Czy można w ciąży pić wapno, czystek oraz zieloną herbatę?

Czy można w ciąży pić wapno?

Są to najczęściej sprawdzane frazy przez polskie ciężarne. Czy faktycznie jest się czego bać? Czy wystarczy racjonalne odżywianie, aby spokojnie przejść etap ciąży? Wydawałoby się, że oczywiście tak, prawda jest jednak zupełnie inna.

Czytając fora tematyczne często ciężko doszukać się wartościowej informacji. Postaram Ci się w pigułce przedstawić nie tylko najczęściej wyszukiwane pytania, ale i pokazać prawdę o napojach i pokarmach, które faktycznie mogą zagościć w twojej diecie. Nie, nie będę się zajmować tym aby pokazać ci czy możesz pić wino w ciąży. Odpowiedź powinna być dla każdej przyszłej i obecnej mamy oczywista: NIE. I nawet tego nie drążmy, wystarczy przeczytać o FAS, czyli o alkoholowym zespole płodowym.

Czy można w ciąży pić wapno?

Oczywiście, że tak, a nawet powinnaś zapotrzebowanie witamin i mikroelementów znacząco się zmienia (co już opisałam przy artykule o dawkowaniu żelaza i magnezu w ciąży). Znajduje się tam również fajna tabela z opisem produktów w którym są dane składniki. Zmienia się również zapotrzebowanie na wapno i to znacząco!

Obecnie potrzebujesz już nie 400mg a 1000mg dziennie! To wzrost o 150%!

Teraz już musisz zaspokoić nie tylko swoje potrzeby energetyczne, ale i dziecka. Wapń jest jednak jednym z kluczowych czynników w trakcie ciąży, ponieważ wspomaga rozwój płodu. Wapń pomaga dziecku w wykształceniu mocnych kości, serca, układu nerwowego oraz mięśni.

Dobra ilość wapnia i witaminy D pomaga uniknąć przyszłej mamie skurczy mięśni. Co ciekawe około 2/3 ilości potrzebnego wapnia zostaje transportowane dla dziecka w 30 tyg. Ciąży, a całość jest pobierana nie tylko z diety, ale również ze zmagazynowanych zapasów w jej organizmie. Najwięcej wapnia organizm Matki gromadzi w  6 i 7 miesiącu ciąży.

W jakich pokarmach czy płynach znajduje się wapń?

  • Sok pomarańczowy z wapniem (jedna filiżanka- 300 mg)
  • Odtłuszczone mleko (jedna filiżanka ok. 300 mg)

Czy można w ciąży pić zieloną herbatę?

Tak, ale w racjonalnych ilościach. Niestety z tym napojem w trakcie ciąży należy uważać, ale nie należy go na szczęście odrzucać. Zielona herbata podobnie jak kawa zawiera w sobie kofeinę. Normalnie kofeina uwalnia się w naszym organizmie przez 4 godziny, w ciąży ten proces się wydłuża, szczególnie w ostatnich miesiącach. Kofeina w tym czasie pobudza nie tylko twój organizm, ale również niedojrzały organizm twojego dziecka. Działa ona moczopędnie, dlatego z łatwością wypłukuje tak istotny wapń oraz magnez. Dawka dopuszczalna to 200 mg na dzień czyli dwie słabe kawy. Zielona herbata pobudza nasz organizm BARDZIEJ aniżeli kawa, dlatego optymalnie można wypić 1 do 2  filiżanek dziennie będąc w ciąży. Pamiętaj aby jednak pić ją między posiłkami! Pijąc ją w trakcie posiłków utrudniasz wchłanianie żelaza.

Zieloną herbatę możesz zamienić na Rooibos – ma miodowy odcień, nie zawiera kofeiny oraz teiny, a jest źródłem żelaza ! Polecana jest ona również kobietą karmiącym.

Czy można pić czystek w ciąży?

Teoretycznie nie istnieją żadne badania naukowe mówiące, że czystek jest niekorzystny dla kobiet w ciąży. Nie widnieje on również na liście ziół zakazanych dla kobiet w ciąży. Jednak na Twoim miejscu bym uważała, ta substancja będąc nieprzebadana może dać dla płodu znaczące negatywne skutki. Dlatego tak naprawdę pijąc czystek w ciąży robisz to na własne (i dziecka) ryzyko.

W ciąży unikaj jednak: tymianku, rozmarynku, żeń-szenia, aloesu, chmielu oraz cząbru. Ale o tym to już w kolejnym artykule z serii 🙂