Najpopularniejsze zachcianki w ciąży - którym można ulegać?

Popularne zachcianki w ciąży

Ciążowe zachcianki to temat dobrze znany prawie każdej przyszłej mamie. Kobieta w błogosławionym stanie rzadko jest w stanie oprzeć się tej silnej pokusie – je produkty i potrawy, za którymi zazwyczaj nie przepadała lub łączy niepasujące do siebie smaki. Ciągnie cię do słodkich, kwaśnych lub słonych potraw? Nie jesteś w tym sama!

Na naszym profilu na Facebooku zapytałyśmy społeczność Katarka o zachcianki ciążowe. Na podstawie kilkuset odpowiedzi przedstawiamy najciekawsze, najpopularniejsze i zakazane propozycje.

Zachcianki w ciąży a płeć dziecka

Popularnym mitem jest, że zachcianki ciążowe mają wpływ na płeć dziecka. Masz ochotę na potrawy kwaśne? To będzie chłopiec. Zajadasz się słodyczami? Będziesz mieć córkę. Inna teoria głosi, że syn pojawi się na świece, kiedy przyszła mama objada się produktami bogatymi w białko, takimi jak ser biały lub kurczak. To mity, w które nadal wierzy wiele osób. Prawda jest nieco inna – zmiany w gospodarce hormonalnej lub niedobory witamin i minerałów mogą powodować, że przyszła mama ma ochotę na konkretną potrawę lub smak.

Skąd ochota na dane smaki?

W gospodarce hormonalnej i metabolizmie kobiety ciężarnej zachodzi sporo zmian. Zmieniają się również smaki i preferencje żywieniowe. Kiedy pojawia się zachcianka, może to być sygnał, że brakuje ci jakiegoś pierwiastka. Chęć na jedzenie kwaśnych rzeczy, takich jak owoce cytrusowe i kiszonki, może być wołaniem o większe ilości witaminy C. Z kolei ogromna ochota na słodycze może świadczyć o niedoborach magnezu. Pamiętaj, żeby zachować zdrowy rozsądek i nie jeść za dwoje. Dzienne zapotrzebowanie energetyczne w drugim i trzecim trymestrze ciąży wzrasta o 300 do 500 kalorii, dlatego 5 batoników przed snem to lekka przesada. Ciąża nie usprawiedliwia takiego jadłospisu i objadania się niezdrowymi rzeczami.

Najpopularniejsze zachcianki ciążowe

Niekwestionowani faworyci wśród zachcianek w ciąży pojawiający się najczęściej w odpowiedziach na naszym fanpage’u, to kultowe kiszonki. Ogórki i kapusta to numer jeden, jeśli chodzi o ulubiony smak ciężarnych pań. Równie często w komentarzach przewijały się słodycze. W kategorii owoce zdecydowanie przeważają cytrusy: pomarańcze i mandarynki, ale także arbuz. Ostatnia, popularna kategoria, to fast food, w tym wasz ukochany kebab, frytki (wariant posypany Vegetą podbił nasze serca!) i hamburgery.

Wasze smaki: słodkie, słone, kwaśne

Jeśli chodzi o słodkie, ciążowe zachcianki, to zdecydowanie rządzą słodycze, owoce i napoje gazowane. Kochacie batoniki z czekoladą, lody, arbuzy, mandarynki, krówki, trufle, nektarynki, borówki, truskawki, maliny i pączki. Słone przysmaki? Frytki, salceson, kabanosy, pizza, hamburgery, tosty z serem i chipsy to wasi ulubieńcy. Kwaśne zachcianki to oczywiście kultowe kiszonki, kwaśnica, ale również owoce: cytryny i jabłka. Domeną ciążowych zachcianek jest pomieszanie teoretycznie niepasujących smaków. Nasze ulubione propozycje od was to zupa ogórkowa zagryzana czekoladą, gołąbki z ketchupem, słodycze zagryzane śledziami słonymi, chleb z dżemem i musztardą i frytki w duecie z rodzynkami w czekoladzie.

Popularne kiszone ciążowe zachcianki

Ciążowe zachcianki: ulegać im czy nie ulegać?

Którym zachciankom w ciąży możesz bez wyrzutów sumienia ulegać? Kiszonki na pewno mogą pozostać w twoim jadłospisie, bo to idealny probiotyk, źródło wielu witamin i cennych minerałów. Kiszone ogórki i kapusta są niskokaloryczne, pozytywnie wpływają na pracę żołądka i jelit. Nie rezygnuj też z warzyw i owoców – jedz nawet 5 porcji dziennie. Zalecamy zdroworozsądkowe podejście do tematu zachcianek. Szczęśliwa mama to zadowolone dziecko, dlatego nie katuj się głodówkami lub dietami niskokalorycznymi. Jedz regularnie, zbilansowane i zdrowe posiłki. Uleganie ciążowym zachciankom od czasu do czasu to też nie zbrodnia. Nie jest jednak wskazane częste spożywanie produktów wysoko przetworzonych, zwłaszcza fast foodów i tzw. junk food, czyli “śmieciowego jedzenia”, które posiada bardzo niską wartość dietetyczną, a bogate jest w “puste kalorie”.

Indeks zakazanych zachcianek w ciąży

Istnieje lista zachcianek zakazanych, które nie są bezpieczne dla ciężarnych kobiet. To zdecydowanie nie mity o ciąży, a ważne fakty, które warto znać i mieć je na uwadze! Wśród nich są potrawy zawierające surowe mięso, owoce morza i ryby, a ich zjedzenie grozi zakażeniem toksoplazmozą. Pożegnaj sushi, krwisty stek i tatar! Na czas ciąży zrezygnuj również z surowych jajek. Spożycie ich w błogosławionym stanie może doprowadzić do zarażenia salmonellozą lub czerwonką bakteryjną. Desery, koktajle lub sernik na zimno muszą zniknąć z twojego jadłospisu. Kolejny, zakazany produkt, to sery pleśniowe . Zawierają bakterie typu Listeria, które są bardzo niebezpieczne dla płodu. Całkowicie wyeliminuj też alkohol – nawet lampka czerwonego wina czy kufel piwa nie są dozwolone w twoim stanie. Ostatnia grupa niedozwolonych zachcianek ciążowych to napoje zawierające kofeinę. Kawa, herbata czy cola wypłukują witaminy z organizmu matki i narażają dziecko na zaburzenie rytmu serca.

Klaudia

2 komentarze

  1. Justyna

    Objawy odwodnienia przy biegunce sucha pieluszka to chyba się wyklucza

    Odpowiedz
  2. Grażyna

    Moja wnuczka skończyła w kwietniu 2 lata. Czasami jej „wyjdzie słowo mama” ale cały czas coś gada ale nie są to słowa.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *