Alergia na trawy - objawy u dzieci

Alergia na trawy - objawy u dzieci

Wiosna i lato (a często także i jesień!) to pory roku, które są dla alergików prawdziwym wyzwaniem. Dlatego jeśli Twoje dziecko już w marcu zaczyna więcej kichać i zauważasz u niego intensywny katar, który nasila się po wyjściu na zewnątrz, najwyższa pora zastanowić się, czy nie występuje u niego alergia wziewna. Wbrew pozorom takie problemy jak alergia na trawy u dzieci są bardzo powszechne, a często pozostają zbagatelizowane bądź niezauważone, na przykład przez przypisywanie symptomów alergii częstym przeziębieniom. Jakie są objawy uczulenia na trawy? O czym powinnaś wiedzieć, by odpowiednio zdiagnozować dziecko?

Alergia na trawy u dzieci. Jak ją rozpoznać?

Częstym wyzwaniem jest właściwe rozróżnienie, kiedy katar jest spowodowany alergią na pyłki (na przykład pyłki traw), a kiedy u jego podłoża leży tak prozaiczny powód jak przeziębienie. Najprostsza odpowiedź to czas trwania i okres nasilania się problemu: katar związany z chorobą mija wraz z ustąpieniem pozostałych objawów, nie trwa zazwyczaj dłużej niż 1-2 tygodnie, a przy tym zaobserwujesz go zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Kolejny aspekt, który pozwoli Ci rozpoznać katar alergiczny, to jego kolor i konsystencja – do myślenia powinien dać Ci katar rzadki, przezroczysty, cieknący, dlatego koniecznie zwróć uwagę na to, jaki charakter ma wydzielina z nosa dziecka.

Najczęstsze objawy alergii na trawy:

 • wodnisty katar,
 • kaszel, 
 • kichanie, 
 • podrażnienie gardła i dróg oddechowych,
 • swędzenie oczu,
 • zaczerwienienie oczu,
 • zwiększone łzawienie,
 • zapalenie spojówek,
 • swędzenie skóry (np. szyi, nadgarstków),
 • problemy z oddychaniem,
 • duszności,
 • osłabienie organizmu,
 • ogólne gorsze samopoczucie,
 • ból głowy.

Pamiętaj! Alergia na trawy u dziecka bardzo rzadko objawia się podwyższoną temperaturą ciała. Obserwuj uważnie, kiedy katar i pozostałe objawy się nasilają, a kiedy słabną – najczęściej w przypadku alergii na trawy w domu problem będzie dużo mniejszy niż na zewnątrz. Analizuj również natężenie pylenia poszczególnych roślin na przykład w kalendarzu alergika, aby porównać samopoczucie dziecka z aktualnym pyleniem traw.

Alergia na trawy u dzieci

Diagnoza u lekarza alergologa

Ostatecznym potwierdzeniem tego, czy objawy alergii na trawy rzeczywiście zwiastują uczulenie, będzie udanie się wraz z dzieckiem do alergologa i wykonanie odpowiednich testów – panelu na przeciwciała klasy IgE, które nie tylko wykluczy lub potwierdzi alergię na pyłki traw u dziecka, lecz także pozwoli zdiagnozować inne uczulenia.

Jak radzić sobie z alergią u dziecka?

Jeśli wiesz już, jak wygląda alergia na trawy, objawy tego problemu nie są Ci obce, a diagnoza została wykonana lub chociaż jest w planach, na pewno chcesz wiedzieć, jak w praktyce pomóc małemu alergikowi. 

Przede wszystkim zaplanuj dzień tak, aby ekspozycja dziecka na alergen była możliwie niewielka – unikajcie spacerów w parku czy polach w okresie największego pylenia, a po powrocie zadbaj o oczyszczenie oczu i nosa dziecka, a najlepiej – zwłaszcza jeśli objawy są silne – prysznic i zmianę odzieży. Przyda się także regularne opróżnianie nosa i stosowanie wody morskiej, dzięki której usuniesz alergeny ze śluzówki dziecka. Warto też znaleźć sposób na uciążliwy katar – często aspiratory są najlepszym pomysłem na długotrwały, przewlekły katar alergiczny, szczególnie u najmłodszych.

Alergia w podróży, czyli jak radzić sobie z katarem w trasie? Aspirator, woda morska i leki

O ile w domu aspiratory takie jak Katarek Complete sprawdzą się idealnie,  o tyle w podróży potrzebujesz czegoś innego. Świetnie sprawdzi się na przykład podręczny zestaw Katarek Travel, z którym szybko i bezpiecznie odciągniesz zalegający w nosku dziecka katar alergiczny. Dbaj też o regularne aplikowanie wody morskiej do nosa, dzięki któremu oczyścisz śluzówkę z alergenów, i zawsze miej pod ręką odpowiednie leki na wypadek silnej reakcji alergicznej.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *