Jak uśpić niemowlaka? Najskuteczniejsze metody

usypianie niemowlaka - sprawdzone metody

W serwisach parentingowych regularnie pojawiają się kolejne metody na usypianie niemowlaka. Wiele z nich budzi skrajne emocje i kontrowersje. Zjawisko opisane przez Harveya Karpa – tak zwany czwarty trymestr ciąży – jest naturalnym przedłużeniem życia płodowego dziecka. To czas, kiedy warto odtworzyć mu warunki podobne do tych co w pierwsze tygodnie ciąży brzuchu mamy. W takich okolicznościach maluch będzie spokojny, poczuje się bezpiecznie i komfortowo i ku uciesze rodziców będzie szybko zasypiać. 

Jak uśpić niemowlaka okiem etnologa?

Według dr Evelin Kirkilionis – wybitnej etnoloźki – genetycznie noworodek należy do noszeniaków. Potrzeba bliskości i dotyku jest u niego bardzo silna, a pozostawienie go bez opieki budzi poczucie zagrożenia. Siła i potrzeba dotyku buduje więź między maluchem i rodzicem, ale nie tylko. Za sprawą dotyku wytwarzane są nowe połączenia między neuronami, ich liczba (a nie samych neuronów) wpływa na inteligencję dziecka. Nosząc, tuląc i usypiając dziecko na rękach wyhodujesz małego tyrana? To błędne założenie.

3 metody usypianie niemowlaka

Metoda Karpa (otul, ukołysz, zaszum) Zdaniem wybitnego specjalisty – doktora Harveya Karpa – pierwsze dni i tygodnie życia noworodka są naturalnym przedłużeniem życia prenatalnego – czwartym trymestrem ciąży. Zaleca, żeby na tym etapie rozwoju stwarzać dziecku warunki imitujące łono matki. Metodę Karpa nazywa się potocznie „otul, ukołysz, zaszum” – jest etyczna, humanitarna i nie budzi kontrowersji. Jak uśpić niemowlaka? W pięciu krokach można odtworzyć środowisko prenatalne i zapewnić noworodkowi spokojny sen:

1. Owiń maluszka ciasno w kokon z koca lub specjalnego otulacza, tak, żeby rączki i nóżki znajdowały się wzdłuż tułowia.

2. Kolejny krok to odpowiednie ułożenie dziecka – najlepiej zrobić to na wyciągniętej dłoni. Najbardziej pożądana pozycja to na brzuchu lub na boku, z głową dziecka skierowaną w dół. Można przytulić do siebie malucha – poczuje się bezpieczniej i stabilniej.

3. Następny etap to odtworzenie dźwięków z łona matki (tak zwanego białego szumu). Można użyć sprzętu, który szumi (wentylator lub cichy odkurzacz) lub skorzystać z płyty z nagranymi szumami, dedykowanej usypianiu noworodków.

4. Teraz pora na ukołysanie malucha – możesz to zrobić na siedząco lub stojąco. Jednostajny ruch uspokaja i usypia, wykonuj szybkie ruchy pod niewielkim kątem wychylenia.

5. Ostatni element to ssanie (smoczka lub piersi mamy). Ten odruch uspokaja i wycisza malucha. Najczęściej poprzednie, cztery kroki wystarczają, żeby uśpić dziecko. Jeśli jednak maluch nadal nie zasnął, to piąty krok ułatwi i przyspieszy cały proces usypianie niemowlaka.

Aplikacje mobilne do usypiania dzieci

Usypianie za pomocą szumu to jeden z 5 kroków w metodzie Karpa. Przykładem użytecznej dla rodziców aplikacji, która będzie wsparciem w codziennym usypianiu niemowlaka, jest Sound Sleeper. Program generuje biały szum (imitację odgłosów z życia płodowego) oraz przeróżne inne dźwięki: wentylator, odkurzacz, deszcz i wiele więcej, ponadto również kołysanki – w tradycyjnych i nowoczesnych aranżacjach. Aplikacja w stanie uśpienia samoczynnie aktywuje się, gdy dziecko się przebudzi i płacze – wtedy zaczyna szumieć.

Możesz wgrać swoje własne pliki: ulubione melodie malucha lub kołysankę, przy której zasypia. Statystyki umożliwiają monitorowanie liczby drzemek dziecka. Sound Sleeper to nie jedyna, dostępna na rynku aplikacja pomagająca usypiać malucha. Inne przykłady to: Baby Szum, Baby Sleep Instant, Usypianie dzieci, Biały szum i wiele innych, polskich i zagranicznych programów. Część z nich jest darmowa, a inne płatne.

Szumiące zabawki

Kolejnym narzędziem, które służy wsparciem podczas usypiania niemowlaka, jest szumiący miś. To bardzo popularna, pluszowa zabawka, która generuje uspokajający i usypiający szum. W mechanizmie misia wgranych jest 5 rodzajów dźwięków, między innymi: fale morskie, deszcz i szum wód płodowych z bijącym sercem. Inne, użyteczne funkcjonalności, w które został zaopatrzony pluszak, to system non-stop (można ustawić szumienie na 12 godzin) oraz czujnik snu (gdy dziecko się budzi lub płacze, to miś zaczyna szumieć). Po 60 minutach szumienia miś zaczyna emitować coraz cichsze dźwięki i sam się wyłącza. Poza pluszakiem producenci stworzyli dedykowaną aplikację, za pomocą której możesz obsługiwać szumiącego misia. Kiedy dziecko się obudzi lub płacze aplikacja wyśle na telefon lub tablet rodzica powiadomienie. Poinformuje również o poziomie zużycia baterii w mechanizmie szumiącym.

Zachowaj rozsądek w korzystaniu z białego szumu i pamiętaj, że słuch niemowlaka jest wyjątkowo wrażliwy na hałas. Maksymalne natężenie dźwięków, wydobywające się z szumiącej zabawki przy główce malucha, nie powinno przekraczać 50 decybeli.

Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca, by źródło białego szumu zostało umieszczone jak najdalej od główki dziecka, ustawione było na jak najmniejszą głośność oraz by rodzice ograniczali czas działania szumu do minimum.

Bezpieczniej jest wybierać szum różowy lub czerwony, bardziej zbliżony do dźwięków z łona matki, bo biały jest emitowany na wyższych częstotliwościach.

Wasze metody usypiania dziecka

Na naszym fanpage’u opublikowaliśmy grafikę z informacją, żeby nie utrzymywać kontaktu wzrokowego z zasypiającym dzieckiem. Pod postem pojawiło się kilka interesujących patentów, dzięki którym łatwiej usypiacie swoje dzieci: muzyka relaksacyjna dla niemowląt, śpiewanie kołysanek, głaskanie, tulenie, kołysanie. Inne pomysły na to jak uśpić dziecko? Buziak na dobranoc lub skuteczny duet: smoczek i szumiący pluszak.

Wasze maluchy zasypiają w towarzystwie ulubionej, pluszowej zabawki, przy bajce, na kolanach lub na rękach mamy przy butelce z mlekiem. Inne dzieci same wysyłają rodzicom sygnały, że przyszła pora na sen. Córeczka przykłada pieluszkę do policzka – to znak, że już czas położyć ją do łóżeczka. Syn przykrywa się po sam czubek głowy i wtedy bez problemu zasypia. Każde dziecko jest inne i nie można go sztywno dopasować do książkowych reguł na temat długości snu i metod działania. Też zależy jaki jest podział obowiązków w domu i czy usypia mama lub tata. Każdy ma swoją metodę. Znajdź wspólny język ze swoim dzieckiem i wypracuj z nim efektywny sposób usypiania.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *