Sny w ciąży - dziwne, a jak realne

Sny w ciąży realistyczne koszmary

Ufff! Znowu to samo! Budzisz się rano i nie możesz uwierzyć w to, co ci się śniło! Kilka różnych snów w ciągu jednej nocy, a każdy z nich świetnie pamiętasz. Zdarza się, że są śmieszne, niewiarygodne, albo wręcz przeciwnie – to koszmary, które męczą cię co noc. Nie wystarczy rosnący brzuch, który utrudnia znalezienie wygodnej pozycji do spania, nie wystarczają częste nocne pobudki, które urządza ci pęcherz. Sny w ciąży to dodatkowa nocna przygoda dla większości przyszłych mam. Jak to możliwe, skoro normalnie trudno ci przypomnieć sobie o czym śniłaś nawet zaraz po przebudzeniu?

Dziwne sny w pierwszych tygodniach ciąży

Zazwyczaj intensywne  sny zaczynają się już na początku ciąży i towarzyszą ci przez cały czas jej trwania. Ze względu na zmęczenie w pierwszym trymestrze kładziemy się spać wcześniej, a potem słuchając rad lekarzy staramy się wysypiać. Pod koniec trzeciego trymestru noce stają się bardziej uciążliwe, a pobudki częstsze. Statystycznie ciężarne śpią więc o wiele dłużej niż kobiety nie będące w ciąży. To pierwszy czynnik, który sprzyja śnieniu. Więcej śpimy więc więcej śnimy! Zażywając suplementy i witaminy dla ciężarnych dostarczamy też organizmowi większą niż zazwyczaj dawkę witamin z grupy B, które wpływają korzystnie na pracę mózgu, który produkuje bardziej wyraziste sny.

Nawet jeśli do tej pory nie przywiązywałaś dużej wagi do nocnych marzeń, twoje sny w czasie ciąży mogą cię zaskoczyć. Przede wszystkim niezwykłe jest to, jak dokładnie je pamiętamy, czasem są tak realistyczne i wyraźne, ze długo po obudzeniu o nich myślimy. Część z nas boryka się w czasie ciąży z powracającymi koszmarami, które mogą wpłynąć na nasz nastrój i  niepotrzebnie wystraszyć.

Dlaczego te koszmary w ciąży są takie realne?

Musimy uświadomić sobie, ze te niezwykłe realistyczne sny to przede wszystkim sprawka buzujących hormonów ciążowych, a przede wszystkim progesteronu. To właśnie on wpływa na fazę REM, kiedy mamy marzenia senne – wydłuża ją i sprawia, że jest bardziej intensywna.

W czasie ciąży jesteśmy bardziej rozchwiane emocjonalnie – to nie tylko burza hormonów, ale też naturalny niepokój i podekscytowanie tą nową sytuacją. Sny są doskonałym filtrem rzeczywistości – przez nie przepuszczane są wszystkie emocje, zarówno te dobre i złe. Umysł w nocy porządkuje emocje – stąd też bardziej intensywne i dziwne sny w ciąży.

Dlaczego lepiej pamiętamy to, o czym śniłyśmy? Przez całą ciążę zazwyczaj budzimy się w nocy kilka razy, żeby pójść do toalety. Naukowcy udowodnili, ze sen jest lepiej zapamiętywany od razu po obudzeniu, dlatego właśnie budząc się tak często, jesteśmy w stanie lepiej go odtworzyć rano.

Czy mam się czego obawiać?

Jeśli jednak co wieczór idziesz do łóżka z niepokojem, a w nocy nękają cię wyjątkowo realistyczne koszmary, sny o dziecku czy też o zdradzie, warto porozmawiać o tym z partnerem albo przyjaciółką. Wypowiedziane na głos obawy i nocne strachy zazwyczaj tracą swoją moc w ciągu dnia, a wsparcie bliskiej osoby pomoże ci zrozumieć, że tylko to, co w realu naprawdę się liczy. Pamiętaj też o tym, że realistyczne sny w ciąży z motywem zdradzającego partnera i dziecka, któremu dzieje się krzywda to najczęściej powtarzające się koszmary u większości ciężarnych. To odbicie zupełnie naturalnej troski i tego, ze non stop myślisz o dziecku w twoim brzuchu. Nie martw się!- kiedy tylko urodzisz dziecko, twoje sny stracą na intensywności i przejdą na dalszy plan. Od tego czasu będziesz marzyć o kolorowych snach i dłuugiej przespanej nocy 🙂 Przeczytaj o tym jak wygląda pierwszy trymestr ciąży i czego możesz się spodziewać, a także jakie powinnaś wykonać pierwsze badania w ciąży.

Klaudia

2 komentarze

  1. Justyna

    Objawy odwodnienia przy biegunce sucha pieluszka to chyba się wyklucza

    Odpowiedz
  2. Grażyna

    Moja wnuczka skończyła w kwietniu 2 lata. Czasami jej „wyjdzie słowo mama” ale cały czas coś gada ale nie są to słowa.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *