Katar chroniczny - co to jest?

katar chroniczny

Skąd bierze się katar chroniczny? Przyczyny tego stanu są zależne od indywidualnych predyspozycji zdrowotnych, a do tego mogą być odmienne u dorosłych oraz dzieci. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie prostą definicję kataru przewlekłego i kilka podpowiedzi, jak sobie z nim radzić.

Spis treści

Długotrwały katar, czyli katar chroniczny

Zacznijmy od definicji kataru chronicznego – co to? Katarem chronicznym nazywamy taki rodzaj kataru, który trwa ponad 12 tygodni. Charakteryzuje się uczuciem zatkania nosa, cieknącą lub zalegającą w nosie wydzieliną, a często także bólem głowy wywołanym brakiem odpowiedniej przepustowości górnych dróg oddechowych.

Pamiętaj – każdy katar należy wyleczyć. Katar chroniczny może stać się przyczyną nieprzyjemnych, a czasem także groźnych powikłań, dlatego tak istotne jest znalezienie jego przyczyny i skuteczne pozbycie się objawów.

Katar chroniczny – przyczyny

Jakie są najczęstsze przyczyny kataru chronicznego? Nieustannie zatkany nos, przesuszona śluzówka i uciążliwy katar najczęściej świadczą o alergii – może być to alergia wziewna (na przykład na pyłki traw, zarodniki pleśni, sierść zwierząt czy roztocza znajdujące się w kurzu) lub pokarmowa. Weź pod uwagę również możliwość reakcji krzyżowych. Aby znaleźć konkretną przyczynę swojej dolegliwości, uważnie obserwuj, kiedy katar się nasila, a kiedy jest bardziej łagodny, a oprócz tego koniecznie udaj się do alergologa. Specjalista zleci Ci odpowiednie testy i w razie potrzeby wdroży doraźne leczenie lub odczulanie.

Zdarza się, że u podłoża kataru chronicznego leży infekcja bakteryjna lub grzybicza, a także bardzo wiele zmian hormonalnych czy nawet mechaniczny uraz nosa albo problem z budową anatomiczną nosa i górnych dróg oddechowych (na przykład krzywa przegroda nosowa). Jeśli podejrzewasz u siebie powyższe problemy, udaj się do internisty lub laryngologa.

Katar chroniczny co to jest

Jak dbać o zdrowie w przypadku kataru chronicznego?

Higiena nosa

Przede wszystkim – dbaj o higienę nosa. Samo opróżnianie go z pomocą chusteczek higienicznych często nie wystarcza, szczególnie jeśli wydzielina zalega głębiej. Możesz rozważyć stosowanie irygatorów – ich użycie jest wskazane przede wszystkim u osób zmagających się z zapaleniem zatok, ale nie tylko. Odpowiednio zastosowane potrafią przywrócić swobodny oddech na długi czas, musisz jednak uważać, aby odpowiednio czyścić buteleczkę i stosować się do zaleceń producenta.

Rozwiązania dla dzieci

Świetnym rozwiązaniem są także aspiratory do nosa – to rozwiązanie z kolei szczególnie polecamy dzieciom i niemowlętom, które mają większe problemy z oczyszczaniem i opróżnianiem nosa niż dorośli. Najmłodsze dzieci nie potrafią też oddychać przez usta, dlatego dyskomfort związany z katarem jest u nich tak dokuczliwy. Aktualnie na rynku jest bardzo szeroki wybór aspiratorów, dlatego możesz swobodnie dopasować wybór do potrzeb dziecka. Produkty takie jak Katarek Complete występują w zestawach. Zadbaliśmy między innymi o to, aby oparty o metodę 3 kroków zestaw z solą fizjologiczną przyniósł ulgę maluchom cierpiącym na długotrwały katar i nie tylko czyścił, lecz także pielęgnował.

Pamiętaj – katarek Complete to aspirator podłączany do odkurzacza. Jeśli potrzebujesz czegoś na drogę – sprawdź Katarek Travel 2 w 1.

Pielęgnacja śluzówki

Jak wspomnieliśmy wyżej, w przypadku przewlekłego kataru u dziecka bardzo ważne jest nie tylko usuwanie wydzieliny z nosa, lecz także nawilżanie śluzówki. Zapobiega to powstawaniu bolesnych strupków i pozwala szybciej wrócić do zdrowia.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *