Czym smarować nos przy katarze?

Czym smarować nos przy katarze

Od samego kataru gorsze mogą być tylko jego nieprzyjemne konsekwencje, takie jak podrażniona i zaczerwieniona twarz. Codzienne osuszanie nosa przy pomocy chusteczek higienicznych prowadzi do pękania cienkiej skóry. Gdy mówimy o katarze u najmłodszych, dodatkowo musimy walczyć z niekończącym się pociąganiem nosem, wycieraniem twarzy rączką czy o materiał ubranka. Sama dobrze wiesz, że wystarczy sekunda, żeby maluch rozwiązał problem po swojemu. W takim razie czym smarować dziecku nos przy katarze, aby zapobiec dodatkowym dolegliwościom bólowym ze strony skóry?

Spis treści

Czerwona i przesuszona skóra pod nosem – przyczyny

Skąd w ogóle bierze się problem zaczerwienionej skóry w okolicach nosa? Problemem nie są jedynie chusteczki higieniczne – nieważne, jak miękkich produktów tego typu byś nie stosowała, maluch prędzej czy później sam potrze nos mocniej niż trzeba. Dlaczego? Środowisko pod nosem w czasie kataru jest szczególnie wilgotne, a podczas wydychania powietrza resztki wydzieliny mogą skapywać na skórę pod spodem i wchodzić z nią w reakcje. Jak wiesz, katar jest pełen przeróżnych bakterii, dlatego jego obecność na skórze nigdy nie kończy się dobrze.

Naskórek, szczególnie u dzieci, jest bardzo wrażliwy i łatwo bakteriom przedostać się przez jego warstwy ochronne, powodując pieczenie, swędzenie i zaczerwienienia. Gdy skóra jest już w kiepskim stanie, trudno szybko wyleczyć problem. Jak więc się go pozbyć? Jakie kosmetyki stosować? Czym smarować nos podczas kataru i jak zapobiegać niepożądanym zmianom skórnym?

Czym smarować podrażnioną skórę po katarze

Czym smarować czerwony nos od kataru?

Na to pytanie nie mamy jednej odpowiedzi – w końcu każde dziecko jest inne – ale postaramy się zebrać w jednym miejscu garść porad dla rodziców i maluchów.

Przede wszystkim – przeciwdziałaj

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, nieważne, jak delikatne by nie były chusteczki, które stosujesz, prędzej czy później przyczynią się do stanu zapalnego pod nosem dziecka. Co więc możesz zrobić? Na początek polecamy stosować alternatywy dla osuszania nosa chusteczkami, na przykład zestaw Katarek Complete. Zapewni on maluchowi nie tylko swobodny oddech, lecz także zapobiega podrażnianiu skóry twarzy podczas oczyszczania nosa. Do tego dzięki metodzie 3 kroków z łatwością nawilżysz śluzówkę nosa – sól fizjologiczna, która znajduje się w zestawie, służy bowiem nie tylko do rozrzedzania wydzieliny, ale też właśnie do późniejszej pielęgnacji nosa dziecka.

Wskazówka: Polecamy stosować maści do nosa jeszcze zanim pojawią się problemy zaczerwienienia. Lepiej dmuchać na zimne!

Co jeśli podrażnienia już powstały?

Czym smarować nos przy katarze, jeśli Twoje dziecko już zmaga się z zaczerwienioną, obolałą skórą pod noskiem? Wciąż możesz mu pomóc! Pamiętaj, aby unikać maści, w których znajduje się cynk (zamiast leczyć, dodatkowo wysusza skórę). Poza tym wybór jest dość spory – od klasycznych produktów takich jak maść majerankowa czy maści witaminowe, aż po specjalne preparaty dedykowane delikatnej skórze dzieci.

W ramach naszej katarkowej działalności stworzyliśmy na przykład maść do nosa z prebiotykiem, którą można stosować u dzieci już od 1-szego roku życia. O jej szczególnych właściwościach moglibyśmy mówić bardzo długo. Mamy cenią ją szczególnie za naturalny skład, właściwości łagodzące pieczenie i swędzenie skóry dziecka oraz – co chyba najbardziej wyjątkowe – wspieranie procesów namnażania się dobrych bakterii w nosku dziecka (a to za sprawą prebiotyku  Biolin P.), dzięki czemu katar może minąć szybciej, a śluzówce nic nie grozi. No i spokojnie może ją stosować cała rodzina!

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *