Apteczka podróżna dla dziecka - co powinna zawierać?

Apteczka podróżna dla dziecka - co powinno się w niej znaleźć?

Gorączka, biegunka oraz ukąszenia owadów skutecznie potrafią uprzykrzyć wymarzone wakacje. Podczas planowania wyjazdu z dzieckiem pamiętajmy więc o tym, aby w naszym bagażu znalazła się odpowiednio wyposażona apteczka podróżna. Podpowiadamy, co powinna zawierać, żebyśmy czuli się bezpiecznie nawet z dala od cywilizacji i otwartych całą dobę aptek.

Dobrze zaopatrzona apteczka podróżna dla dziecka powinna uwzględniać stan zdrowia oraz wiek dziecka, a także – miejsce docelowe naszej wyprawy. Poniżej podajemy podstawowe leki oraz środki opatrunkowe, które warto zabrać ze sobą na wakacje. W przypadku, gdy wyruszamy na egzotyczną wyprawę lub wybieramy się do kraju o niskim poziomie opieki zdrowotnej, przed wyjazdem zadbajmy o to, aby skonsultować zawartość apteczki dla dziecka z lekarzem pediatrą opiekującym się maluchem.

Apteczka podróżna – niezbędne minimum

Każda, nawet najskromniejsza apteczka podróżna dla dziecka, powinna zawierać leki regularnie przyjmowane przez dziecko – najlepiej z zapasem, na wypadek, gdyby nasza podróż trwała dłużej niż planowaliśmy. W apteczce dla dziecka nie może zabraknąć ponadto leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Obowiązkowo powinny się w niej znaleźć również materiały opatrunkowe – plastry, gaziki i bandaże, a także środki do dezynfekcji – woda utleniona lub gaziki nasączone spirytusem. Dobrze byłoby również, aby apteczka podróżna wyposażona została w termometr, małe nożyczki oraz pęsetę lub specjalne urządzenie do usuwania kleszczy.

Apteczka na podróż – skład poszerzony

Zmiana diety, rytmu dnia i posiłków oraz stres związany z podróżą mogą spowodować u maluchów zaburzenia ze strony układu pokarmowego. Dlatego wybierając się na wakacje z dzieckiem warto zadbać o to, aby apteczka podróżna zawierała środki przeciw biegunce – na przykład dostępny w każdej aptece węgiel aktywowany. Zadbajmy również o to, aby w apteczce dla dziecka na wakacje nie zabrakło probiotyków, czyli dobroczynnych bakterii odpowiedzialnych za zachowanie równowagi w jelitach. Spakujmy na wszelki wypadek także leki zapobiegające odwodnieniu oraz leki na zatwardzenie – na przykład czopki glicerynowe.

W apteczce podróżnej dla dziecka powinno znaleźć się również miejsce dla środków przeciwko chorobie lokomocyjnej, preparatów odstraszających owady oraz leków antyhistaminowych, odpowiednio dobranych do wieku malucha. Warto wziąć ze sobą także wapno, maść łagodzącą swędzenie oraz żel na opuchliznę i obrzęki.

Aby ochronić wrażliwą na promieni UV skórę dziecka, zarówno podczas wakacji w Polsce, jak i pobytu w ciepłych krajach miejmy zawsze ze sobą krem z wysokim filtrem oraz preparaty zawierające panthenol , łagodzące podrażnienia skóry spowodowane przedawkowaniem promieni słonecznych.

Jak skompletować apteczkę na podróż z niemowlakiem

Wybierając się na wakacje z niemowlakiem, czyli dzieckiem do pierwszego roku życia, koniecznie pamiętajmy o tym, żeby spakować krople na kolkę i wzdęcia oraz strzykawkę do podawania preparatów nawadniających. Apteczkę na podróż wyposażmy również w sól fizjologiczną oraz aspirator do odciągania wydzieliny z noska malucha. Przydadzą się także: żel na ząbkowanie i preparaty łagodzące odparzenia.

Miłośnikom wszelkich udogodnień z całą pewnością spodoba się apteczka podróżna zaopatrzona w wodę utlenioną w żelu, która nie spływa z miejsca zastosowania oraz plaster w spray’u, przeznaczony do opatrywania małych otarć i ran ciętych – wodoodporny, elastyczny i wspomagający proces gojenia.

Jak przewozić leki w apteczce dla dziecka?

Apteczka dla dziecka podczas podróży zawsze powinna być łatwo dostępna. Jeśli podróżujesz samolotem, spakuj apteczkę do bagażu podręcznego. Dzięki temu zawsze będziesz miała ją pod ręką – nawet w przypadku zgubienia lub opóźnienia w dostarczeniu bagażu głównego.

Najlepiej, aby wszystkie przewożone leki umieszczone były w oryginalnych opakowaniach – ułatwi to ich ewentualną weryfikację przez pracowników służb celnych na lotniskach i przejściach granicznych.

Leki w formie płynnej – zawiesiny oraz syropy – umieść w foliowych, zamykanych woreczkach. Pamiętaj, że w większości linii lotniczych maksymalna objętość pojemników z płynami, którą możesz wnieść na pokład samolotu, wynosi 100 ml.

Przed wyjazdem na wakacje sprawdź listę preparatów zakazanych obowiązującą w kraju, do którego się udajesz. Tego typu informacje uzyskasz w ambasadzie lub konsulacie danego państwa. Jeśli twoje dziecko zażywa lekarstwa niedozwolone w kraju docelowym podróży, poproś pediatrę lub lekarza rodzinnego o wystawienie dokumentu poświadczającego konieczność ich stosowania. Warto przetłumaczyć dokument na język angielski lub język, którym posługują się miejscowe służby kontrolujące.

Sprawdź również artykuł: Jakie kosmetyki dla niemowlaka

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *