Jak dbać o piersi w czasie laktacji?

Jak dbać o piersi w czasie karmienia

Karmienie piersią wymaga prawidłowej higieny, ponieważ to podstawa zdrowia twojego i twojego malucha oraz wysokiej jakości dostarczanego mu pokarmu. Warto więc dostosować się do kilku żelaznych zasad, które pozwolą uchronić piersi przed infekcją.

Wbrew pozorom wcale nie jest zalecana zbyt przesadna higiena podczas karmienia piersią. Powinnaś myć biust normalnie w trakcie każdej kąpieli. Pamiętaj, że na brodawkach znajduje się film ochronny, który w naturalny sposób je nawilża i natłuszcza, chroniąc przed podrażnieniami. Zbyt częste mycie może więc przyczynić się do jego usuwania, a wtedy straci on swoje właściwości ochronne. Nie musisz się też obawiać bakterii na swoim ciele, które będzie zlizywać twoje dziecko, jest ono  przyzwyczajone do twojej flory bateryjnej i nie jest ona dla niego groźna.

Jak pielęgnować brodawki w czasie karmienia?

Niestety,w pierwszych tygodniach, gdy jeszcze uczysz się karmienia i prawidłowego przystawiania dziecka do piersi, a ono z kolei uczy się poprawnego ssania, mogą pojawić się podrażnienia skóry i pęknięcia. Co zrobić, by goiły się jak najszybciej i nie skończyły infekcją?

Dobrze jest wietrzyć piersi jak najczęściej. Dostęp powietrza świetnie bowiem przyspiesza proces gojenia wszelkich ran. Kiedy to możliwe rezygnuj z noszenia biustonosza, chodź w przewiewnej bluzce z naturalnych materiałów.

Możesz też smarować brodawki odrobiną własnego mleka. Działa ono jak naturalny antybiotyk, nawilży skórę i przyspieszy jej gojenie. Innym skutecznym rozwiązaniem są kremy z lanoliną, które warto kupić jeszcze w czasie, gdy była  kompletowana wyprawka dla niemowlęcia, dzięki temu w razie potrzeby będziesz je mieć zawsze pod ręką. Kosmetyki te działają łagodząco, przyspieszają regenerację oraz poprawiają elastyczność skóry, chroniąc ją przed uszkodzeniami w przyszłości.

Jak uniknąć podrażnień brodawek?

Aby uniknąć wystąpienia podrażnień, często zmieniaj piersi podczas karmienia. Lekarze zalecają, by nie karmić jedną piersią dłużej niż 20 minut. Zawsze zaczynaj karmienie od podania maluchowi mniej podrażnionej piersi, dzięki temu, gdy zmienisz ją na tę bardziej podrażnioną, częściowo najedzony bobas nie będzie już tak łapczywy i agresywny w ssaniu.

Bardzo istotna jest też prawidłowa technika przystawiana dziecka do piersi. Możesz jej się nauczyć od położnej lub doradcy laktacyjnego.

Co robić, gdy pojawi się infekcja piersi?

W okresie laktacji najczęściej pojawiają się infekcje grzybicze objawiające się biały nalotem, złuszczaniem się skóry, bólem i swędzeniem. U dziecka z kolei mogą pojawić się pleśniawki w jamie ustnej. Grzybica występuje często przypadku spadku odporności lub w wyniku zarażenia się od dziecka. Jeśli zauważysz u siebie te objawy, niezwłocznie zgłoś się do lekarza, który przepisze odpowiednie maści i płyny dla ciebie i dziecka. Jednak nawet jeśli infekcja wystąpi nie musisz rezygnować z karmienia piersią, zadbaj jednak o większą higienę w trakcie leczenia i kilka dni po.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *