Jak leczyć katar u niemowlaka? Domowe sposoby

domowe sposoby na katar u dziecka

Kiedy maluch ma zatkany nos, odczuwa to cała rodzina. U dziecka pojawiają się problemy ze snem, ogólne rozdrażnienie i pogorszone samopoczucie. Jeśli nie dochodzi do tego gorączka i inne niepokojące objawy, raczej nie trzeba natychmiast wybierać się z dzieckiem do lekarza, gdzie mogłoby się zarazić czymś jeszcze. Dlatego w takich sytuacjach spokojną noc i maluchowi, i rodzicom, zapewnią sprawdzone domowe sposoby na katar u dziecka.

Jak leczyć katar u niemowlaka i ułatwić mu oddychanie przez zatkany nos?

Sposoby na łagodzenie dolegliwości związanych z katarem mogą być przeróżne – są jednak wśród nich takie naprawdę proste, które możesz wprowadzić do swojego domu bez większych trudności czy wydatków.

Pamiętaj o nawilżeniu powietrza. Oczywiście doskonałym rozwiązaniem byłby tutaj profesjonalny nawilżacz (w jeszcze lepszym scenariuszu – nawilżaczo-oczyszczacz) – ale jeśli go nie masz, nic straconego. Wystarczy, że użyjesz np. wilgotnych ręczników rozwieszonych na kaloryferze. Idąc tym tropem, dobrym rozwiązaniem może się okazać również rozwieszanie prania w pokoju, w którym dziecko przebywa teraz najczęściej, i umożliwienie mu gorących kąpieli (albo przynajmniej przebywania w zaparowanej łazience).

Przeprowadzaj regularne inhalacje. To znane od wieków domowe sposoby na katar u niemowlaka. Co będzie Ci potrzebne? 

  • gorąca woda z solą
  • opcjonalnie: olejek eukaliptusowy albo miętowy, tymianek, rumianek, mięta, lipa, szałwia, anyż (mogą być nawet takie w formie herbat w saszetkach).

Najbezpieczniejsza jest podstawowa forma inhalacji, czyli woda z solą, ponieważ mamy pewność, że nie wywoła u malucha żadnych reakcji alergicznych. Do tego jest bardzo prosta – wystarczy że zagotujesz dwie łyżki soli w litrze wody.

Jeśli martwisz się, że na domowe sposoby na leczenie kataru u niemowlaka nie zadziałają, nie martw się. U najmłodszych dzieci doskonale sprawdzi się nebulizator, który rozprasza chłodną mgiełkę i nie niesie za sobą ryzyka poparzeń. Dodaj do niego soli fizjologicznej i razem z dzieckiem ćwiczcie cierpliwość – albo obejrzyjcie 15-minutową bajkę.

Katar u niemowlaka: domowe sposoby, które naprawdę działają

Kolejnym kluczowym działaniem do tego, by dziecko mogło swobodnie oddychać, a katar nie był dużym kłopotem, jest nawadnianie dziecka. Jeśli maluszek lubi zwykłą wodę mineralną, właśnie taką należy mu podawać – jest najzdrowszą i najskuteczniejszą opcją. Jeśli natomiast ma problemy z wypiciem dużej ilości wody, z pomocą może przyjść jego ulubiona herbata z dodatkiem domowego soku malinowego czy miodu. Regularne przyjmowanie płynów rozrzedza wydzielinę, a co za tym idzie – pomaga w oczyszczaniu nosa.
Dbaj o to, by dziecko miało dietę bogatą w witaminy. Jeśli nie ma apetytu, być może dzienną dawkę wit. C zapewnią mu owocowe smoothie? Dodatkowym atutem będzie obecność czosnku w posiłkach – jego silne działanie antybakteryjne jest słynne od pokoleń.

Zdarza się tak, że malucha mimo kataru rozpiera energia i już nie może usiedzieć w domu. O tym, czy dziecko z katarem można wziąć na spacer, pisaliśmy już na blogu, tutaj dodamy tylko jedną wskazówkę. Świeże powietrze ułatwia oddychanie. Wracając na moment do oddychania z kolei, nic tak nie łagodzi podrażnień w skrzydełkach nosa jak dobra maść ochronna czy naturalna maść majerankowa.

jak leczyć katar u niemowlaka sprawdzone sposoby

Jak leczyć katar u niemowlaka skutecznie? Zdecydowanie oczyszczanie nosa. Gruszka czy chusteczki mogą być pomocne, ale najlepsze rozwiązanie na zatkany nosek to oczyszczenie go z wykorzystaniem soli fizjologicznej i aspiratora. Jeśli jeszcze nie testowałaś naszego rozwiązania, jakim jest Metoda 3 kroków, koniecznie sprawdź, jakie cuda może zdziałać tak niepozorne urządzenie.

A to tylko 3 kroki – skuteczne nawet na gęsty, zielony katar u dziecka. Domowe sposoby na katar mogą wydawać się przestarzałe, ale każdego dnia mamy na całym świecie przekonują się o tym, jak często mogą sobie poradzić z przeziębieniem u maluszka całkowicie same. No, może z małą pomocą – na przykład Katarka.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *