Katar przy ząbkowaniu - jaka jest przyczyna i jak go leczyć?

Jak pozbyć się wodnistego kataru przy ząbkowaniu

Katar przy ząbkowaniu nierzadko uznawany jest przez rodziców niemowlęcia za jeden z pierwszych objawów przeziębienia. Podpowiadamy, jak odróżnić go od klasycznego nieżytu nosa, towarzyszącego rozwijającej się infekcji, oraz w jaki sposób możemy pomóc maluchowi w złagodzeniu uciążliwych dla niego dolegliwości.

Pierwsze tak zwane mleczne zęby pojawiają się u dziecka już w trzecim, czwartym miesiącu życia. Dziąsła niemowlęcia stają się wtedy bolesne, obrzęknięte, maluch obficie się ślini, ma zdecydowanie mniejszy niż zazwyczaj apetyt, często występuje również u niego stan podgorączkowy. Oprócz tych podstawowych, najbardziej charakterystycznych dla wyrzynania się zębów u dziecka objawów, pojawiają się także te mniej specyficzne. Jednym z nich jest katar przy ząbkowaniu – obfity, wodnisty, przezroczysty.

Katar przy ząbkowaniu: jak wygląda i ile trwa?

W większości przypadków katar przy ząbkowaniu nie wymaga konsultacji u specjalisty: trwa maksymalnie do kilku dni oraz kończy się wraz z pojawieniem się wyrzynającego się zęba. Nie towarzyszą mu objawy charakterystyczne dla nieżytu nosa spowodowanego infekcją – maluch może być jedynie rozdrażniony, mogą pojawić się u niego kłopoty ze snem.
Oczywiście nie zwalnia to rodziców z bacznej obserwacji pociechy – w przypadku, gdy katar od zębów utrzymywać będzie się dłużej niż tydzień lub u malucha pojawi się temperatura powyżej 38 stopni Celsjusza, konieczna będzie wizyta u lekarza.

Jak usunąć wodnisty katar przy ząbkowaniu?

Chcąc ulżyć niemowlęciu i w jak największym stopniu zniwelować dyskomfort spowodowany wodnistym katarem przy ząbkowaniu, z powodzeniem zastosować możemy sprawdzone, w pełni bezpieczne domowe sposoby.
Przede wszystkim zadbajmy o to, żeby wydzielina nie zalegała w otworach nosowych dziecka i nie utrudniała mu oddychania. Aby prawidłowo oczyścić nosek malucha, posłużmy się rekomendowaną przez lekarzy pediatrów i neonatologów tak zwaną metodą trzech kroków. Jej trzy kolejno następujące po sobie etapy to rozrzedzanie, odciąganie i nawilżanie.

Sprawdzone sposoby na katar od zębów

Do rozrzedzenia zalegającej wydzieliny użyjmy roztworu soi fizjologicznej. Ułóżmy dziecko w pozycji leżącej, a następnie zaaplikujmy dwie, trzy krople roztworu 0,9% NaCl do każdej z dziurek nosa. Do odciągania kataru posłużmy się natomiast aspiratorem – zamocujmy go do rury odkurzacza z ustawioną siłą ssania na najniższym poziomie, a następnie odessijmy wydzielinę przykładając aspirator do odkurzacza do otworów nosowych dziecka. Podczas ostatniego etapu – nawilżania – ponownie zaaplikujmy do obydwu dziurek nosa malucha dwie, trzy krople roztworu soli fizjologicznej.
Dodatkowo w przypadku wodnistego kataru przy ząbkowaniu zalecane są przez specjalistów inhalacje, tzw. nebulizacja, zamieniająca substancję ciekłą w lotną. Do inhalacji użyjmy – podobnie jak w przypadku metody trzech kroków – roztworu soli fizjologicznej.
W złagodzeniu skutków kataru od zębów oraz dolegliwości z tym związanych przydatne będą również środki przeciwbólowe – na przykład ibuprofen w postaci syropu, kropli lub czopków.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *