Ból głowy przy katarze - skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?

Ból głowy przy katarze

Katar sam w sobie jest już niezwykle dokuczliwą dolegliwością – utrudnia oddychanie, spokojny sen i odpoczynek, ogranicza przyjemność z jedzenia czy aktywności fizycznej. Często współistnieje z innymi problemami wywoływanymi wydzieliną zalegającą w nosie – ból głowy od kataru jest prawie tak samo powszechny jak sam katar. Co sprawia, że te dwie dolegliwości pojawiają się równolegle? Jakie mechanizmy organizmu odpowiadają za ból głowy przy katarze i przeziębieniu? Oraz, co niemniej ważne – jak sobie z tym wszystkim poradzić i odzyskać komfort życia?

Katar a ból głowy – co je łączy?

Na początku warto zaznaczyć, że dolegliwości bólowe w obrębie głowy mogą być spowodowane różnymi pośrednimi przyczynami. Nie zawsze to nagromadzona wydzielina powoduje ból – czasami jest to osłabienie organizmu czy reakcja immunologiczna. Przyjrzyjmy się bliżej dwóm najpopularniejszym przyczynom bólu głowy przy katarze:

Przeziębienie

To stan, w którym cały układ immunologiczny organizmu postawiony jest na nogi. Przeziębienie niejednokrotnie wiąże się z uporczywym bólem głowy. Co go powoduje? Zmęczenie, osłabienie, podwyższona temperatura. W większości przypadków ból głowy przy przeziębieniu wynika z nieprawidłowej pracy naczyń krwionośnych w obszarze czaszki, ale jeśli przy okazji pojawia się katar, to on może być problemem.

Zapalenie zatok

Stan zapalny w zatokach jest bardzo częstym powikłaniem zwykłego kataru. Powoduje silny ból w przedniej części twarzy, szczególnie mocno uaktywniając się przy kichaniu, schylaniu w dół, pochylaniu głowy do przodu. Ból głowy od kataru przy zapaleniu zatok charakteryzuje się uciskiem w obrębie twarzy, wywołując dolegliwości bólowe różnych jej częściach. Zwróć uwagę na to, że zatoki czołowe to nie jedyny tego typu narząd – ból wokół szczęki oraz policzków może zwiastować zapalenie zatok szczękowych. 

Jak odróżnić ból spowodowany przeziębieniem od tego, który wywołuje zapalenie zatok?

Zapalenie zatok jest dolegliwością, której nie powinieneś ignorować. O ile z przeziębieniem często można wygrać zapewniając sobie odpowiednią ilość odpoczynku oraz wsparcie domowych metod szybko wrócić do zdrowia, o tyle zapalenie zatok wymaga leczenia. Dlatego tak istotne jest rozróżnienie tego, co powoduje ból głowy, który odczuwasz.

Katar a ból głowy

Przeziębienie często objawia się bólem tylnej części głowy, od odcinka kręgosłupa szyjnego, lub całej głowy, podczas gdy zapalenie zatok powoduje ból czoła i twarzy. Jednak nie każdy ból głowy w płacie czołowym czy ucisk w obrębie nosa to już zapalenie zatok – czasami gromadzący się w nosie i zatokach katar po prostu powoduje dyskomfort. Ból ten mija jednak wraz z oczyszczeniem nosa oraz po irygacji zatok, ponieważ wydzielina już nie naciska na ściany śluzówki. Jeśli jednak ból jest ciągły i pomagają na niego tylko leki przeciwbólowe, to najprawdopodobniej masz do czynienia właśnie z zapaleniem zatok.

Jak radzić sobie z bólem głowy przy katarze?

Ból głowy od kataru często trwa tyle czasu, ile przeziębienie, grypa lub zapalenie zatok, które go wywołało. Ale na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym z powodzeniem go złagodzisz. O czym mowa?

  • irygacja zatok – jeśli ból głowy przy katarze ma podłoże zatokowe, to oczyszczanie ich przy pomocy specjalnego płynu poskutkuje szybszym powrotem do zdrowia i zmniejszeniem bólu.
  • skuteczne oczyszczanie nosa – delikatne, ale konsekwentne wydmuchiwanie nosa (u dzieci najlepiej stosowanie aspiratora, czyli urządzenia pomagającego odciągać wydzielinę) poprawi Twoje samopoczucie i zapobiegnie bólowi oraz ewentualnemu nadkażeniu.
  • leki przeciwbólowe – wybierz taki, który działa dla Ciebie najlepiej. Jeśli Twój organizm świetnie reaguje na paracetamol – znajdź środek przeciwbólowy oparty o tę substancję, jeśli wolisz ibuprofen – także zaopatrz się w odpowiednie tabletki, kapsułki czy saszetki.

Podsumowanie

Występowanie bólu głowy przy katarze nie powinno nikogo dziwić, ponieważ jest to bardzo często spotykana i jednocześnie nieprzyjemna dolegliwość. Jeśli ból mija wraz z ustępowaniem kataru, zazwyczaj nie ma powodu do zmartwienia. Jeśli jednak utrzymuje się dłużej, koniecznie skontaktuj się z laryngologiem, aby nie doprowadzić do przewlekłego zapalenia zatok.

Na naszym blogu znajdziesz także artykuły dotyczące innych dolegliwości, które często towarzyszą katarowi. Przeczytaj także: czy przez katar można stracić smak?.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *