Jak dbać o higienę nosa u małego dziecka z katarem?

Odciąganie dziecku kataru za pomocą aspiratora do odkurzacza Katarek

Spis treści

Higiena nosa dziecka z katarem – najważniejsze zasady

Utrzymaniu odpowiedniego poziomu higieny nosa może nie tylko złagodzić istniejące już problemy, lecz także skutkować lepszą odpornością u dziecka w przyszłości. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice byli świadomi metod, które mogą stosować, aby poprawić samopoczucie i zdrowie pociechy. 

Zadbaj o technikę

Jednak aby higiena nosa dziecka z katarem faktycznie mu pomogła, działania muszą być wykonywane nie tylko regularnie, lecz także (a może nawet przede wszystkim) poprawnie. Zawsze czytaj instrukcję obsługi przyrządu czy zalecenia na preparacie, którego używasz, aby pomóc dziecku. Czasem drobne zmiany mogą zmienić skuteczność o sto osiemdziesiąt stopni.

aspirator do nosa katarek travel

Wybierz odpowiednie narzędzie

Jeśli nie jesteś pewna, w jaki sposób odpowiednio wyczyścić nos dziecka, aby nie pogorszyć toczącej się w organizmie infekcji oraz nie dopuścić do nadkażenia, unikaj stosowania mało higienicznych, trudnych w czyszczeniu narzędzi, takich jak gruszki do nosa. Trudno się je myje, a zbierana wydzielina zalega w środku, sprzyjając namnażaniu się bakterii. Dodatkowo zbyt sztywna lub ostra końcówka gruszki może uszkodzić delikatną skórę dziecka, a to zdecydowanie nie jest efekt, o który nam chodzi.

Dopasuj metody do problemu

Czasem wydaje się, że istnieje jedyna słuszna, niezawodna metoda, która pozwala zadbać o higienę nosa dziecka z odpowiednią pieczołowitością. Niestety, nie do końca tak jest. Jak wiesz, lekarz, który zajmuje się leczeniem Twojego dziecka, zanim przepisze leki, musi postawić diagnozę. Tak samo ty – zanim zdecydujesz się na stosowanie konkretnej maści, kropli lub urządzenia do inhalacji czy irygacji, powinnaś zastanowić się, czego pociecha potrzebuje w tym momencie najbardziej. Oczyszczenia zatok? Wsparcia w gojeniu ran? Poprawy higieny w obrębie jamy nosowej? A może nawilżenia śluzówki? Nigdy nie działaj na oślep – pamiętaj, że Twoje decyzje mają ogromne znaczenie!

Jak czyścić nos dziecka z katarem?

Jeśli już udało Ci się zapoznać z najważniejszymi zasadami dotyczącymi tego, jak dbać o nos dziecka z katarem, możemy Ci podpowiedzieć, co polecamy do pielęgnacji i poprawy higieny śluzówki nosa. 

Jedną z najlepiej sprawdzonych przez tysiące mam metod jest tzw. Metoda 3 kroków. Opowiemy Ci teraz, na czym polega.

Jak wiesz, gdy w nosie malucha zalega wydzielina, pogarsza się nie tylko zdrowie dziecka, lecz także jego samopoczucie – pociecha staje się drażliwa, ma problemy ze snem i apetytem. Dlatego w pierwszej kolejności należy usunąć katar z noska. Nie zawsze jest to proste, dlatego zaczynamy od rozrzedzania, które polega na zastosowaniu kropli z Solą do Katarka, która jest roztworem  0,9% NaCl. Krok drugi jest kluczowy – to odciąganie. Rozrzedzony katar warto usunąć z pomocą aspiratora (np. Katarek Travel), co pozwala udrożnić drogi oddechowe dziecka i praktycznie od razu poprawić jego samopoczucie. Nie można też zapomnieć o kroku trzecim – to nawilżanie. U najmłodszych stosuje się tu znów roztwór soli fizjologicznej, a u dzieci po 1. roku życia można zdecydować się na specjalne maści.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *