Katar u miesięcznego dziecka a katar u rocznego dziecka - czym się różni?

Sposoby na katar u rocznego dziecka

Nieżyt nosa, nazywany potocznie katarem, to przypadłość bez wątpienia uciążliwa i znacznie pogarszająca komfort funkcjonowania malucha. Na szczęście, im dziecko jest starsze, tym łatwiej jest poradzić sobie z tą dolegliwością.

Bez wątpienia katar u noworodka jest bardziej kłopotliwy dla rodziców niż katar u rocznego malucha. Do około piątego miesiąca życia niemowlę przebywa bowiem najczęściej w pozycji leżącej, bardziej przeszkadza mu więc spływająca do gardła wydzielina. Dlatego katar u rocznego dziecka, które już raczkuje i sporo czasu spędza w pozycji siedzącej, zazwyczaj nie jest aż tak męczący dla malucha i otoczenia, jak na przykład katar u 2 miesięcznego dziecka.

Ponadto pamiętać należy, iż niemowlę do ukończenia trzeciego miesiąca życia nie może przyjmować większości leków, co nierzadko komplikuje skuteczne leczenie powikłań związanych z infekcją kataralną.

Leczenie kataru u noworodka i rocznego dziecka

O ile katar u noworodka (dziecka do pierwszego miesiąca życia) bardzo często urasta do rangi poważnego problemu i wymaga bezwzględnej konsultacji lekarza, o tyle katar u starszego niemowlęcia czy rocznego dziecka nie zawsze wiąże się z koniecznością wizyty u pediatry. Jeśli nieżyt nosa jest objawem zwykłej infekcji wirusowej – wydzielina z nosa malucha jest wodnista, przezroczysta, a po dwóch, trzech dniach gęstnieje i staje się biaława – możemy najpierw podjąć leczenie na własną rękę, stosując tak zwane domowe metody.

Oczywiście nie zapominajmy, iż w przypadku, gdy katar u dziecka jest wynikiem zakażenia bakteryjnego (żółta lub jasnozielona wydzielina z nosa malucha), nie obejdzie się bez pilnej wizyty u specjalisty. Do pediatry udajmy się również wtedy, gdy nasza pociecha łapie się za ucho lub ma wysoką temperaturę (powyżej 38,5 stopni), która nie spada po podaniu preparatów zbijających gorączkę.

Pamiętajmy także, że aż do pierwszego roku życia dziecko oddycha wyłącznie przez nos. Dlatego zarówno katar u miesięcznego dziecka, jak i katar u 4 miesięcznego dziecka w podobnym stopniu utrudnia oddychanie, ssanie i spokojny sen. Podczas nieżytu nosa zadbać musimy więc szczególnie o to, aby przewody nosowe malucha były drożne.

Ułatwi nam to systematycznie stosowanie tak zwanej metody trzech kroków. Obejmuje ona rozrzedzanie zalegającej wydzieliny poprzez aplikację do każdej dziurki nosa dwóch, trzech kropli soli fizjologicznej, odciąganie rozrzedzonej wydzieliny przy użyciu aspiratora oraz nawilżanie, czyli ponowne zakropienie noska malucha roztworem roztworem 0,9% NaCl.

Co na katar dla miesięcznego dziecka – profilaktyka

Metoda trzech kroków skuteczna będzie również na katar u rocznego dziecka. Stosujmy ją dopóki nasza pociecha nie nauczy się samodzielnie wydmuchiwać nosa. Jeśli zastanawiasz się co wybrać na katar dla miesięcznego dziecka to u starszych maluchów, od pierwszego roku życia, do nawilżania noska zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, posłużyć może nam jednak – zamiast soli fizjologicznej – nawilżająca maść do nosa z prebiotykiem Katarek. Nie tylko nawilży śluzówkę oraz okolice nosa, ale również – dzięki obecności prebiotyku Biolin P – wspomoże odbudowę mikroflory bakteryjnej.

Przy intensywnym katarze u dziecka warto wykorzystać nebulizację lub inhalację. Sprawdź czym się różni nebulizacja a inhalacja.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *