Sapka niemowlęca czy katar - jak rozpoznać i leczyć?

katar czy sapka - rozpoznanie i leczenie

Gdy niemowlę ma zatkany, niedrożny nosek, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, czy przyczyną tego stanu rzeczy jest katar czy sapka niemowlęca. Tylko wtedy, gdy dokonamy właściwego rozpoznania, możemy mieć pewność, że skutecznie i szybko pomożemy maluchowi uporać się z uciążliwą dla niego dolegliwością.

Odpowiedzi na pytanie, czy dziecku dokucza katar czy sapka szukać możemy w gabinecie u specjalisty. Pamiętajmy jednak, iż śluzówka nosa niemowląt jest bardzo delikatna i wrażliwa – zarówno na podrażnienia mechaniczne, jak i na zmiany temperatury oraz wilgotność powietrza. Liczyć musimy się więc z tym, że problem z niedrożnym nosem malucha pojawiać będzie się dosyć często. Dlatego też, chcąc uniknąć regularnych wizyt u lekarza, warto dowiedzieć się, czym sapka u niemowląt różni się od kataru oraz jak rozpoznać i leczyć obydwie dolegliwości na własną rękę, w tak zwanych warunkach domowych. Katar czy sapka niemowlęca?

Sapka niemowlęca – objawy i leczenie 

Wbrew pozorom ustalenie, co doskwiera naszemu dziecku – katar czy sapka – nie powinno przysporzyć nam większych problemów. Wystarczy przyjrzeć się uważnie występującym u malucha objawom. Jeśli obserwujemy u dziecka trudności z oddychaniem wraz z charakterystycznym odgłosem sapania, określanym przez większość rodziców jako świszczenie, furczenie lub pochrapywanie, niemowlę bez wątpienia cierpi na sapkę.

Ta powszechna i z reguły niegroźna dla malucha przypadłość ustępuje samoistnie po kilku tygodniach lub miesiącach życia dziecka. Nie towarzyszą jej główne, symptomatyczne dla kataru u niemowląt objawy, takie jak: wydobywająca się z przewodów nosowych wydzielina o różnym kolorze i konsystencji, podwyższona temperatura, a także utrata apetytu, płaczliwość, kichanie, a niekiedy również kaszel. W większości przypadków sapka u niemowląt związana jest bowiem z obrzękiem błony śluzowej nosa .

Pojawia się również, gdy nosek dziecka jest niedrożny – zalegają w nim łzy, śluz lub resztki ulanego pokarmu. Ponadto, jeśli u niemowlęcia występują dodatkowe dolegliwości: wysypka, ulewanie, biegunka lub kolka, sapka spowodowana może być przez alergię pokarmową. Skonsultujmy się wtedy z pediatrą, który zadecyduje, czy dziecko wymaga poszerzonej diagnostyki.

Sapka u niemowląt nierzadko bywa także wynikiem niedostatecznego nawilżenia powietrza lub zbyt wysokiej temperatury w pomieszczeniu , w którym przebywa dziecko. Skutecznym rozwiązaniem problemu będzie zaopatrzenie się w dobrej jakości nawilżacz powietrza, sprawdzą się także domowe metody w postaci rozwieszonych na grzejniku wilgotnych ręczników.

Właściwa pielęgnacja nosa przy sapce niemowlęcej 

Niezależnie od tego, czy przyczyną zatkanego noska i trudności w oddychaniu jest katar czy sapka, nie zapominajmy o regularnym oczyszczaniu i nawilżaniu przewodów nosowych dziecka przy użyciu soli fizjologicznej oraz aspiratora. Dzięki zastosowaniu metody trzech kroków, której kolejno następujące po sobie etapy to rozrzedzanie, odciąganie i nawilżanie, będziemy mieli pewność, że dbamy o higienę i drożność noska malucha w najbardziej właściwy i skuteczny sposób. Przeczytaj nieco więcej o tym jak czyścić nosek noworodka oraz o narzędziach jakie są dostępne na rynku. Aspirator katarek simple z pewnością sprawdzi się przy takich dolegliwościach, w szczególności kiedy często się one powtarzają. 

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *