Katar przy ząbkowaniu - jaka jest przyczyna i jak go leczyć?

Jak pozbyć się wodnistego kataru przy ząbkowaniu

Katar przy ząbkowaniu nierzadko uznawany jest przez rodziców niemowlęcia za jeden z pierwszych objawów przeziębienia. Podpowiadamy, jak odróżnić go od klasycznego nieżytu nosa, towarzyszącego rozwijającej się infekcji, oraz w jaki sposób możemy pomóc maluchowi w złagodzeniu uciążliwych dla niego dolegliwości.

Pierwsze tak zwane mleczne zęby pojawiają się u dziecka już w trzecim, czwartym miesiącu życia. Dziąsła niemowlęcia stają się wtedy bolesne, obrzęknięte, maluch obficie się ślini, ma zdecydowanie mniejszy niż zazwyczaj apetyt, często występuje również u niego stan podgorączkowy. Oprócz tych podstawowych, najbardziej charakterystycznych dla wyrzynania się zębów u dziecka objawów, pojawiają się także te mniej specyficzne. Jednym z nich jest katar przy ząbkowaniu – obfity, wodnisty, przezroczysty.

Katar przy ząbkowaniu: jak wygląda i ile trwa?

W większości przypadków katar przy ząbkowaniu nie wymaga konsultacji u specjalisty: trwa maksymalnie do kilku dni oraz kończy się wraz z pojawieniem się wyrzynającego się zęba. Nie towarzyszą mu objawy charakterystyczne dla nieżytu nosa spowodowanego infekcją – maluch może być jedynie rozdrażniony, mogą pojawić się u niego kłopoty ze snem.
Oczywiście nie zwalnia to rodziców z bacznej obserwacji pociechy – w przypadku, gdy katar od zębów utrzymywać będzie się dłużej niż tydzień lub u malucha pojawi się temperatura powyżej 38 stopni Celsjusza, konieczna będzie wizyta u lekarza.

Jak usunąć wodnisty katar przy ząbkowaniu?

Chcąc ulżyć niemowlęciu i w jak największym stopniu zniwelować dyskomfort spowodowany wodnistym katarem przy ząbkowaniu, z powodzeniem zastosować możemy sprawdzone, w pełni bezpieczne domowe sposoby.
Przede wszystkim zadbajmy o to, żeby wydzielina nie zalegała w otworach nosowych dziecka i nie utrudniała mu oddychania. Aby prawidłowo oczyścić nosek malucha, posłużmy się rekomendowaną przez lekarzy pediatrów i neonatologów tak zwaną metodą trzech kroków. Jej trzy kolejno następujące po sobie etapy to rozrzedzanie, odciąganie i nawilżanie.

Sprawdzone sposoby na katar od zębów

Do rozrzedzenia zalegającej wydzieliny użyjmy roztworu soi fizjologicznej. Ułóżmy dziecko w pozycji leżącej, a następnie zaaplikujmy dwie, trzy krople roztworu 0,9% NaCl do każdej z dziurek nosa. Do odciągania kataru posłużmy się natomiast aspiratorem – zamocujmy go do rury odkurzacza z ustawioną siłą ssania na najniższym poziomie, a następnie odessijmy wydzielinę przykładając aspirator do odkurzacza do otworów nosowych dziecka. Podczas ostatniego etapu – nawilżania – ponownie zaaplikujmy do obydwu dziurek nosa malucha dwie, trzy krople roztworu soli fizjologicznej.
Dodatkowo w przypadku wodnistego kataru przy ząbkowaniu zalecane są przez specjalistów inhalacje, tzw. nebulizacja, zamieniająca substancję ciekłą w lotną. Do inhalacji użyjmy – podobnie jak w przypadku metody trzech kroków – roztworu soli fizjologicznej.
W złagodzeniu skutków kataru od zębów oraz dolegliwości z tym związanych przydatne będą również środki przeciwbólowe – na przykład ibuprofen w postaci syropu, kropli lub czopków.

Klaudia

2 komentarze

  1. Justyna

    Objawy odwodnienia przy biegunce sucha pieluszka to chyba się wyklucza

    Odpowiedz
  2. Grażyna

    Moja wnuczka skończyła w kwietniu 2 lata. Czasami jej „wyjdzie słowo mama” ale cały czas coś gada ale nie są to słowa.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *