Rozszerzanie diety niemowlaka

Rozszerzanie diety niemowlaka

Eksperci zalecają aby rozszerzanie diety niemowlaka, a więc wprowadzanie pokarmów innych niż mleko matki lub mleko modyfikowane, rozpocząć nie wcześniej niż w 17 tygodniu życia i nie później niż w 26 tygodniu życia. Okres pomiędzy 4, a 6 miesiącem życia jest czasem, w którym dziecko odkrywa nowe smaki i kształtują się jego przyszłe preferencje kulinarne.  Dziecko uczy się jeść łyżeczką, regularnie spożywać posiłki oraz przyjmować pokarmy o konsystencji innej niż mleko. Jak przebiega rozszerzanie diety niemowlaka?

Kiedy zacząć rozszerzać dietę niemowlęcia?

W czasie rozszerzania diety niemowlaka pamiętaj, że każdy maluch jest inny – jeden będzie gotowy na odkrywanie nowych smaków w czwartym miesiącu, inny dopiero w szóstym. Dlatego warto obserwować swoją pociechę – jeżeli wyciąga rączki w kierunku jedzenia, ssie place i inne przedmioty lub wykonuje ruchy które imitują gryzienie być może oznacza to, że jest ono gotowe na to, aby rozpocząć rozszerzanie diety.

Przed rozpoczęciem podawania pokarmów stałych warto skonsultować się z pediatrą, który zdecyduje czy Twoja pociecha rzeczywiście może posmakować czegoś nowego.

Pierwsze nowe produkty w diecie niemowlęcia

Początkowo karmienie jest przede wszystkim zabawą, a nie prawdziwym posiłkiem. Do 1 roku życia mleko wciąż pozostaje najważniejszym elementem diety dziecka.  Wprowadzenie nowych posiłków w diecie niemowlaka nie oznacza eliminacji mleka!

Przygodę z jedzeniem najlepiej rozpocząć od pojedynczych warzyw np. marchewki, którą podajemy przez kilka dni obserwując malucha pod kątem ewentualnej alergii. Pierwszego dnia podajemy dwie, trzy łyżeczki stopniowo zwiększając tą ilość, aż maluch zje cały słoiczek lub miseczkę produktu. Pamiętaj, że produkty które podajesz dziecku muszą pochodzić ze sprawdzonych źródeł, dlatego jeśli nie masz pewności co do pochodzenia warzyw, owoców itp. lepiej podawać dziecku tzw. słoiczki, których zawartość jest przebadana. Jeśli dziecku nie zasmakuje dane warzywo nie poddawaj się, czasami potrzebne jest kilka prób!

Wprowadzanie owoców do diety malucha

Gdy maluch zaakceptuje smak wybranych warzyw (marchewki, ziemniaka, cukinii, brokułów itp.) zacznij podawać mu pojedyncze owoce (banana, morelę, śliwkę itp.) i postępuj podobnie jak poprzednio – początkowo tylko kilka łyżeczek. Na początek taki schemat będzie najkorzystniejszy dla maluszka. Gdy maluch pozna smak podstawowych warzyw i owoców będziesz mogła zapoznać go z innymi warzywami/owocami. Dopiero w kolejnych miesiącach życia będzie możliwe wprowadzenie ryb czy mięsa. Warto zapoznać się z metodą BLW opisaną przez inną Mamę (METODA BLW).

Niezbędne akcesoria do karmienia podczas rozszerzania diety dziecka

Rozszerzanie diety niemowlaka wiąże się również z pierwszą nauką samodzielnego jedzenia. W trakcie karmienia niezbędna będzie silikonowa łyżeczka, śliniaczek (najlepiej sprawdza się silikonowy, który łatwo umyć, dodatkowym atutem będzie kieszonka, do której wpadają resztki pokarmu) oraz pieluszka tetrowa bądź mały ręcznik do ocierania buzi. Ale przede wszystkim szeroki uśmiech – maluch reaguje na mimikę dorosłych, dlatego warto zaszczepić w nim radosne podejście do jedzenia :).

Filiz Sulejman-Srokosz

Przeczytaj również: Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *