Pasta do zębów dla dzieci - z fluorem czy bez?

Pasta do zębów dla dzieci

To już czas na naukę mycia zębów?! Przecież dopiero co robiłam listę „wyprawka dla noworodka”…! Taka myśl prędzej czy później na pewno pojawi się w głowie każdej mamy. Czas biegnie bardzo szybko, ale to przecież miłe, widzieć rozwój własnego dziecka. Oto nadszedł etap, gdy pielęgnacja malutkich ząbków przestaje być takim prostym zadaniem. Mleczaki rosną coraz szybciej i pora odpowiedzieć sobie na ważne pytanie: jaka pasta do zębów dla dziecka będzie najlepsza? Czy powinna zawierać fluor?

W okresie niemowlęcym wystarczyło przecierać dziąsła gazikiem. Potem delikatnie czyścić je miękką szczoteczką zakładają na palec. Jednak kiedy pojawiają się ząbki, konieczna staje się pasta. Smak pasty, której sama używasz, wydaje ci się zbyt intensywny dla dziecka? Masz rację, dlatego pasty do zębów dla dzieci mają całkiem inny skład niż te dla dorosłych.

Kontrowersje wokół fluoru

Pierwsza pasta przede wszystkim nie powinna zawierać fluoru. Chodzi o to, że maluszek nie potrafi jeszcze prawidłowo wypluwać pasty po umyciu ząbków. Ba, on nawet jeszcze nie wie, nie rozumie, po co mama szczotkuje mu ząbki. Właśnie dlatego, że u kilku-, kilkunastomiesięcznego dziecka istnieje wysokie ryzyko połknięcia piany z pasty, nie możemy używać produktów z fluorem. Fluor wzmacnia zęby, ale tylko w odpowiednich, małych ilościach. W nadmiarze jest bardzo szkodliwy! Prowadzi do zatrucia określanego mianem fluorozy, które odpowiedzialne jest za kruchość kości, ograniczenie wchłaniania magnezu, zaburzenia pracy układu nerwowego i wiele innych. Granica między dawką leczniczą a szkodliwą fluoru jest niezwykle cienka, dlatego u dzieci lepiej nie ryzykować z pastą mającą w składzie fluor.

Mentol, cukier i inni nieprzyjaciele

Czego jeszcze nie powinna zawierać pasta dla malucha? Zwróć uwagę, czy w składzie nie ma czasem dwutlenku tytanu, parabenów, barwników i konserwantów, mentolu, sacharyny oraz substancji określonej skrótem SLS. Jeśli tak – odłóż produkt z powrotem na półkę.

Najlepsza pasta do zębów dla dzieci? Postaw na naturę

U najmłodszych dzieci warto stosować pasty na bazie łagodnego żelu krzemowego. Pożądanym składnikiem jest także ksylitol (naturalnie występujący w naturze cukier o właściwościach antybakteryjnych i przeciwpróchniczych). Pasta dla dzieci w ogóle powinna składać się z ekologicznych substancji. Bezpieczne są m.in. kreda, gliceryna roślinna, olejki eteryczne takie jak olejek z kopru włoskiego.

W sprzedaży są także pasty stworzone specjalnie z myślą o najmniejszych dzieciach. Mają zwykle żelową, przyjazną konsystencję, owocowy smak i zapach, a producenci polecają je szczególnie dzieciom mieszkającym na terenach, gdzie do wody wodociągowej dodawany jest fluor (to nadal zdarza się także w Polsce! Jakość wody pitnej możemy monitorować na stronach internetowych przedsiębiorstw wodociągowych).

Kiedy wprowadzić pastę z fluorem? Dopiero wtedy, gdy dziecko potrafi samodzielnie myć zęby. Pamiętaj, by produkt dostosowywać do wieku dziecka. Wybieraj zaufane marki w wariancie „dla dzieci”.

Gosia

Każdego dnia staram się wyszukiwać najciekawsze tematy.
Każda z nas jest Kobietą, Mamą, Żoną czy Córką- często pełnisz pewnie wszystkie te role społeczne na raz :) nie jesteś z tym sama pamiętaj. Moją stronę tworzą mamy: mama farmaceutka, przyszła mama, mama pediatra, mama blogerka. Czekamy na Twoje pytania! Jeśli chcesz ze mną współpracować zapraszam do kontaktu:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Katar u niemowląt i małych dzieci może powodować groźne powikłania.

Chcesz mu pomóc? Dowiedz się jak!

Katar u niemowląt i małych dzieci może powodować groźne powikłania.

Chcesz mu pomóc? Dowiedz się jak!