5 mitów na temat kataru u dzieci. W co nie należy wierzyć?

5 mitów o katarze u dzieci

Wszyscy go znamy. Atakuje, gdy mamy obniżoną odporność, albo zupełnie bez powodu. Jedni męczą się z nim cały rok, inni – szczęściarze – rzadko. Katar przytrafił się każdemu i zdaje się, że zewsząd otaczają nas eksperci, którzy wiedzą o nim wszystko. Na temat kataru krąży wiele mitów. Dziś rozprawimy się z najpopularniejszymi! Jakie twierdzenia należy odesłać do lamusa?

5 nieprawdziwych informacji o katarze, o których możesz nie wiedzieć

Bez zbędnych wstępów: oto lista najczęstszych mitów o katarze!

Mit 1. Katar to choroba

Katar sam w sobie chorobą nie jest, często bywa jednak jej objawem czy zapowiedzią. Jeśli szybko zareagujemy, widząc pierwsze objawy, ewentualna infekcja się nie rozwinie. Przez co katar jest powodowany? Rhinowirusy, czyli jeden z najczęściej występujących czynników zakaźnych. To one odpowiadają za niemal połowę zachorowań na przeziębienia. Oznacza to więc, że katar jest zaraźliwy. Czy można przed nim ustrzec siebie i dziecko? Tak. Pisaliśmy o tym w artykule „Jak chronić niemowlę przed katarem?”.

Mit 2. Katar przejdzie sam

I tak, i nie. Po pierwsze – wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj kataru cierpimy. Po drugie – warto przyspieszyć powrót do pełnego zdrowia. To konieczne zwłaszcza w przypadku małych dzieci. W osobnym artykule pisaliśmy o powikłaniach po katarze. Tu warto jeszcze wspomnieć, że niedrożny nos u niemowlęcia sprawia, że maluszek nie może ssać piersi mamy. Właśnie dlatego tak ważne jest leczenie kataru u noworodków i właściwa higiena noska dziecka. Pomaga tu na przykład nasza Metoda 3 Kroków.

mity dotyczące dziecięcego kataru

Mit 3. Nieustanny katar to alergia

Katar, który utrzymuje się dłużej niż 3 tygodnie, powinien być alarmujący. Czy jest jednoznaczny z alergią? Nie. Oczywiście może być z nią związany, jednak inne powody długotrwale utrzymującego się nieżytu nosa to na przykład:

  • choroby migdałków,
  • zapalenie zatok przynosowych.

I znów: wszelkie nieprawidłowości trzeba zgłaszać lekarzowi specjaliście, bez którego fachowej diagnozy się nie obejdzie, jeśli chcemy bezpiecznie pozbyć się kataru.

Mit 4. Odciąganie dziecku kataru nie jest konieczne

To kolejny mit związany z błędnym przeświadczeniem, że katar minie sam. Jest powszechny zwłaszcza u tych rodziców, którzy z różnych powodów mają opory przed odciąganiem kataru u dziecka. Tymczasem oczyszczanie nosa jest konieczne. Co by się stało, gdybyśmy pozostawili nosek niemowlaka zatkany? Doprowadziłoby to do groźnych powikłań, o których przypominamy na każdym kroku. Najgorszym możliwym scenariuszem jest zapalenie opon mózgowych.

Jak więc oczyszczać nos u dziecka, które nie umie jeszcze samo go wydmuchać? Wspomnianą już Metodą 3 Kroków, opracowaną przez naszych specjalistów we współpracy z lekarzami.

dziecięcy katar - 5 mitów

Mit 5. Katar w ciąży szkodzi dziecku w łonie matki

Naturalne jest, że kobiety w ciąży starają się unikać infekcji. Czasem jednak katar i tak się pojawia. Czy ten w ciąży jest groźny dla dziecka? Nie. Przede wszystkim nie zawsze zatkany czy cieknący nos w ciąży jest związany z infekcją. Może wynikać ze zmienionej gospodarki hormonalnej w tym okresie lub z alergii. Rozwijającemu się pod sercem mamy dziecku mogą za to zaszkodzić leki, które zostaną zastosowane w kuracji. Dlatego wszelkiego rodzaju terapie nieżytu nosa należy w takiej sytuacji konsultować z lekarzem.

Niezależnie od faktów i mitów – informacje w pigułce

Nieżyt nosa, choć wydaje się niegroźny, bywa poważnym problemem. Tym bardziej, że na temat kataru krąży wiele mitów. Dlatego warto rozprawić się z nim szybko i jak najbezpieczniej. Krótko mówiąc:

  • katar to nie choroba, ale jej zapowiedź lub objaw – może być zaraźliwy;
  • szybkie wyleczenie kataru pomoże uniknąć powikłań;
  • długotrwały katar to nie zawsze alergia;
  • to, w jaki sposób udrażniasz nos, ma znaczenie;
  • odciąganie kataru u dzieci, które nie potrafią samodzielnie wydmuchać nosa jest konieczne;
  • katar u mamy w ciąży nie szkodzi dziecku – groźne mogą być stosowane przez nią leki.

Życzymy dużo zdrowia!

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *