Katar spływający do gardła u dziecka

Katar spływający po tylnej ścianie gardła u dziecka

Spis treści

Katar to częsty problem u dzieci, a jedną z jego najbardziej dokuczliwych form jest katar spływający do gardła, który jest trudny w leczeniu objawowym i niełatwy do zdiagnozowania jako symptom konkretnej choroby ze względu na bardzo małą charakterystyczność. Oznacza to, że spływająca wydzielina do gardła może być objawem wielu dolegliwości, w tym zwykłego przeziębienia lub zapalenia zatok, ale może być też zupełnie osobnym syndromem. Przekonaj się, co dolega Twojemu maluchowi.

Zespół przewlekłego spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła

Zespół przewlekłego spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła (ang. post nasal drip syndrome – PNDS) jest często opisywany jako uczucie obecności wydzieliny na tylnej ścianie gardła oraz wrażenie jej ściekania w dół. Ponieważ te objawy mogą podrażniać gardło, często stanowią duży dyskomfort dla dziecka. PNDS sam w sobie nie jest niebezpieczny, ale niesie ze sobą ryzyko rozwijania się zakażeń bakteryjnych i inne powikłania, dlatego warto wyleczyć go jak najszybciej.

Co może być przyczyną kataru spływającego do gardła u dziecka?

Nieżyt nosa objawiający się spływaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła to jeden z istotnych symptomów, których nie można bagatelizować podczas różnego rodzaju infekcji dróg oddechowych. Co go wywołuje?

Zakażenia wirusowe

Najczęściej za problemy górnych dróg oddechowych i infekcje błony śluzowej nosa oraz gardła odpowiadają właśnie wirusy. Poprzez zakażenie drogą kropelkową wirusy dostają się do organizmu dziecka, powodując katar, kaszel i inne nieprzyjemne dolegliwości. To właśnie wirusy powodują zespół objawów, który najczęściej traktujemy jako zwykłe przeziębienie.

Jeśli objawy są lekkie, a katar spływający po tylnej ścianie gardła u dziecka nie powoduje dużego dyskomfortu, często wystarcza terapia objawowa (ibuprofen, paracetamol, tabletki na gardło) i środki, które obkurczają naczynia krwionośne. Dzięki temu dzieciom oddycha się łatwiej, a organizm sam zwalcza przeziębienie z tego rodzaju objawami. Problem zaczyna się wówczas, gdy w trakcie infekcji wirusowej może dojść do nadkażenia bakteryjnego.

Zakażenia bakteryjne

To nie tyle przyczyna, co właśnie ryzyko związane z katarem spływającym po tylnej ścianie gardła u dziecka. Dlaczego? Im dłużej śluz zalega w drogach oddechowych, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia zakażeń bakteryjnych, które mogą w przyszłości powodować konieczność przeprowadzenia antybiotykoterapii. Dlatego warto reagować szybko i sprawnie, nie czekać, aż przeziębienie przejdzie samo, ponieważ może przerodzić się w dużo większy problem.

Alergiczny nieżyt nosa

Czy wiedziałeś, że alergiczny nieżyt nosa może być przyczyną nawet 70% wszystkich nieinfekcyjnych rodzajów nieżytu nosa? Dlatego zawsze kiedy widzisz u swojego dziecka przewlekły katar, który objawia się m.in. spływaniem po gardle, rozważ, czy przyczyną nie jest właśnie alergia i udaj się do alergologa. Pamiętaj, że jeśli maluch ma uczulenie np. na trawy czy bylicę, reakcje alergicznie przyjmują także formy krzyżowe, czyli mogą występować w zetknięciu z produktami pozornie niezwiązanymi z pyleniem.

A może to zapalenie zatok?

Kiedy katar spływa do gardła u dziecka, możemy mówić o objawie zapalenia zatok, dlatego warto mieć na uwadze także inne symptomy, które mogą taką diagnozę potwierdzić lub obalić. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Katar zatokowy – jak wygląda i ile trwa?”, dlatego tutaj przedstawimy tylko najczęstsze objawy zapalenia zatok, by ułatwić diagnozę:

  • uczucie zatkania, rozpierania wewnątrz nosa;
  • ból głowy i twarzy (okolic czoła i policzków), szczególnie podczas ruchu i schylania się;
  • trudności z wydobyciem wydzieliny z noska dziecka;
  • spływający katar i jego objawy, czyli podrażnienie gardła, drapanie w krtani, kaszel, chrypka.

Wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła u dziecka

Spływająca wydzielina do gardła dziecka – leczenie

Leczenie zależy tutaj w głównej mierze od rozpoznania przyczyny. Gdy wydzielina z zatok spływa do gardła, ale zapalenie zatok jest wywołane przez wirusy, najczęściej ustąpi samo po 3–4 dniach, ale jeśli przyczyną są bakterie, konieczna może być antybiotykoterapia. Dlatego właśnie zalecamy wizytę u pediatry dla jak najlepszego rozpoznania sytuacji – samodzielna, domowa diagnoza może okazać się niewystarczająca.

Co jednak możesz zrobić dla malucha? Podejmij działania mające na celu upłynnienie i wydobycie zalegającej wydzieliny. Dowiedz się, jak przeprowadzać inhalację oraz jak odciągać katar, a z pewnością ulżysz dziecku i przyspieszysz leczenie.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *