Smog a katar u dziecka

wpływ smogu na zdrowie dzieci

Spis treści

Czy wiesz, dlaczego smog jest tak groźny dla dzieci? Jego konsekwencje u najmłodszych mogą być szczególnie widoczne – nie tylko w fizycznym samopoczuciu, lecz także w ogólnym zachowaniu. Dlatego przyjrzymy się dziś ważnym kwestiom, które pomogą Ci ustosunkować się do problemu zanieczyszczonego powietrza a zdrowia Twojej pociechy i odpowiemy na pytanie, jak się ma smog a spacer z dzieckiem i czy faktycznie można jeszcze „wyjść na świeże powietrze”.

Wpływ smogu na zdrowie dzieci

Największy problem stanowi fakt, że dzieci zwyczajnie oddychają więcej (choć płycej) niż dorośli. Przez to, że częściej biorą oddech, do ich dróg oddechowych trafia stosunkowo więcej substancji, które niekoniecznie powinny się tam znaleźć. Toksyczność zanieczyszczonego powietrza nie jest żadną tajemnicą, a śledzenie poziomu pyłu zawieszonego stało się już chyba standardem dla każdego mieszkańca któregokolwiek z większych miast. Pamiętajmy również, że maluchy nie mają do końca rozwiniętego układu odpornościowego, dlatego trochę gorzej radzą sobie z niwelowaniem negatywnego wpływu toksyn. Wiesz, że konkretne skutki dla zdrowia nienarodzonego jeszcze dziecka ma nawet przebywanie na smogu matki w ciąży? Smog a katar u dziecka to kolejna kwestia, którą się dziś zajmiemy. Zacznijmy od alergii.

Alergia na smog u dzieci

Kolejny aspekt, na który warto zwrócić uwagę, to to, że reakcja alergiczna (a co za tym idzie – katar) na smog i zanieczyszczone powietrze jest zupełnie naturalna. W końcu, jeśli uczulać mogą naturalnie występujące w środowisku alergeny takie jak pyłki roślin czy roztocza, chemiczne składniki, których jest mnóstwo w powietrzu pełnym smogu, tym bardziej. Alergia na smog u dzieci to nie mrzonka, a fakt – przynajmniej w następującym rozumieniu.

Pyły przemysłowe, pochodzące ze spalania węgla czy – co gorsza – śmieci, a do tego siarczany czy azotany (a nawet amoniak) obecne w spalinach: to wszystko truje i uczula, a przez cząsteczki smogu dostaje się do organizmu dziecka szybciej i skuteczniej.

Zanieczyszczenia z każdym oddechem trafiają do organizmu , dlatego często mówi się o czymś takim jak alergia na smog. Jeśli zastanawiasz się czy smog może powodować katar u dziecka to wiedz, że oznakami alergii mogą być zarówno katar, kaszel czy nieprzyjemne drapanie w gardle. Jeśli już dojdzie do objawów alergicznych, zdecydowanie pomocna będzie nasza metoda 3 kroków.

wpływ smogu na zdrowie dzieci

No dobrze: zatem czy wychodzić z dzieckiem na spacer?

WHO nieustannie alarmuje, że Polska jest w czołówce tych krajów Europy, które mają najbardziej zanieczyszczone powietrze. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega o ogromnym stężeniu szkodliwych substancji w powietrzu, podkreślając jednocześnie, że w czasie wzrostu stężenia szkodliwych substancji we wdychanym powietrzu, objawy dotyczące układu oddechowego są niezwykle silne u najmłodszych. Do tego ekspozycja na takie warunki może – i będzie – niekorzystnie wpływać na rozwój tkanki płucnej.

Czy smog może powodować katar u dziecka? Zdecydowanie. I nie tylko to, bo skutki oddychania zanieczyszczonym powietrzem mogą być jeszcze bardziej odczuwalne. Dlatego, o ile spacer uważany jest za synonim zdrowia, opiekunowie dzieci muszą pozostawać szczególnie uważni. Najlepiej monitorować stan powietrza, sprawdzając, kiedy jest ono najbezpieczniejsze dla dzieci, i wówczas udawać się na spacery. Warto także przemyśleć używanie maseczek czy specjalnych chustek.

Jak zapobiegać komplikacjom powodowanym przez smog?

Nie jest to proste – człowiek jest skomplikowanym organizmem. Mamy jednak dla Ciebie kilka rad, które z pewnością się przydadzą. Jak chronić niemowlaka przed smogiem? Przede wszystkim:

  • Regularnie oczyszczaj nosek malucha. Wspomoże to jego naturalne zdolności filtracyjne.
  • Dbaj o to, by nosek był nawilżony i czysty. Ta „pierwsza bariera” dla wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń to narząd, o który trzeba wyjątkowo dbać w tym trudnym okresie, szczególnie gdy ogrzewanie i suche powietrze nie dają mu spokoju. Zadbaj o drożność, a komfort malucha wzrośnie. Pamiętaj też, że katar to naturalna reakcja organizmu na zanieczyszczenia, która pozwala wyrzucić je z organizmu.
  • Zapewnij dziecku czyste powietrze w bezpośrednim otoczeniu. Nie wietrz pokoju, gdy na zewnątrz normy są znacznie przekroczone.
  • Pomyśl, czy nie przydadzą się Wam maski z filtrami przeciwpyłowymi, chustki czy (w przypadku pomieszczeń zamkniętych), wyspecjalizowane urządzenia.
  • Pamiętaj o naszej metodzie 3 kroków: oczyszczaj i nawilżaj nosek, pielęgnuj podrażnienia. W tym celu sprawdź też katarkowe aspiratory dla dziecka i dowiedz się, jak wyleczyć katar u dziecka w domu.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *