Czym jest tolerancja dla dzieci i jak nauczę szacunku do drugiej osoby?

tolerancja definicja dla dzieci

Czym tak właściwie jest tolerancja? Nikt z nas nie rodzi się posiadając określone uprzedzenia czy lęki w stosunku do drugiej osoby. Wszechobecny strach w kontaktach międzyludzkich doprowadza do wielu nieprzyjemnych sytuacji już od najmłodszych lat. Tworzy bariery, których nie sposób pokonać w dorosłym życiu. Tolerancja dla dzieci zaczyna się już we wczesnym dzieciństwie. Mamo pamiętaj, że to Ty jesteś pierwszym Nauczycielem świata dla swojego dziecka. To jak wykreujesz światopogląd swojej pociechy zależy w dużej mierze od Twojego podejścia do życia.

Czy Warto uczyć tolerancji?

Odpowiedź jest jednoznaczna: TAK.

Kto z nas lubi być ocenianym tylko i wyłącznie ze względu na wygląd czy uwzględniając jedną wyrywkową sytuację?

Odpowiem chyba za Ciebie: NIKT.

Ile razy się denerwujesz i powtarzasz w myślach: Nie oceniaj książki po okładce, czy jeju zrobiłam to przecież jeden jedyny raz, dlaczego nikt tego nie widzi?!

Ale w większości przypadków jest już za późno. Zdanie na twój temat zapadło z góry. W grę weszły już uprzedzenia i stereotyp. Jesteś gorsza, bo jesteś blondynką, a blondynki przecież są głupie, albo jeszcze gorzej ruda – to przecież wredna i fałszywa. Burzysz się, przecież to tylko stereotyp, nikt go nie słucha, a jednak go kojarzysz…

Tolerancja dla dzieci, a rola stereotypu w życiu

Boimy się tego, co nie jest nam znane. Nawet prozaiczne życie uruchamia w nas krzywdzące uprzedzenia: Okularnik to kujon, albo jak to teraz mówią NERD, Żyd – na pewno chce nas oszukać, a osoba ubrana w dres tzw. Dresiarz – okraść. Nie zapominajmy o tym, że niepełnosprawność również często kojarzona jest negatywnie.  A to tylko wierzchołek góry lodowej uprzedzeń. Pojedźmy za granicę a na hasło Polak, zobaczymy wiele zniesmaczonych min. Bo przecież Polak chce wyłudzić zasiłek, czy podejmie się każdej pracy nawet za małe pieniądze. Krzywdzące to nieprawdaż?

Chcesz żyć w takim świecie? Bo ja nie. I boję się czego nauczę moje dziecko, czy przekaże mu dobre wartości. Pewnie nieraz popełnię błąd, ale kto tego nie robi. Dlatego edukację swojego dziecka muszę zacząć od siebie. Tak Mamo – od SIEBIE.

 • W co ja wierzę?
 • Jak chcę widzieć świat?
 • W jaki sposób sama chcę być oceniana?
 • Czym jest tolerancja dla mnie samej?

Znasz już odpowiedzi na te pytania? No to zaczynamy!

Tolerancja – definicja dla dzieci

Każdy rodzic w dzisiejszych multikulturowych czasach musi nauczyć dziecko, że nie ma podziału na gorszych i lepszych. Że człowiek może być dobry albo zły, ale to wszystko zależy od jego charakteru czy usposobienia, a nie od koloru skóry czy wyznania. Naszym sąsiadem może być zarówno osoba ciemnoskóra, czy pochodząca z innego kraju i co wtedy?

tolerancja dla dzieci

Jak nauczyć dziecko czym jest tolerancja?

Ale co zrobić, kiedy nasze małe dziecko widząc na ulicy osobę całkiem różną od siebie samego, pyta: Mamo, a dlaczego ta Pani/Pan…?

Dzieci są bezpośrednie i potrafią nas niejednokrotnie zaskoczyć. Dlatego Mamo przygotuj się i zastanów, co to jest tolerancja dla dzieci najmłodszych i tych nieco starszych.

Postaram się połączyć swoje spostrzeżenia z radami doświadczonej mamy, chętnie posłucham również Twoich rad:

 1. Bądź naturalna – odmienność to nic złego, to norma, dlatego nie można robić z tego wielkiej sprawy. Podejdź do tego tak, jak do nauki kolorów i opowiadaj dziecku o tym, czym różnią się od siebie ludzie.
 2. Przeczytaj dziecku bajkę, obejrzyj film, opowiadający o różnorodności. Niech nie krępują Cię pytania od Twojej pociechy i odpowiedz cierpliwie na wszystkie.
 3. Rozpocznij temat, zanim zrobi to dziecko. Jeżeli jesteś już na tym etapie, na którym dziecko zadaje dużo pytań, a przede wszystkim doskonale rozumie, co dzieje się w jego otoczeniu, a będzie taka sytuacja, że zobaczycie osobę na wózku inwalidzkim, a może z innego kraju, sama rozpocznij temat. Przygotuj dziecko i porozmawiaj, o tym kogo właśnie widzicie. Przewidzisz pytanie, jakie w przyszłości zada Ci dziecko, bo znając życie, zrobi to w najbardziej nieodpowiednim momencie.
 4. Pamiętaj, że dostrzeganie różnic to nie dyskryminacja. Tak zostaliśmy stworzeni, że różnimy się od siebie. To fakt, którego nikt nigdy nie zmieni. Nie myśl, że jeżeli będziesz rozmawiać o tym z dzieckiem, będziesz nieświadomie dyskryminować innych.
 5. Mów o wszystkim z perspektywy dziecka. Nie zapominaj, że do 4 roku życia postrzega ono świat jedynie odnosząc wszystkie elementy do siebie.
 6. Przede wszystkim otwórz się na świat, a Twoje dziecko na pewno zrobi to samo. Jesteśmy różni, a jednak wszyscy tacy sami. Tolerancja to jedna z większych wartości, jaką możemy przekazać naszemu dziecku, a na pewno bardzo owocna w jego przyszłości.
 7. Stwórz cykle zabaw: o dzieciach świata, o zawodach, czy o religiach na świecie. Pamiętaj, że najprostsze rozwiązania są po prostu najlepsze.

Oto fragment z mojego ulubionego filmu The Help, przepiękny obraz ukazujący jak uprzedzenia i nietolerancja mogą zniszczyć komuś życie. Warto zatem wiedzieć jak mądrze chwalić dziecko i okazywać mu uczucia.

A Ty dziś powtórz swojemu dziecku jakie jest ważne 🙂 

Naucz dziecko odpowiedzialnie żyć. Ucząc, że nie może nikogo oceniać, ani niczego nikomu zazdrościć.

Jest dobre, kochane oraz może osiągnąć wszystko czego tylko pragnie dzięki swojej ciężkiej pracy. Nikt z nas nie rodzi się zły, wystarczy w swoim dziecku pielęgnować poczucie zwykłej ludzkiej empatii, bo chyba w naszym szybkim i zabieganym świecie tego nam najbardziej brakuje.

Autorka

Monika Kampczyk

www.kamperki.com

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *