Sny w ciąży - dziwne, a jak realne

Sny w ciąży realistyczne koszmary

Ufff! Znowu to samo! Budzisz się rano i nie możesz uwierzyć w to, co ci się śniło! Kilka różnych snów w ciągu jednej nocy, a każdy z nich świetnie pamiętasz. Zdarza się, że są śmieszne, niewiarygodne, albo wręcz przeciwnie – to koszmary, które męczą cię co noc. Nie wystarczy rosnący brzuch, który utrudnia znalezienie wygodnej pozycji do spania, nie wystarczają częste nocne pobudki, które urządza ci pęcherz. Sny w ciąży to dodatkowa nocna przygoda dla większości przyszłych mam. Jak to możliwe, skoro normalnie trudno ci przypomnieć sobie o czym śniłaś nawet zaraz po przebudzeniu?

Dziwne sny w pierwszych tygodniach ciąży

Zazwyczaj intensywne  sny zaczynają się już na początku ciąży i towarzyszą ci przez cały czas jej trwania. Ze względu na zmęczenie w pierwszym trymestrze kładziemy się spać wcześniej, a potem słuchając rad lekarzy staramy się wysypiać. Pod koniec trzeciego trymestru noce stają się bardziej uciążliwe, a pobudki częstsze. Statystycznie ciężarne śpią więc o wiele dłużej niż kobiety nie będące w ciąży. To pierwszy czynnik, który sprzyja śnieniu. Więcej śpimy więc więcej śnimy! Zażywając suplementy i witaminy dla ciężarnych dostarczamy też organizmowi większą niż zazwyczaj dawkę witamin z grupy B, które wpływają korzystnie na pracę mózgu, który produkuje bardziej wyraziste sny.

Nawet jeśli do tej pory nie przywiązywałaś dużej wagi do nocnych marzeń, twoje sny w czasie ciąży mogą cię zaskoczyć. Przede wszystkim niezwykłe jest to, jak dokładnie je pamiętamy, czasem są tak realistyczne i wyraźne, ze długo po obudzeniu o nich myślimy. Część z nas boryka się w czasie ciąży z powracającymi koszmarami, które mogą wpłynąć na nasz nastrój i  niepotrzebnie wystraszyć.

Dlaczego te koszmary w ciąży są takie realne?

Musimy uświadomić sobie, ze te niezwykłe realistyczne sny to przede wszystkim sprawka buzujących hormonów ciążowych, a przede wszystkim progesteronu. To właśnie on wpływa na fazę REM, kiedy mamy marzenia senne – wydłuża ją i sprawia, że jest bardziej intensywna.

W czasie ciąży jesteśmy bardziej rozchwiane emocjonalnie – to nie tylko burza hormonów, ale też naturalny niepokój i podekscytowanie tą nową sytuacją. Sny są doskonałym filtrem rzeczywistości – przez nie przepuszczane są wszystkie emocje, zarówno te dobre i złe. Umysł w nocy porządkuje emocje – stąd też bardziej intensywne i dziwne sny w ciąży.

Dlaczego lepiej pamiętamy to, o czym śniłyśmy? Przez całą ciążę zazwyczaj budzimy się w nocy kilka razy, żeby pójść do toalety. Naukowcy udowodnili, ze sen jest lepiej zapamiętywany od razu po obudzeniu, dlatego właśnie budząc się tak często, jesteśmy w stanie lepiej go odtworzyć rano.

Czy mam się czego obawiać?

Jeśli jednak co wieczór idziesz do łóżka z niepokojem, a w nocy nękają cię wyjątkowo realistyczne koszmary, sny o dziecku czy też o zdradzie, warto porozmawiać o tym z partnerem albo przyjaciółką. Wypowiedziane na głos obawy i nocne strachy zazwyczaj tracą swoją moc w ciągu dnia, a wsparcie bliskiej osoby pomoże ci zrozumieć, że tylko to, co w realu naprawdę się liczy. Pamiętaj też o tym, że realistyczne sny w ciąży z motywem zdradzającego partnera i dziecka, któremu dzieje się krzywda to najczęściej powtarzające się koszmary u większości ciężarnych. To odbicie zupełnie naturalnej troski i tego, ze non stop myślisz o dziecku w twoim brzuchu. Nie martw się!- kiedy tylko urodzisz dziecko, twoje sny stracą na intensywności i przejdą na dalszy plan. Od tego czasu będziesz marzyć o kolorowych snach i dłuugiej przespanej nocy 🙂 Przeczytaj o tym jak wygląda pierwszy trymestr ciąży i czego możesz się spodziewać, a także jakie powinnaś wykonać pierwsze badania w ciąży.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *