Biegunka u dziecka. Jak postępować?

Biegunka u dziecka - jak sobie z nią poradzić

No i się zaczęło – zmora – biegunka u twojego dziecka. Kupka niemowlęcia zwykle przybiera płynną lub półpłynną konsystencję. W takim razie jak rozpoznać, że zwykła kupka zrobiła się kupką biegunkową? Łatwiej jest u starszych dzieci – a przynajmniej u niemowląt, które są na etapie rozszerzania diety i ich stolce są bardziej zwarte.

Objawy biegunki u dziecka

Biegunkę możesz podejrzewać gdy:

 • Występuje śluz w kupie niemowlaka lub ropę (u dzieci załatwiających się do pieluszki czy na nocnik zwykle nie ma problemu z dostrzeżeniem czegokolwiek, a krew oczywiście najłatwiej zauważyć)
 • U dziecka które ma już za sobą okres rozszerzania diety – stolce są luźniejsze, wodniste, półpłynne.
 • Dziecko oddaje więcej stolców (zwykle nawet dwa razy więcej w ciągu dnia niż zwykle).
 • Zwykle rozwolnienie u dziecka wywołuje jakiś wirus (rotawirusy, adenowirusy, norowirusy, wirus Norwalk i wiele wiele innych). Do rzadszych przyczyn należą bakterie (w tym Salmonella czy Shigella) i pierwotniaki. Mamo, pamiętaj, że jeżeli Twoje dziecko ma biegunkę, to prawdopodobnie jej przyczyną jest wirus, a co za tym idzie – choroba może się łatwo rozprzestrzeniać.

Biegunka może być powikłaniem stosowania leków. Większość antybiotyków ma w swoje działanie wpisane ryzyko wystąpienia nudności, wymiotów i biegunki – dlatego w trakcie antybiotykoterapii nie można zapominać o stosowaniu probiotyków.

Co stosować na biegunkę u dziecka? Prawidłowa dieta

Czy dziecko powinno być głodzone w okresie biegunki? Nie. Zalecenia ekspertów mówią o stosowaniu „normalnej diety”. Dość często biegunce towarzyszą jednak wymioty i dziecko odmawia jedzenia. Nie zmuszamy go, więc do jedzenia, ale zmuszamy do picia. Podajemy schłodzone płyny – warto do szklanki z wodą wrzucić kostki lodu i poić łyżeczka po łyżeczce.

Kiedy organizm się nawodni to wymioty ustąpią, ale biegunka będzie trwała – jest to znak, że organizm pozbywa się jeszcze wirusa. W takiej sytuacji dziecko może „normalnie jeść” (oczywiście z rozsądkiem – odpadają pikantne potrawy, soki owocowe, bo nasilają one biegunkę oraz napoje gazowane i ciężkostrawne, tłuste produkty). Co podawać do jedzenia na biegunkę u dziecka? Może jeść kanapki, warzywa, mięso, ziemniaki, ryż, jogurty itp. w przypadku maluchów – bez względu na to czy dziecko jest karmione piersią czy butelką – podawaj mleko jak dotychczas 🙂

Jeśli stolce są liczne to warto sięgnąć po doustne płyny nawadniające, które są w stanie uzupełnić braki elektrolitów (Acidolit, Floractin, Jonolit, Orsalit). Jest ich całe mnóstwo w aptece, dostępne są bez recepty, a ich cena przystępna i dla wszystkich, bez względu na producenta zbliżona. Przygotowuje się je zgodnie z instrukcją na opakowaniu, nie słodzi, nie miesza z innymi napojami ale można podawać schłodzone.

Podawaj doustny płyn nawadniający po każdym luźnym stolcu lub po każdych wymiotach. Dziecko o wadze poniżej 10 kg wypić powinno około 60-120 ml płynu, a ważące więcej niż 10 kg powinno wypić 120-240 ml (średnio 5-10 ml na kg masy ciała). Pamiętaj – każda ilość się liczy i chroni dziecko przed odwodnieniem.

Nawadnianie podczas biegunki

Aby skrócić czas trwania biegunki (średnio o 1 dzień) i poprawić skład mikroflory jelit , możesz podadć dziecku probiotyki, czyli tak zwane „dobre bakterie” (najlepiej Lactobacillus rhamnosus GG i grzyb Sacharomyces boulardii) – Lacidofil, Osłonik Max, Acidolac, Dicoflor itp.

Jeśli biegunce towarzyszy gorączka to oczywiście podawaj dziecku leki przeciwgorączkowe, ale unikaj czopków (zwykle dziecko oddaje stolec od razu po jego zaaplikowaniu i nie ma co liczyć na to, że substancja zdąży się wchłonąć).

Higiena to podstawa

Wirusy są zaraźliwe, dlatego jeśli ktoś wśród domowników ma biegunkę to musisz bardziej niż zwykle dbać o higienę, by uchronić zdrowe osoby. Często myj ręce sobie i swojemu dziecku. Pamiętaj o tym po każdej zmianie pieluszki i wizycie w toalecie. Używaj ciepłej wody z mydłem. Jeśli dziecko nie ma już biegunki to nie znaczy, że nie zaraża – nie wysyłaj go do przedszkola jeszcze przez 48 godzin. Sprawdź jakie kosmetyki dla noworodka najlepiej stosować podczas tego okresu. 

Kiedy pójść do lekarza?

Nie każde dziecko z wymiotami i biegunką wymaga pobytu w szpitalu. Jeśli masz wątpliwości czy dziecko jest dobrze nawodnione – udaj się do lekarza na konsultację. Zgłoś się do poradni zdrowia dziecka jeżeli:

 • dziecko jest senne lub wyraźnie rozdrażnione
 • dziecko jest apatyczne, nie bawi się, jest wyraźnie osłabione
 • dziecko nie oddaje moczu lub oddaje go bardzo mało (zwróć uwagę, czy pieluszka jest ciężka)
 • język się nie świeci, nie ma śliny w buzi, w trakcie płaczu nie ma łez
 • u niemowlaka zapadło się ciemię (widać wyraźne zgłębienie w jego miejscu na główce dziecka)
 • podczas rozwolnienia u dziecka, skarży się ono na silny ból brzucha, który nie ustępuje
 • w stolcu jest krew
 • dziecko wysoko gorączkuje (>39′C)
 • biegunka trwa dłużej niż 7 dni

Na szczęście ostra biegunka u niemowlaka zawsze się kończy. Trwa to różnie – w zależności od rodzaju wirusa, który ją wywołuje. Kiedy biegunka przedłuża się ponad dwa tygodnie to mówimy, że się przewleka – wówczas konieczne może być bardziej intensywne postępowanie i wykonanie dodatkowych badań.

Dagmara Chmurzyńska – Rutkowska

Mamapediatra

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *