Dlaczego dziecko chrapie?

Dlaczego dziecko chrapie. Przyczyny chrapania

Chrapanie to częsta dolegliwość u dzieci, jednak nie jest chorobą. Jeśli dziecko chrapie, oznacza to, że przepływ powietrza przez gardło jest z jakiegoś powodu utrudniony. Mimo że wydaje się to niegroźne, może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Przyczyny chrapania u dzieci potrafią być naprawdę zróżnicowane, dlatego warto uważnie przyjrzeć się śpiącemu maluszkowi, by odpowiednio mu pomóc.

Dlaczego dziecko chrapie? Poznaj przyczyny chrapania u dzieci

Zazwyczaj łatwo wymienić najczęstsze przyczyny chrapania u dzieci. Nie oznacza to, że równie łatwo rozpoznasz, co faktycznie dolega Twojemu maluszkowi, ale warto uzbroić się w odpowiednią dawkę wiedzy. Oto co może powodować chrapanie u dziecka:

 • Przerośnięte migdałki. Problemy z migdałkami to bardzo częsty problem u dzieci, który wiąże się nie tylko z chrapaniem, lecz także z utrudnionym przełykaniem i infekcjami górnych dróg oddechowych. Jeśli obawiasz się, że to właśnie migdałki są problemem – skonsultuj to z doświadczonym laryngologiem dziecięcym.
 • Alergia. Chrapanie to jeden z pierwszych symptomów, że masz w domu małego alergika. Obrzęk nosa i gardła utrudnia przepływ powietrza, w rezultacie prowadząc do chrapania. Jeśli podejrzewasz, że to jest przyczyną – udaj się do alergologa.
 • Skrzywiona przegroda nosowa. To dolegliwość, którą najczęściej odczuwają starsze dzieci – można leczyć ją operacyjnie po ukończeniu 7. roku życia, ale dopiero lekarz laryngolog może zalecić takie działanie.
 • Wiotkość krtani. To problem, który dotyczy zazwyczaj dzieci poniżej 2. roku życia. Maluchy w tym wieku nie mają jeszcze w pełni rozwiniętych elementów chrzęstnych krtani, dlatego chrapaniu mogą towarzyszyć duszności czy ciężki oddech. To przypadłość, która z czasem zanika samoistnie. Jeśli niemowlę chrapie, jest duża szansa, że to właśnie wina wiotkiej krtani.
 • Przeziębienie. Może się okazać, że chrapanie to tylko tymczasowy problem spowodowany zatkanym noskiem czy opuchniętym gardłem. Jeśli dziecko chrapie podczas choroby, raczej nie masz powodów do zmartwień. Warto jednak ułatwić mu spokojny sen poprzez odpowiednie ułożenie w łóżeczku i nawilżenie pomieszczenia.

Dziecko chrapie w śnie

Co robić, gdy zauważysz, że Twoje dziecko chrapie

Jest szereg działań, które możesz podjąć, żeby lepiej zrozumieć przyczyny chrapania. Warto przede wszystkim uważnie obserwować malucha, zarówno nocą, jak i za dnia. Jest to niezbędne, by ocenić, czemu dziecko chrapie i czy ma problem z obturacyjnym bezdechem sennym, czyli kolejną z częstych przyczyn chrapania u dziecka. Jak ją rozpoznać?

Dzień

 • dziecko ma problem z budzeniem się lub jest często senne;
 • występują problemy z nauką i skupieniem;
 • dziecko jest rozdrażnione;
 • rano i w ciągu dnia występują bóle głowy;
 • dziecko oddycha głównie przez usta, mówi „przez nos”.

Noc

 • dziecko chrapie 3 lub więcej razy w ciągu tygodnia;
 • przerwy w oddychaniu wybudzają dziecko ze snu i trwają dłużej niż kilka sekund;
 • chrapanie połączone jest z poceniem się;
 • dziecko śpi z odchyloną głową, niespokojnie, w zmiennych, nietypowych pozycjach;
 • występuje moczenie nocne.

Wszystkie wymienione objawy mogą stanowić symptomy obturacyjnego bezdechu sennego, z którym koniecznie trzeba udać się do pediatry. On z kolei może skierować dziecko na dalsze badania, np. do laryngologa, oraz zalecić tymczasowe leczenie objawowe. Powody chrapania przez dziecko

Co możesz zrobić, by pomóc dziecku, które ma problem z chrapaniem?

Jeśli zależy Ci na czasie i martwisz się o bezpieczny sen maluszka, możesz umówić się bezpośrednio na wizytę laryngologiczną, pozwalającą wyeliminować przerost migdałków. W międzyczasie pomóż dziecku przyjąć odpowiednią pozycję podczas snu, delikatnie, ale nie za wysoko podnosząc głowę dziecka. Z otoczenia dziecka usuń potencjalne źródła alergenów, np. puchowe kołdry, dywany, zwierzęta. Często wietrz pomieszczenie, zadbaj o prawidłową masę ciała dziecka i aktywny tryb życia, by zapewnić mu spokojny sen.

Czy chrapanie u dziecka powinno mnie martwić?

Wszystko zależy od tego, co jest przyczyną chrapania u dziecka. Najważniejsze jest tu ustalenie przyczyn problemu – dzięki temu możliwe będzie dopasowanie leczenia. Czasami wystarczy poczekać, upewnić się, że maluszek nie przechodzi właśnie infekcji gardła albo nie ma alergii. Czasem jednak dla bezpieczeństwa dziecka konieczna może być operacja (najczęściej wówczas gdy przyczyną są przerośnięte migdałki). Dlatego zalecamy uważne obserwowanie dziecka przez pewien czas po zauważeniu problemu z chrapaniem, jednak jeśli problem nie ustępuje lub się nasila, konieczna będzie wizyta u lekarza i zweryfikowanie problemu u specjalisty – nigdy nie warto ryzykować zdrowia dziecka. Pamiętaj, że mimo że chrapanie jest powszechne, nie oznacza to, że jest normą. Zawsze stanowi konsekwencję nieprawidłowości w obrębie górnych dróg oddechowych, niezależnie od tego czy pośrednie przyczyny chrapania u dzieci są zewnętrzne czy nie. Zapewnij swojemu maluszkowi spokojny sen.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *