Kiedy podać dziecku rosół, jajko, chleb?

Od kiedy rosół dla niemowlaka

Od kiedy rosół dla niemowlaka? Kiedy mogę podać dziecku jajko czy popularne danonki? Wbrew pozorom to bardzo częste pytania w polskim Internecie, a rozmawiamy o silnych alergenach.

Spis treści:

Bardzo popularne stają się one nie tylko po 4 miesiącu życia dziecka, ale również w okresie świąt. Stwierdzenia „kiedy mogę podać dziecku jajko czy majonez” albo „czy mogę dziecku podać rosół” królują na forach. Powinna rządzić zasada: w zdrowych ilościach wszystko wolno, ale czy na pewno?

Otóż nie! – możesz mnie wyśmiać, pomyśleć, że jestem hipochondryczką, ale naprawdę nie możesz traktować swojego dziecka jako obiektu do kulinarnych eksperymentów. Są produkty niebezpieczne, dla tak małego organizmu, groźne nawet już w małych ilościach.

Najczęściej pytania pojawiają się w kwestii jadłospisów dzieci w kwestii: rosołu, jajka,  miodu, pieczarek, czekolady, majonezu, orzechów, mleka krowiego czy danonków.

Kiedy można podać dziecku jajko?

Z samym jajkiem trzeba niezwykle uważać. Nigdy nie podajemy dziecku jajka surowego. Rozszerzanie diety rozpocznij od ŻÓŁTKA. Białko jest niezwykle silnym alergenem.

Samo żółtko zawiera w sobie – żelazo, wapń, fosfor, cynk, witaminy z grupy B, witaminę A i E. Możesz je podawać już od 7- go miesiąca życia dziecka.

Między 7 a 9 miesiącem podajemy ½ żółtka co 2-gi dzień. Od 9-go miesiąca życia codziennie ½  żółtka, bądź całe co drugi.

Najlepiej żółtko podajemy  w postaci: część ugotowanego żółtka (na twardo do 10 min. gotujemy) rozkruszamy do wywaru zupy jarzynowej. Możemy też żółtko przelać do osobnego pojemnika ok. ½ filiżanki dodajemy 2 łyżki gorącej wody, przykrywamy i wkładamy do kąpieli parowej gdzie zostanie ugotowane.

Samo białko podajemy maluszkowi od 11 miesiąca życia. W małych ilościach, aby wykluczyć alergie. Do 3-go roku życia podajemy dziecku jajko 3-4 razy w tygodniu np. w postaci jajecznicy robionej na parze, albo jajko sadzone robione na parze (pamiętaj aby nie używać soli). Po 3-cim roku życia podajemy dziecku jajko 4-5 razy w tygodniu.

Od kiedy chleb dla niemowlaka?

Często mamy zastanawiają się kiedy mogą dać dziecku do gryzienia skórkę od chleba. Nie jest to jednak dobre dla naszego dziecka, nie wykształca się wtedy prawidłowy odruch żucia u dziecka. Wprowadzamy tym sposobem GLUTEN do diety naszego malucha.

Gluten to bardzo silny alergen. Najwcześniej może się on pojawić od 10-go miesiąca życia dziecka. Nie zaczynajmy od podawania dziecku skórki od chleba, bardzo łatwo może ono się tym zakrztusić.

Oderwij na początku skórkę i podaj miękką wewnętrzną warstwę chlebka podzieloną na małe kawałeczki.

Rosół dla niemowlaka – czy możemy podać?

Otóż NIE. Najzdrowszy wywar dla dorosłych – rosół nie jest tak samo drogocenny dla takich małych organizmów! Jest to kolejny silny alergen! Wszelkie zupki jakie gotujesz dla swojego dziecka, gotuj wyłącznie na warzywach. Jeśli chcesz podawać mięso, ugotuj je osobno, a następnie dodaj już ugotowane do rosołku na samym końcu.

Czy mogę dać mojemu dziecku danonki?

Pozostawiłam go celowo na sam koniec. Danonki wzbudzały wiele kontrowersji na niejednym forum dotyczącym rozszerzania diety dziecka, rok temu była również dosyć szeroko zakrojona kampania o to aby NIE dawać ich najmłodszym.

Czy jest się czego obawiać? Odpowiedź jest prosta: oczywiście, że tak. Danonki nie są produktami przeznaczonymi dla najmłodszych. Próżno szukać na nich wskazań od którego roku można je przyjmować, dlatego dawanie ich już nawet 7- mio miesięcznym dzieciom nie jest rozważne.

Danonki nie stanowią zamiennika jogurtu naturalnego, czy jogurtów, przecierów np. z Nestle czy Bobovity przeznaczonych dla dzieci (są one stosunkowo droższe – ale odpowiednie dla małych dzieci)

Po przejrzeniu for dotarłam do informacji, że po całej tej „aferze danonkowej” firma Danone wydała oświadczenie, że ten produkt powinien być podawany od 3-go roku życia. Zawiera w sobie dużą ilość cukrów i konserwantów.

To dzięki cukrom smakuje on twojemu dziecku.

Jak mówi niejedna mama na forach „od Danonka jeszcze nigdy nikt nie umarł, a mój się nim zajada”.

Ok zrobisz co chcesz, ale czy naprawdę warto, skoro na rynku masz tyle naturalnych i zdrowych zamienników?

Zobacz także nasz wpis o diecie BLW „Bobas Lubi Wybór”.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *