Ile kosztuje paszport dla dziecka i jak go wyrobić?

paszport dla dziecka - jak go wyrobić

Planujesz pierwszy zagraniczny wyjazd ze swoim dzieckiem? Jeśli zamierzasz podróżować po krajach Unii Europejskiej, to wystarczy dowód osobisty. Taki dokument może otrzymać każde dziecko, bez względu na wiek. Jeśli jednak wybieracie się poza granice UE, to konieczny będzie paszport dla dziecka. Podpowiadamy, gdzie złożyć wniosek, jakie dokumenty są wymagane i ile kosztuje paszport dla dziecka.

Kiedy dziecko może otrzymać paszport?

Każde niemowlę może otrzymać paszport, ponieważ obecnie nie obowiązuje dolna granica wieku, od której można ubiegać się o wydanie tego dokumentu. Wniosek o wydanie paszportu możemy złożyć zaraz po porodzie, jeśli tylko posiadamy niezbędne informacje, jak na przykład numer PESEL dziecka. Ważne jest, by o paszport starać się przynajmniej miesiąc przed planowaną podróżą, ponieważ – w zależności od urzędu – formalności zajmują 3-4 tygodnie.

Nasz maluch szybko rośnie i zmieniają się jego rysy twarzy, dlatego już na wstępie warto podkreślić, że ​paszport dla dziecka jest ważny tylko 5 lat.​ Dotyczy to dzieci i nastolatków do 13 roku życia. Później ważność paszportu wydłuża się do 10 lat. 

Jeśli masz wątpliwości przed podróżą, czy dokument jest jeszcze ważny, wystarczy zajrzeć do środka na stronę ze zdjęciem i danymi personalnymi, gdzie znajdziesz datę ważności. Pamiętaj, że niektóre kraje wymagają paszportów ważnych minimum sześć miesięcy przy przekroczeniu granicy.

Jak wyrobić paszport dla dziecka?

Wniosek o p​aszport dla niemowlaka ​możesz złożyć w dowolnym urzędzie paszportowym, niezależnie od tego, gdzie mieszkasz Ty czy dziecko. Niestety po wniosek trzeba udać się do urzędu, ponieważ wydruki pobrane z internetu nie są akceptowane. Wynika to ze specyficznego formatu wniosku i papieru. Lepiej wziąć o jeden formularz więcej na wypadek, gdyby zdarzyła Ci się pomyłka.

Kolejny krokiem, gdy chcesz wyrobić paszport dla dziecka, będzie wizyta u fotografa. Można zrobić zdjęcie dziecka samemu, ale przy umiejętności skupienia u małego dziecka, łatwiej będzie udać się do profesjonalisty. Mamy też większe szanse na to, że dziecko w nowej sytuacji i w nieznanym dla siebie miejscu łatwiej się skoncentruje i szybciej wykonamy fotografię. Zdjęcie nie może być wykonane później niż sześć miesięcy przed złożeniem wniosku. Dziecko, szczególnie niemowlak, mógłby się znacząco w tym czasie zmienić. 

Fotografia powinna mieć wymiary 35 na 45 mm i być wykonana na jasnym i jednolitym tle, bez udziału osób dorosłych. Twarz dziecka powinna być odsłonięta, zajmować około 70-80% kadru, również włosy nie powinny jej zakrywać. Do wniosku o wydanie paszportu dołącza się jedno kolorowe zdjęcie.

Ile kosztuje paszport dla dziecka?

Aktualna kwota, jaką trzeba zapłacić za paszport dla dziecka do 13. roku życia, to 30 złotych. Wliczona jest w to 50% zniżka. Jeśli masz Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny, zapłacisz połowę tej kwoty, czyli 15 zł.

Od trzynastego do osiemnastego roku życia za paszport dla dziecka opłata wynosi 70 lub 45 złotych w zależności od liczebności rodziny. W przypadku, gdy zniszczysz lub zgubisz paszport dziecka, nowy będzie kosztował trzykrotną cenę. W niektórych sytuacjach paszport można wyrobić bezpłatnie, na przykład gdy będzie posiadał wadę techniczną. Do urzędu należy zabrać dokumenty potwierdzające uprawnienia do zniżki, na przykład legitymację szkolną.

Kto składa wniosek i jak go odebrać?

Kiedy masz już wypełniony wniosek paszportowy, dowód opłaty, prawidłowo wykonane zdjęcie, to możesz udać się do urzędu. Z zasady jeden rodzic takiego wniosku złożyć nie może. Ma to zapobiec porwaniu czy podróżom dziecka wbrew woli drugiego z pełnoprawnych opiekunów. Wniosek musi być p​odpisany przez oboje rodziców,​ a w przypadku dzieci po ukończeniu trzynastego roku życia, podpisany przez dziecko. 

Jeśli więc wybierasz się do urzędu w pojedynkę, musisz posiadać zgodę drugiego rodzica poświadczoną przez konsula, notariusza lub urzędnika urzędu paszportowego. Ewentualnie musisz posiadać dowód na to, że możesz złożyć wniosek bez udziału drugiej strony. Takim dowodem jest akt zgonu drugiego rodzica, akt urodzenia dziecka z zaznaczeniem, że ojciec jest nieznany, wyrok sądu ograniczający władzę rodzicielską drugiego rodzica w zakresie decyzji o wydaniu lub nie paszportu czy orzeczenie sądu rodzinnego, który wyraził zgodę na paszport dla dziecka. Takie orzeczenie zwykle jest wydawane, gdy jedno z rodziców oponuje.

Paszport powinien być gotowy do odbioru po trzydziestu dniach. Praktyka pokazuje, że często możemy go wcześniej odebrać. A sprawdzimy to na stronie internetowej lub pod numerem telefonu właściwego urzędu. Paszport może odebrać jeden z opiekunów prawnych.

Jeśli wybierasz się w podróż z dzieckiem, przydatnym produktem będzie katarek travel, którego użyjesz nawet bez dostępu do odkurzacza, gdy dziecko będzie mieć katar. Jeśli do tej pory nie korzystałeś z narzędzi do pozbycia się zalegającego kataru w nosku dziecka, dowiedz się czym jest nebulizacja.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *