Przeziębienie a karmienie piersią

Przeziębienie a karmienie piersią

Wiosna to czas zwiększonej zachorowalności na przeziębienie i grypę. Choroby te dotknąć mogą każdego i niestety nie omijają również mamy karmiącej. Niestety bardzo często można usłyszeć, „że mama karmiąca nie powinna stosować żadnych leków, a jeżeli jest chora powinna odstawić dziecko od piersi”. Czy tak jest w rzeczywistości? Czy przeziębienie to rzeczywiście powód do zakończenia karmienia piersią a jeżeli nie to czy chora mama karmiąca może przyjmować leki?

Czy przeziębiona mama karmiąca musi odstawić dziecko od piersi?

W trakcie przeziębienia organizm mamy produkuje przeciwciała, które pomagają zwalczać infekcję. Przeciwciała te przenikają do mleka mamy i wraz z nim są spożywane przez dziecko. Następnie aktywują procesy odpornościowe w organizmie dziecka i tym samym chronią maluszka przed infekcją lub powodują, że ewentualny przebieg choroby u dziecka jest lżejszy. Oprócz przeciwciał, mleko mamy zawiera także czynniki przeciwzapalne, składniki immunologiczne, probiotyki i prebiotyki a wszystko to razem chroni dziecko przed rozwojem choroby. Dlatego też, jeżeli mama karmiąca jest przeziębiona powinna nadal karmić piersią, bo to najlepiej ochroni jej dziecko przed zachorowaniem.

Jak powinna postępować przeziębiona mama karmiąca?

W przypadku zaobserwowania pierwszych objawów przeziębienia mama karmiąca powinna zacząć działać.

Jeżeli objawy mają charakter łagodny, najlepiej na początek zastosować naturalne, domowe, „babcine” metody na walkę z przeziębieniem takie jak picie herbaty z cytryną, miodem i maliną, mleka z miodem i czosnkiem, syropu z czosnku i cebuli. Jeżeli jednak te sposoby nie przynoszą pożądanego rezultatu, infekcja nie mija, objawy nie ustępują a wręcz nasilają się, to warto zapisać się do lekarza. Lekarz zbada mamę karmiącą a także, jeżeli zajdzie taka potrzeba dobierze i zleci, odpowiednie do stanu zdrowia, leki bezpieczne dla dziecka.

Jeżeli jednak już od początku choroby mama karmiąca bardzo źle się czuje, ma wysoką gorączkę a dodatkowo ból gardła, ucha i/lub uporczywy kaszel, warto wcześniej udać się do lekarza.

Czy przeziębiona mama karmiąca może stosować leki?

Nie jest prawdą, że mama karmiąca nie może przyjmować żadnych leków. Większość leków może być stosunkowo bezpiecznie stosowana w okresie karmienia piersią. Niemniej jednak mama karmiąca nie powinna stosować leków na własną rękę, może być to szkodliwe i dla dziecka i dla mamy. Najlepiej, aby stosowanie leków w czasie laktacji zostało zlecone przez lekarza, a samo przyjmowanie było odpowiednio zsynchronizowane z porami karmienia dziecka tak, aby zminimalizować ewentualny wpływ leków na dziecko.

Jakie leki może przyjmować przeziębiona mama karmiąca?

  • Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe takie jak paracetamol czy ibuprofen, który działa także przeciwzapalnie.
  • Leki na katar: preparaty zawierające sól morską (do płukania nosa) a także, jeżeli to konieczne krople/aerozole do nosa zawierające oksymetazolinę czy ksylometazolinę. W okresie laktacji należy unikać lub stosować bardzo ostrożnie produkty zawierające pseudoefedrynę, ponieważ może ona zmniejszać/hamować laktację.
  • Leki na kaszel zarówno leki wykrztuśne i przeciwkaszlowe, (ale nie z jodem i kodeiną).
  • Leki na ból gardła: płyny do płukania gardła, tabletki do ssania lub aerozole zawierające w swoim składzie np.: benzydaminę, flurbiprofen, benzokainę czy lidokainę. Należy unikać produktów zawierających szałwię, ponieważ może ona hamować laktację.

Podsumowując przeziębiona mama karmiąca nie powinna przerywać karmienia piersią, bo tylko w ten sposób może skutecznie zabezpieczyć swoje dziecko przed infekcją. Jeżeli to konieczne może przyjmować niektóre leki, ale najlepiej po konsultacji z lekarzem i przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności.

Autorka:

Mama farmaceutka

http://farmaceuta-radzi.pl/

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *