Na jakie wsparcie finansowe ze strony państwa może liczyć samotna matka?

zasiłek dla samotnej matki jak uzyskać

Na jakie dodatkowe wsparcie finansowe może liczyć samotna matka? Narodzinom i wychowywaniu małego dziecka nie zawsze towarzyszy niczym niezmącona radość. Życie pisze różne scenariusze i niektóre kobiety z rolą rodzica muszą radzić sobie same. Nie jest to proste zadanie – w końcu utrzymanie dziecka dużo kosztuje, od wyprawki do szpitala zaczynając, a kończąc na opłaceniu studiów. W jakich sytuacjach matka samotnie wychowująca dziecko może liczyć na pomoc finansowa dla samotnych matek z strony państwa? Jakie są jej prawa?

Na początek warto wiedzieć, kim jest matka samotnie wychowująca dziecko. To panna, wdowa, rozwódka lub kobieta pozostająca w stanie separacji, który został orzeczony prawomocnym wyrokiem sądu. Samotną matką nie jest natomiast mężatka, nawet, jeśli nie mieszka ze swoim mężem, nie utrzymuje z nim relacji i nie otrzymuje od niego żadnych środków na ich dziecko. Kolejna kwestia to twój status materialny. Nie otrzymasz od państwa pieniędzy, jeśli uzyskujesz dochód o określonej wartości.

Zasiłek dla samotnej matki – jakie są możliwości?

Przede wszystkim alimenty. Powinna się o nie ubiegać każda matka, która rozchodzi się z mężem i nie utrzymuje z nim kontaktów. W przypadku sytuacji konfliktowych nie należy unosić się honorem i rezygnować ze wsparcia, które dzieciom najzwyczajniej w świecie należy się od ojca. W przeciwnym razie niemożliwe będzie staranie się o zasiłek rodzinny i dodatki do niego. Jeśli jednak dojście do porozumienia między rodzicami nie jest możliwe, matka powinna wystąpić z wnioskiem o przyznanie alimentów do sądu. Alimenty wypłacane są co miesiąc, a ich wysokość różni się w zależności od indywidualnego przypadku.

Czasami jednak się zdarza, się ojciec nie płaci alimentów, mimo że jest do tego sądowo zobligowany. Jeśli nie ma możliwości wyegzekwowania od niego należności, matka może złożyć wniosek o wypłatę alimentów z funduszu, jednak tylko wtedy, gdy jej dochody nie przekraczają 725 zł netto na osobę. Pomoc finansowa dla samotnych matek w takim przypadku to fundusz, który zapewnia co miesiąc kwotę nie większą niż 500 zł.

Od roku nowa możliwość – „kosiniakowe”

W styczniu 2016 roku państwo zaczęło wypłacać tzw. kosiniakowe, czyli comiesięczne 1000 zł przez pierwszy rok życia dziecka. Jest to pomoc oferowana głównie rodzicom, którzy nie mogą skorzystać z rocznego urlopu macierzyńskiego i nie jest uzależnione od dochodów. Mogą się o nie starać osoby, które do tej pory nie miały praw do urlopu macierzyńskiego, czyli studenci, osoby pracujące na umowy o dzieło, ubezpieczeni w KRUS oraz bezrobotni i nieubezpieczeni. W przypadku bliźniaków świadczenie otrzymuje się przez 65 tygodni, na trojaczki przysługuje ono przez 67 tygodni, przez 69 tygodni środki wypłacane są na czworaczki, a maksymalny wymiar pomocy – przez 71 tygodni – przysługuje rodzicom pięcioraczków.

Rodzina 500+

Skoro jesteśmy już przy nowościach, czas na najgłośniejszy projekt wsparcia rodzin ostatnich czasów. Przysługuje na drugie i kolejne dziecko bez względu na dochód aż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Jeśli masz tylko jedno dziecko, otrzymasz świadczenie pod warunkiem, że nie przekraczasz 800 zł dochodu netto na osobę w rodzinie. Pomoc wynosi 500 zł miesięcznie.

Zasiłek macierzyński

Zasady przyznawania zasiłku macierzyńskiego również zmieniły się całkiem niedawno, bo 2 stycznia 2016 roku. Kwota zależy od dochodu, ale świadczenie nie może być teraz niższe niż 1000 zł miesięcznie. Wcześniej mogły się o nie starać osoby opłacające pełne składki ZUS i NFZ. Dziś mogą o nie wystąpić też rodzice nieopłacający składek, także niezarejestrowani bezrobotni, rolnicy, studenci i osoby o niskich dochodach. Pomoc przysługuje do czasu ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia.

Zasiłek rodzinny

Jedna z najpopularniejszych form wsparcia. Dla matek i rodzin, których dochód w przeliczeniu na osobę nie przekracza 674 zł netto. Na dziecko niepełnosprawne środki można dostać przy maksymalnie 764 zł netto dochodu na osobę. Oznacza to, pomoc finansowa dla samotnych matek, zostanie przynana jeśli jej zarobki nie przekraczają odpowiednio 1348 zł i 1528 zł netto. Zasiłek przyznaje się na rok i jego kwota różni się w zależności od wieku dziecka. Maluch do lat 5 dostaje 89 zł miesięcznie, dziecko w wieku 6-18 lat 118 zł/msc., na dorosłe dziecko (19-23 lat) przysługuje 129 zł miesięcznie.

Dodatki do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka przez matkę

Dodatek to pomoc finansowa dla samotnych matek, którym należy się także zasiłek rodzinny. Wynosi on 185 zł na dziecko albo nie więcej niż 370 zł na wszystkie dzieci. Środki wypłacane są co miesiąc.

Drugie becikowe

Becikowe należy się każdemu, natomiast drugie becikowe rodzinom korzystające z zasiłku rodzinnego, o dochodzie nie większym niż 504 zł na osobę na miesiąc (583 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego). To jednorazowe świadczenie w wysokości 1000 zł.

Dodatek na rozpoczęcie roku szkolnego

W okolicach 1 września na wniosek rodzica, któremu przysługuje prawo do zasiłku rodzinnego, wypłacane jest jednorazowe świadczenie wynoszące 100 zł na dziecko.

W przypadków samotnych ojców, warto sprawdzić jak obliczyć urlop tacierzyński, aby móc wykorzystać go w pełni. Na blogu Katarek znajdziesz także wpis odnośnie tego ile kosztuje paszport dla dziecka. Sprawdź i załatw wszystkie urządowe sprawy bez problemów!  

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *