12 ½: mity i przesądy w ciąży cz.1

mity o ciąży

Zabobony w ciąży, przesądy i klątwy- czyli co musi znosić mama ciężarna. Żadna z nas ich nie stosuje, ale jestem przekonana, że nieświadomie odnosisz się do niejednego! Co jest faktem, a co mitem, zobacz razem ze mną! Błagam, nie dajmy się zwariować!

Ile jeszcze starych porzekadeł naszych babć funkcjonuje w naszym świecie? Już odpowiadam: WIELE. Na początku, wyszukując najbardziej interesujące, nie ukrywam, że wyśmiałam praktycznie wszystkie. Dopiero zastanawiając się nad nimi chwilę, doszłam do wniosku, że możemy je podzielić na dwie grupy: pierwsze zawierające ziarnko prawdy oraz te mity o ciąży w ogóle niedorzeczne.

Mity o ciąży dawnych czasów

Trochę historii: Wszystko to wina opowieści przenoszonych z pokolenia na pokolenie. Ale pamiętajmy, że to właśnie dawniej ginekolog był nazywany „damskim rzeźnikiem” oraz powinien on również odbierać  poród, nie patrząc na pochwę kobiety. Rodzić musiała ona w bólu, ale nie naga (co to, to nie), bo Bóg tak zapisał w Biblii. Pierwszych lekarzy, którzy próbowali ulżyć kobiecie, próbowano palić na stosie lub stawiano przed sąd. Wciąż dziwisz się, dlaczego niektóre przesądy o ciąży tak mocno mijają się z racjonalnością?

Przesądy w głowie przyszłej mamy mogą zasiać ziarnko wątpliwości zastanów się razem ze mną, czy faktycznie masz się czego obawiać:

Przesądy w ciąży te bardziej racjonalne

 1. Nie możesz ćwiczyć w ciąży

MIT Faktycznie musisz się trochę ograniczyć. Zacznijmy od tego, że pierwszy trymestr nie należy do najlżejszych. Zapewne przechodzisz fazę przepełnioną porannymi wymiotami, a dodatkowo jesteś przemęczona. Gdzie wtedy myśl o Fit mamie? Odpowiem: nie tu. Ok, później nabierasz sił, jest lepiej i co wtedy. Przyszła Mamo, możesz ćwiczyć, zaskoczę Cię też: możesz również podnosić ręce do góry. Jeśli wcześniej biegałaś możesz to wciąż robić, jeśli nie, raczej bym to ograniczyła. Lepsze są ćwiczenia stateczne bez ciężarów oraz silnych zamaszystych ruchów. Ale ćwiczyć możesz, szczególnie dobre dla kobiet w ciąży są rozciągające ćwiczenia z gumami, gdyż przygotują twoje ciało do niezwykle trudnego wysiłku jakim będzie poród.

 1. Nie wolno ścinać i farbować włosów w ciąży

MIT/ PRAWDA Mamo, myślę, że możesz bez problemu ścinać włosy. Twoje dziecko przez to nie będzie łyse (choć fakt, może się takie urodzić) myślę również, że przez to nie ograniczysz jego inteligencji. A co do farbowania włosów. Uważam, że nie będzie to powód, dlaczego urodzisz rude dziecko, ale wstrzymałabym się w pierwszym trymetrze. Rządzi się on swoimi prawami, wtedy właśnie kształtują się wszystkie narządy Twojej pociechy. Później już nikt nie widzi przeciwwskazań, przestrzegaj tylko zasady: Stosujmy wszystko z umiarem, przecież ciąża to nie choroba!

 1. Opalanie w ciąży to zagrożenie

PRAWDA W ciąży Twój organizm szaleje za sprawą hormonów, a nadmierna ekspozycja na słońce połączona ze stosowaniem niskich filtrów przeciwsłonecznych może spowodować powstawanie zmian na Twojej skórze, także uważaj, ten z mitów w ciąży akurat jest prawdziwy.

 1. Grzebanie w ziemi, czyli nieprzesadzanie kwiatków

PRAWDA Tu bym uważała, raczej nie przesadzaj nic bez rękawiczek ochronnych. Niestety możesz zarazić się toksoplazmozą.

 1. Kąpiel w wannie, pozostał Ci tylko prysznic

MIT Możesz brać kąpiel, będąc w ciąży. Dziecko chroni czop śluzowy, dlatego mamo, nie masz się czego bać. Zrezygnuj jednak z kosmetyków, które się silnie pienią (zawierające SLS), nadmierna ilość chemii jest wysoko niewskazana. Ograniczyłabym również czas pobytu w wannie do 10-15 min.

 1. W ciąży nie jedz surowych ryb i serów pleśniowych

PRAWDA Unikaj i tego, i tego. Nie jedź też surowych jajek i  gotowanych na półtwardo (mollet). Niestety Salmonella może znajdować się w tych produktach, a nie zachoruje dziecko, ale Ty (biegunka, wymioty, gorączka). W serach (typu brie, camembert) i mleku niepasteryzowanym znajduje się LISTERIA- zagrażająca Twojemu dziecku w życiu płodowym. W surowym mięsie lub rybie mogą się znajdować mikroorganizmy wywołujące toksoplazmozę, zatem i ten z przesądów o ciąży okazuje się prawdziwy.

 1. Nie przebywaj razem z kotami

PRAWDA / MIT Toksoplazmoza. Znowu. Niektóre koty faktycznie mogą być nosicielami pierwotniaków wywołujących tę chorobę. Najbardziej niebezpieczny kontakt z tymi puszystymi kulkami może okazać się w 1 trymestrze ciąży, kiedy kształcą się wszystkie narządy wewnętrzne Twojego szkraba. W późniejszym czasie można wykonać test na  obecność przeciwciał IgM, IgA i IgG, wykaże on poziom odporności kobiety ciężarnej na pierwotniaki.

 1. Malowanie paznokci, zakładanie tipsów

PRAWDA Lepiej przejść na manicure. Nie ma jasnych przeciwwskazań, że mamo kategorycznie nie możesz sobie zrobić paznokci hybrydowych lub tipsów, nie zostały jeszcze przeprowadzone badania wykazujące, że jest to niekorzystne, ale samo to, że następuje bezpośrednia ingerencja w twoje ciało, a przenikają do niego substancje toksyczne zawarte w żelach jest niedobre dla Twojego dziecka.

 1. Śpij tylko na lewym boku

I tu PRAWDA, ten z przesądów w ciąży okazuje się prawdziwy, bo jest to pozycja najbardziej wskazana dla kobiety ciężarnej do snu. Prawidłowo przepływa wtedy krew, nic nie jest nieprawidłowo uciskane, a pozycja ta spowoduje zmniejszenie obrzęków stóp. Nie powinnaś spać jednak na wznak oraz na brzuchu.

 1. Powiększy Ci się stopa

PRAWDA. To zjawisko zachodzi prawie u 70% kobiet w ciąży. Opuszcza się stopa, przez co obniża się jej wysklepienie i powiększenie nawet o jeden rozmiar.

 1. Jeśli kobieta pięknieje w ciąży, to urodzi chłopca

MIT Nie, mamo, Twoja przyszła córka nie zabierze Ci urody, a syn jej Ci nie doda. Również niektóre zachcianki jak słone na chłopca, a słodkie o dziewczynkę nic Ci nie powiedzą. Niektóre kobiety nie mają zachcianek, a jednak noszą dziecko pod sercem. To wszystko jest winą hormonów.

 1. Seks w ciąży a zrobienie dziecku krzywdy

MIT Nie musisz odmawiać sobie przyjemności ze swoim ukochanym, dziecko tego nie odczuje, co najwyżej zwiększoną ilość endorfin w Twoim organizmie.

Zabobony w ciąży: czy warto w nie wierzyć?

A teraz pośmiej się razem ze mną 🙂 Tak, przyszła mamo, niektóre zabobony w ciąży naprawdę nie mają ŻADNEJ szansy, aby się spełniły.  A to zapowiedź kolejnej serii naszego obalania MITÓW i poznawania PRAWDY.

Czyli ½ mój osobisty HIT. Jak to mówią last but not least: Nie myj naczyń, bo jeśli ochlapiesz brzuch, Twoje dziecko będzie alkoholikiem.

Wiem, że ciąża to niezwykły dla Ciebie czas, ale nie daj się zwariować. Nie jesteś chora, a trzymasz pod swoim serduszkiem nowe życie! Strach ma wielkie oczy, ale nagroda będzie na pewno wielka, nie warto wierzyć w większość z mitów o ciąży. Trzymam Kciuki, wszystko będzie dobrze 🙂

Sprawdź lepiej, jakie są objawy porodu lub w jakie książki dla przyszłych mam warto się zaopatrzyć 🙂

Autorka: Małgorzata Żak

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *