Jak ułatwić sobie karmienie piersią?

Karmienie piersią

Mimo tego, że karmienie piersią należy do jednych z najbardziej naturalnych i instynktownych czynności, to wielu świeżo upieczonym mamom przysparza trudności, szczególnie na początku. Jest to zupełnie normalne – nie dla każdej mamy i nie dla każdego dziecka jest to taka prosta i oczywista czynność. Jak zatem ułatwić sobie karmienie piersią? Sprawdź sprawdzone sposoby oraz techniki karmienia piersią!

Jak się przygotować do karmienia piersią przed porodem?

Większość mam decyzję o sposobie karmienia podejmuje jeszcze przed porodem. I słusznie! Niezależnie od tego, czy decydujesz się na karmienie piersią, czy mlekiem modyfikowanym, ważne jest wcześniejsze przygotowanie do tej czynności. Jeśli decydujesz się na karmienie naturalne, pamiętaj, że na początku może nie być idealnie. Wytwarzanie pokarmu wiąże się ze zmianami gospodarki hormonalnej, co wpływa na kondycję psychiczną i sprzyja poczuciu winy jeśli np. kamienie przychodzi z wysiłkiem. Warto przed porodem porozmawiać z innymi matkami, posłuchać ich historii oraz wskazówek.

Zacznij jak najwcześniej

Najważniejszy dla matki i dziecka jest kontakt „skóra do skóry” zaraz po urodzeniu, buduje on bliskość i więź między Wami. Być może już wtedy maleństwo zacznie instynktownie poszukiwać piersi i od razu ją ssać. Jest to idealna sytuacja także dla mamy, która już w pierwszych minutach przekona się o tym, że natura jest po jej stronie. Zdarza się jednak, że maluch nie od razu chwyta za pierś lub robi to nieprawidłowo – w tym przypadku kluczowe jest wsparcie i pomoc ze strony bliskich, a także położnych. Nie bój się zwrócić do nich o pomoc oraz praktyczne techniki karmienia piersią.

Najważniejsza jest mama i dziecko

Pierwsze 6 tygodni po urodzeniu powinno być czasem świętym dla mamy i jej malucha. To wtedy uczycie się siebie nawzajem, a laktacja normuje się pod względem ilości pokarmu i zapotrzebowania dziecka. Początkowo dziecko ma malutki żołądek, więc potrzebuje jeść mało, ale często – niektóre sięgają po pierś nawet co 30-60 minut! W tym okresie powinnaś myśleć przede wszystkim o Was i o stworzeniu idealnych warunków do tego, by karmić malucha wtedy, gdy tego potrzebuje. Takie podejście z pewnością zaowocuje w przyszłości.

Sprawdzone techniki karmienia piersią

Karmienie piersią może okazać się nużące i problematyczne, jeśli sama go sobie nie umilisz. Dobrze więc znaleźć sobie w domu odpowiedni kącik z ulubionym fotelem, poduszkami, rogalem do karmienia, gdzie będziesz się czuć komfortowo. Jeśli już opanowaliście technikę karmienia i wszystko jest w porządku, możesz wykorzystać moment karmienia jako czas dla siebie – poczytać książkę, zrelaksować się przy muzyce czy obejrzeć ulubiony serial. Najczęściej polecaną pozycją do karmienia jest pozycja krzyżowa, karmienie dziecka spod pachy lub leżąca na boku.

Karmienie na żądanie

Kiedyś uważano, że dziecko należy karmić w odpowiednich interwałach przez określony czas. Obecnie odchodzi się od tego podejścia, gdyż jest niezdrowe zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Karmienie na żądanie, czyli wtedy kiedy maluch potrzebuje, doskonale reguluje ilość wytwarzanego przez piersi pokarmu i nie wywołuje niepotrzebnych stresów u malucha. Pamiętaj, że dziecko ma swój własny system regulujący zapotrzebowanie na pokarm i to ono wie najlepiej, kiedy go potrzebuje- nie bój się więc, że w jakiś sposób go przekarmisz lub nie dokarmisz.

Karmienie piersią a stres

Karmienie piersią to czynność fizjologiczna, do której kobieta została stworzona. Nawet jeśli początki nie są najlepsze, wraz z maluchem uczycie się siebie i wciąż szukacie najlepszej techniki karmienia, kluczowe jest zachowanie spokoju. Stres może prowadzić do komplikacji, braku pokarmu, zniechęcenia. Podczas całego procesu nie zapominaj też o sobie, nie traktuj karmienia piersią jako ograniczenie, ale jako moment, kiedy kształtuje się wasza niepowtarzalna więź. Im bardziej jesteś odprężona, tym lepiej! Dobre emocje sprzyjają wytworzeniu odpowiedniej ilości pokarmu. Jeśli natomiast zauważasz problemy ze ssaniem malucha, nie denerwuj się – poszukaj powodu. Przyczyną może być np. katar u niemowlęcia, który utrudnia ssanie. Wystarczy przed karmieniem oczyścić mały nosek. Sprawdź jak czyścić nosek noworodka wykorzystując specjalny aspirator, który ułatwi dziecku oddychanie podczas ssania piersi. Nie wiesz jaki będzie odpowiedni dla niemowlaka? Sprawdź jaki aspirator do nosa warto wybrać!

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *