Czy katar to objaw COVID?

Czy katar to objaw covid-19

Odkąd w Polsce zaczęliśmy mieć do czynienia z wirusem COVID-19 na początku 2020 roku, zdążył on przejść szereg mutacji, dostosowując się stopniowo coraz lepiej do ludzkiego organizmu. Do początkowych objawów, dotąd najczęściej podobnych do objawów grypy, dołączają coraz to nowsze, a kolejne mutacje wirusa stają się jeszcze bardziej zaraźliwe. Bardzo często zadajemy sobie pytanie o to, czy objawy chorobowe, które odczuwamy, są objawami koronawirusa? Czy katar to objaw COVID-19? I co w przypadku, kiedy podejrzewamy u siebie zakażenie? Przyjrzyjmy się tematowi z bliska.

Katar a COVID – lista objawów wirusa COVID-19

Koronawirus z 2019 roku oraz jego późniejsze mutacje są nieustannie badane przez naukowców. Kolejne fale pandemii przynoszą nowe symptomy – odpowiedzmy więc sobie na pytanie, jaka relacja łączy katar i COVID oraz czy powinieneś się martwić.

Brytyjskie National Health Services zalicza do głównych objawów zakażenia COVID-19 3 symptomy. Są nimi:

  • mocny, ciągły suchy kaszel (nie sporadyczne pokasływanie, raczej ataki kaszlu częściej niż raz na godzinę lub intensywne napady min. 3 razy w ciągu doby),
  • wysoka temperatura,
  • utrata węchu lub smaku.

Jednocześnie coraz częściej sugeruje się poszerzyć tę oficjalną listę o kolejne objawy – podobne do łagodnego nawet przeziębienia symptomy, które, jak się okazuje, są coraz częstsze. 

Katar a covid-19

Objawy COVID – czy katar jest jednym z nich?

Lekarze twierdzą, że w kolejnych falach pandemii katar jako objaw koronawirusa jest coraz bardziej powszechny i często bywa mylony z alergicznym nieżytem nosa. Objaw ten wyprzedza niejednokrotnie utratę węchu i smaku, które były wcześniej jednymi z najbardziej charakterystycznych początkowych symptomów zachorowania. W pierwszych dniach można spodziewać się więc objawów takich jak:

  • nieżyt nosa (powszechnie zwany katarem),
  • ból głowy,
  • zapalenie zatok.

Wciąż warto mieć na uwadze także ogólne pogorszenie samopoczucia, w tym gorączkę, której towarzyszą dreszcze, zmęczenie i uciążliwy suchy kaszel. Może zdarzyć się również ból gardła, zaczerwienienie oczu, problemy żołądkowe (biegunka, nudności, wymioty), a nawet zmiany skórne – nie ignoruj żadnych niepokojących symptomów.

Katar a COVID-19

Dotąd sądzono, że katar i COVID nie mają wiele wspólnego, a nieżyt nosa nie jest objawem zachorowania na wirus COVID-19. Jednak w dynamicznie zmieniającej się sytuacji nie można dłużej go wykluczać. Badania pokazują, że sygnalizować zakażenie mogą objawy zbliżone już nie tylko do grypy, lecz także do przeziębienia, w tym właśnie nieżytu nosa. Warto dodać, że o ile wspominane wyżej National Health Services wymienia tylko trzy symptomy zakażenia wirusem, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uwzględnia katar i inne objawy przeziębienia w swoim spisie objawów koronawirusa. Szybkość kolejnych mutacji sprawia, że trudno śledzić każdy nowy objaw. A jeśli zbywasz wątpliwość o to, czy katar to objaw COVID odpowiedzią, że nie dotknął cię kaszel ani utrata węchu czy smaku, pamiętaj, że według badań londyńskich naukowców zmęczenie i bóle głowy były u pacjentów z COVID częstszymi objawami niż te oficjalne.

Co zrobić, jeśli podejrzewasz u siebie koronawirusa?

Jeśli wśród objawów COVID katar martwi Cię najbardziej, przede wszystkim unikaj wszelkich okoliczności, które mogą sprawić, że zarazisz innych drogą kropelkową (czemu nieżyt nosa szczególnie sprzyja). Jeśli jesteś alergikiem, pamiętaj, że ten objaw może być dla Ciebie mniej zauważalny – koniecznie noś maseczkę, jeśli tylko stan zdrowia Ci na to pozwala, by uchronić siebie i innych. A gdy pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, wykonaj test na koronawirusa i odizoluj się do momentu otrzymania jego wyników – wspólna odpowiedzialność to podstawa.

Na naszym blogu możesz przeczytać także: jak dzieci przechodzą covid oraz jakie są powikłania po covid-19 u dzieci.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *