Biegunka u dziecka. Jak postępować?

Biegunka u dziecka - jak sobie z nią poradzić

No i się zaczęło – zmora – biegunka u twojego dziecka. Kupka niemowlęcia zwykle przybiera płynną lub półpłynną konsystencję. W takim razie jak rozpoznać, że zwykła kupka zrobiła się kupką biegunkową? Łatwiej jest u starszych dzieci – a przynajmniej u niemowląt, które są na etapie rozszerzania diety i ich stolce są bardziej zwarte.

Objawy biegunki u dziecka

Biegunkę możesz podejrzewać gdy:

 • Występuje śluz w kupie niemowlaka lub ropę (u dzieci załatwiających się do pieluszki czy na nocnik zwykle nie ma problemu z dostrzeżeniem czegokolwiek, a krew oczywiście najłatwiej zauważyć)
 • U dziecka które ma już za sobą okres rozszerzania diety – stolce są luźniejsze, wodniste, półpłynne.
 • Dziecko oddaje więcej stolców (zwykle nawet dwa razy więcej w ciągu dnia niż zwykle).
 • Zwykle rozwolnienie u dziecka wywołuje jakiś wirus (rotawirusy, adenowirusy, norowirusy, wirus Norwalk i wiele wiele innych). Do rzadszych przyczyn należą bakterie (w tym Salmonella czy Shigella) i pierwotniaki. Mamo, pamiętaj, że jeżeli Twoje dziecko ma biegunkę, to prawdopodobnie jej przyczyną jest wirus, a co za tym idzie – choroba może się łatwo rozprzestrzeniać.

Biegunka może być powikłaniem stosowania leków. Większość antybiotyków ma w swoje działanie wpisane ryzyko wystąpienia nudności, wymiotów i biegunki – dlatego w trakcie antybiotykoterapii nie można zapominać o stosowaniu probiotyków.

Co stosować na biegunkę u dziecka? Prawidłowa dieta

Czy dziecko powinno być głodzone w okresie biegunki? Nie. Zalecenia ekspertów mówią o stosowaniu „normalnej diety”. Dość często biegunce towarzyszą jednak wymioty i dziecko odmawia jedzenia. Nie zmuszamy go, więc do jedzenia, ale zmuszamy do picia. Podajemy schłodzone płyny – warto do szklanki z wodą wrzucić kostki lodu i poić łyżeczka po łyżeczce.

Kiedy organizm się nawodni to wymioty ustąpią, ale biegunka będzie trwała – jest to znak, że organizm pozbywa się jeszcze wirusa. W takiej sytuacji dziecko może „normalnie jeść” (oczywiście z rozsądkiem – odpadają pikantne potrawy, soki owocowe, bo nasilają one biegunkę oraz napoje gazowane i ciężkostrawne, tłuste produkty). Co podawać do jedzenia na biegunkę u dziecka? Może jeść kanapki, warzywa, mięso, ziemniaki, ryż, jogurty itp. w przypadku maluchów – bez względu na to czy dziecko jest karmione piersią czy butelką – podawaj mleko jak dotychczas 🙂

Jeśli stolce są liczne to warto sięgnąć po doustne płyny nawadniające, które są w stanie uzupełnić braki elektrolitów (Acidolit, Floractin, Jonolit, Orsalit). Jest ich całe mnóstwo w aptece, dostępne są bez recepty, a ich cena przystępna i dla wszystkich, bez względu na producenta zbliżona. Przygotowuje się je zgodnie z instrukcją na opakowaniu, nie słodzi, nie miesza z innymi napojami ale można podawać schłodzone.

Podawaj doustny płyn nawadniający po każdym luźnym stolcu lub po każdych wymiotach. Dziecko o wadze poniżej 10 kg wypić powinno około 60-120 ml płynu, a ważące więcej niż 10 kg powinno wypić 120-240 ml (średnio 5-10 ml na kg masy ciała). Pamiętaj – każda ilość się liczy i chroni dziecko przed odwodnieniem.

Nawadnianie podczas biegunki

Aby skrócić czas trwania biegunki (średnio o 1 dzień) i poprawić skład mikroflory jelit , możesz podadć dziecku probiotyki, czyli tak zwane „dobre bakterie” (najlepiej Lactobacillus rhamnosus GG i grzyb Sacharomyces boulardii) – Lacidofil, Osłonik Max, Acidolac, Dicoflor itp.

Jeśli biegunce towarzyszy gorączka to oczywiście podawaj dziecku leki przeciwgorączkowe, ale unikaj czopków (zwykle dziecko oddaje stolec od razu po jego zaaplikowaniu i nie ma co liczyć na to, że substancja zdąży się wchłonąć).

Higiena to podstawa

Wirusy są zaraźliwe, dlatego jeśli ktoś wśród domowników ma biegunkę to musisz bardziej niż zwykle dbać o higienę, by uchronić zdrowe osoby. Często myj ręce sobie i swojemu dziecku. Pamiętaj o tym po każdej zmianie pieluszki i wizycie w toalecie. Używaj ciepłej wody z mydłem. Jeśli dziecko nie ma już biegunki to nie znaczy, że nie zaraża – nie wysyłaj go do przedszkola jeszcze przez 48 godzin. Sprawdź jakie kosmetyki dla noworodka najlepiej stosować podczas tego okresu. 

Kiedy pójść do lekarza?

Nie każde dziecko z wymiotami i biegunką wymaga pobytu w szpitalu. Jeśli masz wątpliwości czy dziecko jest dobrze nawodnione – udaj się do lekarza na konsultację. Zgłoś się do poradni zdrowia dziecka jeżeli:

 • dziecko jest senne lub wyraźnie rozdrażnione
 • dziecko jest apatyczne, nie bawi się, jest wyraźnie osłabione
 • dziecko nie oddaje moczu lub oddaje go bardzo mało (zwróć uwagę, czy pieluszka jest ciężka)
 • język się nie świeci, nie ma śliny w buzi, w trakcie płaczu nie ma łez
 • u niemowlaka zapadło się ciemię (widać wyraźne zgłębienie w jego miejscu na główce dziecka)
 • podczas rozwolnienia u dziecka, skarży się ono na silny ból brzucha, który nie ustępuje
 • w stolcu jest krew
 • dziecko wysoko gorączkuje (>39′C)
 • biegunka trwa dłużej niż 7 dni

Na szczęście ostra biegunka u niemowlaka zawsze się kończy. Trwa to różnie – w zależności od rodzaju wirusa, który ją wywołuje. Kiedy biegunka przedłuża się ponad dwa tygodnie to mówimy, że się przewleka – wówczas konieczne może być bardziej intensywne postępowanie i wykonanie dodatkowych badań.

Dagmara Chmurzyńska – Rutkowska

Mamapediatra

Klaudia

2 komentarze

 1. Justyna

  Objawy odwodnienia przy biegunce sucha pieluszka to chyba się wyklucza

  Odpowiedz
 2. Grażyna

  Moja wnuczka skończyła w kwietniu 2 lata. Czasami jej „wyjdzie słowo mama” ale cały czas coś gada ale nie są to słowa.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *