Drugie dziecko w domu - poradnik dla rodziców

Drugie dziecko w domu

Twoje dziecko deklaruje, że zawsze chciało mieć braciszka lub siostrzyczkę? Oczami wyobraźni widzisz, jak dwójka maluchów wspólnie się bawi? Drugie dziecko to wielkie szczęście, ale też wyzwanie. Jak przygotować siebie i jedynaka na przyjęcie nowego członka rodziny?

Kiedy zdecydować się na drugie dziecko?

Już zapomnieliście, jak często budziliście się w nocy, by nakarmić lub przewinąć pierworodne dziecko? Wydaje Ci się, że wcale nie było tak źle i w zasadzie przyszedł czas na drugie dziecko? Zanim się zdecydujecie na kolejnego malucha, przypomnijcie sobie, że kiedy dziecko spało w ciągu dnia, mogliście uciąć sobie drzemkę, nikt nie wołał o jedzenie, ani nie “zapraszał” do zabawy.

Planując drugie dziecko, trzeba mieć na uwadze, że to pierwsze będzie nas również potrzebowało, a czas niestety się nie rozmnoży. Trzeba go będzie podzielić i to tak, żeby nasz pierworodny nie poczuł się mniej ważny niż do tej pory, gdy miał nas na wyłączność. Rośnie również ilość domowych obowiązków. Czujesz, że dasz radę i to jest odpowiedni czas na kolejną ciążę? Podpowiadamy zatem, jak sobie radzić, kiedy drugie dziecko pojawi się w domu.

Nie taki brat straszny – przygotowanie dziecka na rodzeństwo

Tak, jak Wy musicie przygotować się na kolejnego członka rodziny, tak i Wasz jedynak potrzebuje czasu, by zaakceptować zmianę. Niezależnie od wieku dziecka, będzie to swoista rewolucja w jego życiu. Jeśli jest to możliwe, już na etapie planowania, warto mówić dziecku o tym, że za jakiś czas pojawi się braciszek czy siostrzyczka. Najlepiej przekazać tę informację spokojnie.

Należy mu opowiadać, jak będą wyglądać pierwsze tygodnie, kiedy drugie dziecko pojawi się w domu, jak również, jeśli dotyczy to małego dziecko, tłumaczyć, że ono kiedyś również było w brzuszku i wykonywaliśmy przy nim te same czynności po urodzeniu.

Im więcej korzyści dziecko zobaczy w nowej sytuacji, tym łatwiej ją przyjmie. Zanim więc pojawi się nowy członek rodziny, z tej okazji urządźmy pokój pierworodnemu, wyprawmy imprezę z okazji zostania starszym bratem lub siostrą. Angażujmy go również w zakup łóżeczka czy wózka dla malucha oraz wybór imienia.

Złość, zazdrość i regres

Mimo wszystko musimy przygotować się na zmiany w zachowaniu naszego dziecka po pojawieniu się rodzeństwa. Objawia się to zwykle stresem i zazdrością. Dziecko może się poczuć mniej chciane, mniej kochane, musi podzielić się uwagą, którą miało na wyłączność. Będzie często zgłaszać te same potrzeby, które zaspokajane są noworodkowi, jak na przykład swój straszny głód podczas karmienia piersią, czy chęć skorzystania z toalety, gdy przewijasz malucha.

Mogą również pojawić się napady złości, krzyk, rzucanie się na podłogę, jak i zachowania naśladujące noworodka. Dziecko będzie wiązać Wasze zainteresowanie drugim dzieckiem z jego bezradnością i tym samym tak próbować zdobyć uwagę. Szczególnie jeśli często słyszy, że jest starsze i w związku z tym pewne rzeczy już mu się nie należą, a zachowania nie przystoją. Może na przykład zacząć ssać palec czy zechcieć sikać do pieluszki.

Co robić, gdy drugie dziecko pojawi się w domu?

Przede wszystkim należy zachować spokój. Pierwsze dziecko najbardziej potrzebuje teraz naszej cierpliwości oraz miłości. Musimy znieść wybuchy złości i zazdrości bez oskarżania dziecka czy krzyku.

Na każdym kroku warto zauważać dziecko, przytulać i interesować się jego sprawami. Skoro do tej pory miało czas z rodzicami lub rodzicem tylko dla siebie, postarajmy się go znaleźć i teraz. Gdy odwiedza nas rodzina, niech odruchowo nie kieruje się najpierw do noworodka, ale nadal dostrzega jako pierwsze nasze starsze dziecko.

Jeśli kupujesz coś młodszemu, nie zapomnij o starszym. Jeśli głaszczesz jedno dziecko, również drugiemu należy się przytulenie. Im bardziej Twoje dziecko będzie czuło się kochane i ważne.

Przeczytaj również artykuł: Witaj w domu maluszku – czyli produktowy must have młodej mamy.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *