Dlaczego katar trwa 7 dni?

dlaczego katar trwa 7 dni

Katar leczony trwa 7 dni, nieleczony tydzień – to chyba jedno z najpopularniejszych haseł dotyczących kataru. Co jednak ma wspólnego z prawdą i czy faktycznie jest tak, że każdy typ kataru trwa tyle samo? No i co jeśli katar jest tylko objawem, nie problemem samym w sobie? Sprawdź, co robić, gdy utrzymujący się katar ponad tydzień utrudnia Ci życie i kiedy należy zacząć się martwić.

Dlaczego katar trwa 7 dni… i czy to w ogóle prawda?

Gdy mowa o typowym nieżycie nosa – czyli zapaleniu błony śluzowej nosa – rzeczywiście szacuje się, że taki stan trwa w przybliżeniu 7 dni, a często nawet tylko 2. Wiąże się to z uśrednionym czasem zwalczenia nieżytu przez układ odpornościowy człowieka, oczywiście przy założeniu, że jest on w pełni sprawny i nie choruje na nic innego.

Wówczas płynna wydzielina z nosa, częste kichanie, uczucie zatkanego nosa (czasem łączące się z bólem głowy), a nawet kaszel i pieczenie spojówek nie powinny martwić. Ale pamiętaj, że to wszystko to tylko teoria – bowiem już stan przeziębienia organizmu – a co dopiero grypa! – sprawia, że katar może przedłużyć się dwukrotnie, przeciągając nawet do dwóch tygodni. 

Gdy katar związany jest z poważniejszą infekcją albo stanowi tylko jeden z poważniejszych objawów, musisz się tym zainteresować, nieprawdą bowiem jest, że katar leczony trwa 7 dni, nieleczony tydzień. Wręcz przeciwnie – nieleczony, bagatelizowany jako nic nieznaczący objaw katar może przerodzić się w dużo poważniejsze problemy zdrowotne i pozostawić Cię z ciągnącymi się przez długie miesiące konsekwencjami jednego, niepozornego zaniedbania. 

Obalmy więc raz na zawsze ten mit – nie, katar nie utrzymuje się zawsze tyle samo czasu, a okres, w jakim organizm poradzi sobie z infekcją błony śluzowej nosa, jest zależny od tego, jakie działania podejmie chory.

Dlaczego katar trwa 7 dni… i czy to w ogóle prawda?

Katar dłużej niż 7 dni – czy powinien cię martwić?

Jak wspomnieliśmy wyżej, katar katarowi nierówny, co oznacza, że zwykłe zapalenie błony śluzowej nosa będzie utrzymywać się krócej niż nieżyt powiązany z większą infekcją, np. grypą. Wtedy katar ponad tydzień nie powinien dziwić – musisz dać swojemu organizmowi czas, aby rozprawił się z niepożądanymi objawami, ale pamiętaj, że nie musi walczyć sam. Prewencja i profilaktyka są bardzo istotne, podobnie jak podjęcie aktywnych działań już w momencie zachorowania. 

No dobrze, ale katar dłużej niż 7 dni to niekoniecznie 14, prawda? Co, jeśli katar utrzymuje się miesiąc czy dwa i nigdzie się nie wybiera?

Wtedy musisz zastanowić się nad tym, co leży u jego podłoża i dokładnie określić charakterystykę nieżytu nosa. 

Może się bowiem okazać, że nie jest to katar wywołany wirusami, a na przykład odpowiedź organizmu na obecne w Twoim otoczeniu alergeny (alergie wziewne bardzo często wywołują długotrwały katar, który może trwać nawet przez cały okres pylenia/aktywności danego alergenu!). Katar alergiczny wygląda nieco inaczej niż typowy katar chorobowy – jest rzadszy, bardziej płynny, przezroczysty. Jeśli podejrzewasz u siebie alergię, koniecznie udaj się do specjalisty, aby wykluczyć lub potwierdzić tę przyczynę.

Zdarza się też, że zwykły nieżyt nosa zdążył przerodzić się w poważniejszą infekcję albo zejść do zatok, infekując je i powodując ich zapalenie. Jeśli widzisz u siebie objawy zapalenia zatok lub inne niepokojące symptomy powiązane z przeciągającym się, trwającym dużo ponad tydzień katarem, odwiedź lekarza, który postawi właściwą diagnozę i pomoże Ci wrócić do zdrowia.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *