Nebulizacja - inhalacja - jaka to różnica?

Nebulizacja a inhalacja - różnice i sposób działania

O inhalacjach słyszał pewien każdy rodzic – w końcu sam w dzieciństwie nie raz ją wykonywał. Ale nebulizacja – inhalacja… czy to, to samo? Pojęcie brzmi jeszcze obco, ale ostatnio mówi się o tym coraz więcej, nie tylko w środowisku lekarskim. Nebulizacja i nebulizatory mają przewagę nad tradycyjnymi inhalacjami, bo podawany za ich pośrednictwem środki lecznicze trafiają dokładnie tam, gdzie znajduje się źródło problemu. Czym jest nebulizacja? Na czym polega i dlaczego warto ją stosować?

W jaki sposób działa nebulizator?

Nebulizacja odbywa się za pomocą specjalnego urządzenia – nebulizatora. Nebulizator działa za pośrednictwem sprężonego powietrza lub ultradźwięków, które mają za zadanie rozbijać na mniejsze cząsteczki zawarte w nim lekarstwo. W ten sposób powstaje delikatna mgiełka, na pierwszy rzut oka niemal niezauważalna. Tę mgiełkę lekarstwa wdycha osoba wykonująca nebulizację.

Czym nebulizacja różni się od zwykłej inhalacji? Tym, że nie wymaga koordynacji wdechowo-wydechowej, a więc można ją wykonywać nawet u małego dziecka. Nebulizację stosuje się w przypadku wszelkich schorzeń układu oddechowego, np. dotyczących oskrzeli i płuc. Działa właściwie tylko na ten narząd, który tego potrzebuje. Pozwala osiągnąć wysokie stężenie leku w drogach oddechowych, a do krwi przenika w minimalnym stopniu. Nie dość, że można użyć mniej leku, to jeszcze działa on skuteczniej.

Inhalacja a nebulizacja – jakie są różnice?

Inhalacja i nebulizacja bywają utożsamiane. To błąd – inhalacja jest bowiem pojęciem szerszym. Może służyć nie tylko leczeniu, ale też np. aromaterapii. Można ją wykonać zarówno za pomocą manualnego inhalatora o prostej konstrukcji, jak i nad zwykłą miską z parującą wodą z dodatkiem olejku leczniczego. Do nebulizacji konieczny jest natomiast nebulizator. Dopóki lek nie zostanie przekształcony ze stanu ciekłego w stan gazowy, nie może być mowy o nebulizacji.

Nebulizację można stosować także uzupełniająco w antybiotykoterapii oraz w celach profilaktycznych. Najczęściej wykorzystuje się ją przy astmie, zapaleniu oskrzelików, nawracającym zapaleniu oskrzeli, a także w leczeniu bardziej skomplikowanych chorób, jak mukowiscydoza. Często okazuje się rozwiązaniem przewlekłych problemów z katarem u dziecka, infekcji gardła, zapalenia zatok przynosowych.

Metoda dla każdego

Warto wiedzieć, że nebulizacja jest bezpieczną metodą leczenia. Nie wywołuje skutków ubocznych. Ewentualnych powikłań nie należy łączyć z metodą, co najwyżej z podawanymi lekami.

Nebulizatora warto używać także w celach profilaktycznych. Inhalacje z soli fizjologicznej pomagają uniknąć choroby, nawilżyć śluzówkę, odblokować zatkany nos. Nebulizacje warto połączyć z aspiracją noska – aspiratorem do odkurzacza, aby osiągnąć najlepszy efekt w leczeniu domowym.

Twój maluszek ma problem z katarem? Sprawdź jakie są sposoby na katar u miesięcznego dziecka.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *