Porą na potwora” jest stworzenie zwierzątka według własnego pomysłu. Każda strona książeczki podzielona jest na trzy ruchome elementy przedstawiające kolejno części zwierzęcia – łeb, tułów i zadek. Maluch może dowolnie dobierać te elementy tworząc stworzonko według własnego pomysłu. Jest aż 729 możliwych kombinacji, więc pola do popisu dziecko ma na prawdę dużo! Dodatkową zaletą są literki nad każdym elementem zwierzęcia, które tworzą jego nazwę, a maluch uczy się liter i zapoznaje z ich wyglądem.  

Edukacyjne książeczki to świetny pomysł na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Zabawa też rozwija, a nauka przedstawiona w przystępny, czy zabawny sposób będzie bardziej efektywna. Sięgajmy zatem po tego typu książeczki dla naszych maluchów, warto się w nie zaopatrzyć już w momencie przygotowywania wyprawki dla noworodka!

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *