Najfajniejsze gry planszowe dla dzieci - jakie wybrać dla malucha w wieku 2, 3 i 4 lat?

Najlepsze gry planszowe dla małego dziecka - sposoby na wspólną zabawę

Najlepsze gry planszowe dla dzieci gwarantują nie tylko doskonałą zabawę, ale również umożliwiają zdobycie nowych umiejętności w ciekawy, atrakcyjny dla maluchów sposób. Po jakie planszówki warto sięgnąć, aby mieć pewność, że będą odpowiednio dobrane do wieku naszej pociechy? Oto kilka naszych podpowiedzi.

Zalety wynikające z regularnej gry w planszówki są nieocenione. Udowodniono, że gry planszowe dla najmłodszych angażują umysł i rozwijają wyobraźnię. Doskonale wpływają ponadto na pamięć, refleks oraz spostrzegawczość. Dzięki nim dzieci uczą się współdziałania i przestrzegania określonych zasad, mają także lepszy kontakt z rówieśnikami. Co więcej – grając w planszówki dzieci konfrontują się z nierzadko trudnymi dla nich emocjami, takimi jak złość, frustracja oraz lęk przed przegraną. Kolejnym, niewątpliwym plusem gier planszowych jest fakt, iż sięgnąć możemy po nie na każdym etapie rozwoju naszej pociechy. Dostępne na rynku gry planszowe dla najmłodszych dopasowane są bowiem do umiejętności maluchów i różnią się między sobą stopniem skomplikowania. Poniżej przedstawiamy subiektywnie wybrane przez nas najlepsze gry planszowe dla dzieci od 2, 3 i 4 lat. Znajdziemy wśród nich zarówno gry stworzone głównie z myślą o dobrej zabawie, jak i gry planszowe edukacyjne – dla dzieci poznających literki i cyferki.

Gry planszowe dla dzieci od lat 2

Przygodę z planszówkami warto zacząć od gry, która zainteresuje malucha, a jednocześnie nie będzie wymagała od niego zbyt dużego zaangażowania i koncentracji. „Moja pierwsza gra: Głodny Miś” będzie pod tym względem idealna do zabawy z dwulatkiem. W prosty sposób uczy dziecko koordynacji ruchowej i empatii. Wystarczy rzucić kostką, nakarmić głodnego misia odpowiednim przysmakiem i gotowe! Równie nieskomplikowaną, a zarazem ciekawą grą planszową dla dzieci od lat 2 jest gra „Królik w kąpieli” , która ćwiczy pamięć oraz stymuluje spostrzegawczość malucha. Dziecko ma za zadanie wyrzucić kostką kolor lub symbol, a następnie odnaleźć go wśród zabawek, którymi królik Bąbelek bawi się w wannie.

Najfajniejsze gry planszowe dla dzieci od lat 3

Dobrze dobrana i fajna gra planszowa dla małych dzieci od lat 3 nie powinna być zbyt skomplikowana, żeby nie zniechęcić malucha. Jednocześnie – nie może być też za łatwa, w przeciwnym razie bardzo szybko znudzi się dziecku. Doskonale rozumiał to Reiner Knizia, jeden z najwybitniejszych autorów gier planszowych, który stworzył planszówkę „Ratuj króliczka” . Gra cieszy się niesłabnącą popularnością, co wcale nie dziwi. Uratowanie uroczego, drewnianego króliczka, który nie potrafi wydostać się zalanej przez deszcz norki, to najlepsze wyzwanie dla malucha powyżej trzeciego roku życia, spragnionego pochwał i sukcesów. Polecając najfajniejsze gry planszowe dla dzieci od lat 3 nie sposób zapomnieć o pięknie ilustrowanej planszówce „Potwory do szafy” . Proste reguły gry i tematyka bliska sercu każdego dziecka gwarantują udaną zabawę. Planszówka zachęca ponadto do tego, aby porozmawiać z naszą pociechą o jej lękach i obawach. Uczy, że strach ma wielkie oczy, a z potworami szybko i skutecznie można sobie poradzić.

Fajne gry dla dzieci od lat 4

W przypadku nieco starszych maluchów, czyli tych w wieku powyżej czwartego roku życia, warto połączyć przyjemne z pożytecznym i sięgnąć po tak zwane gry dla małych dzieci edukacyjne. Dla dzieci nauka przez zabawę jest najbardziej skuteczną formą przyswajania nowych umiejętności. Przekonajmy się o tym grając z naszą pociechą w „Klinikę dla pluszaków” – planszówkę, która zachęca do rozpoznawania literek, ćwiczy także pamięć wzrokową spostrzegawczość. Przetestujmy ponadto planszówkę „Gramy samogłoskami” , kształcącą ważną w przygotowaniu do czytania umiejętność łączenia dźwięku samogłoski z jej literowym – graficznym – odpowiednikiem. Bawmy się przy tym dobrze, ciesząc się czasem spędzonym z naszymi pociechami.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *