Ćwiczenia, które możemy wykonywać z dzieckiem

Ćwiczenia fizyczne wykonywane z dzieckiem

Dla wielu kobiet powrót do formy i figury po ciąży jest bardzo ważny, a jednocześnie niezwykle trudny. Ciężko znaleźć czas dla siebie pomiędzy obowiązkami związanymi z domem, czy maluchem, a jak już go znajdujemy, to jest to albo bardzo późno, albo zwyczajnie zmęczenie jest tak duże, że brakuje sił do ćwiczeń.

Są jednak aktywności, które możemy wykonywać z dzieckiem, nawet takim kilkumiesięcznym. W zależności od rodzaju sportu, maluch towarzyszy nam w nosidle czy chuście, na rękach albo w wózku. Co najważniejsze, większość ćwiczeń możesz wykonywać podczas spacerów z dzieckiem, dzięki czemu oszczędzisz czas i spożytkujesz go z korzyścią dla siebie oraz malucha.

W większych miastach mamy spotykają się wspólnie z dziećmi na ćwiczeniach, np. w parku, a niektóre ośrodki i siłownie organizują specjalne zajęcia właśnie dla mam z pociechami. W większym gronie jest większa motywacja, a przy tym można poznać wiele innych mam z naszych okolic. Zdarza się, że kluby fitness i ośrodki w mniejszych miejscowościach również prowadzą zajęcia dla mam, albo jest grupka mam, które się spotykają prywatnie na spacerach i ćwiczą. Jeśli jesteś z mniejszej miejscowości popytaj lub sprawdź w internecie, czy są w Twojej okolicy takie spotkania. A jak nie ma, to zawsze sama możesz pomyśleć o stworzeniu takiej grupy z koleżankami 🙂 .

1. Ćwiczenia z dzieckiem na świeżym powietrzu 

Stollercize / BuggyGym

Jeden z najpopularniejszych sportów na świeżym powietrzu dla mam, który w ostatnich latach uprawia coraz więcej kobiet. Jest to forma aktywności, w której do ćwiczeń wykorzystywany jest… wózek z maluchem :). Ćwiczenia odbywają się zazwyczaj w grupach w parku lub na placach zabaw, a ich celem jest wzmocnienie, kształtowanie i rozciąganie mięśni.

Nordic Walking

Uprawiając Nordic Walking angażujemy wszystkie partie mięśniowe, poprawiamy krążenie, spalamy więcej kalorii niż przy spacerze „bez kijków”, a to wszystko możemy wykonywać z maluchem :). Wystarczy zachustować dziecko, albo włożyć je do nosidła i w drogę! Nordic Walking uprawiamy na świeżym powietrzu, a to dodatkowy plus tej aktywności.

2. Ćwiczenia z dzieckiem w pomieszczeniu

Fitness

Niektóre kluby fitness, siłownie, czy ośrodki miejskie organizują zajęcia, na których to mamy ćwiczą razem ze swoimi maluchami. W czasie aktywności układamy dziecko na brzuchu, trzymamy je na rękach lub na macie, w ten sposób nie tylko budujemy więź z maluchem, ale również nie musimy się zastanawiać nad zorganizowaniem opieki dla dziecka – cały czas mamy je na oku :).  Fitness możemy również uprawiać samodzielnie, w domu zaciszu jeśli wiemy jak poprawnie wykonywać ćwiczenia i zdajemy sobie sprawę z tego, które ćwiczenia możemy wykonywać, a których nie.

Joga

Joga jest polecaną z aktywnością zarówno podczas ciąży jak i po porodzie – wzmacnia mięśnie dna miednicy, zwalcza bóle kręgosłupa, wzmacnia mięśnie brzucha. Podobnie jak przy fitnessie, istnieją miejsca, gdzie możemy praktykować jogę razem z maluchami, a jeśli wolimy ją ćwiczyć w domowym zaciszu, to również możemy „wykorzystać” dziecko przy ćwiczeniach :).

Pamiętajmy, że rozpoczynając ćwiczenia po porodzie powinnyśmy skonsultować się z lekarzem, aby mieć pewność, że taka aktywność fizyczna nam nie zaszkodzi. Warto też wybrać opcję z ćwiczeniami pod okiem specjalistów, którzy dobiorą nam odpowiednie ćwiczenia.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *