Sposoby na odstawienie dziecka od piersi

Jak odstawiać dziecko od piersi?

Karmienie piersią to jedno z najpiękniejszych uczuć, jakie towarzyszą mamie. To wyjątkowa więź, której można doświadczyć już od pierwszych chwil życia maluszka, bliskość, kontakt skóra do skóry, poczucie bezpieczeństwa w kojących ramionach mamy. Jednak wszystko, co dobre, szybko się kończy, także i karmienie piersią musi dobiec kresowi. Jak się do tego przygotować? Jak zrobić to odpowiednio i tak, by zarówno dziecko, jak i mama przeżyły ten niezwykły moment dobrze? Sprawdź, jak odstawić dziecko od karmienia piersią.

Kiedy odstawić dziecko od piersi?

Kończę karmienie – nie, nie jest to łatwa decyzja

Odstawienie dziecka od piersi nie jest łatwą decyzją. Światowa Organizacja Zdrowia oraz lekarze zalecają, by karmić dziecko co najmniej przez pierwsze sześć miesięcy jego życia i nie wskazują górnej granicy wieku, w której powinno przestać się karmić piersią. Tu pojawia się rzeczywistość i dla wielu mam koniec mlecznej drogi następuje w momencie, kiedy muszą wrócić do pracy zawodowej, a wtedy nie mogą pozwolić sobie na regularne karmienie dziecka, w takich porach, w jakich ono tego potrzebuje. Są dzieci, które samoistnie przyzwyczajają się do picia z butelki i odrzucają pierś, jako naturalne następstwo, ale większość dzieci trzeba do tego przygotować. Niewątpliwe jest jednak to, że dla każdego jest to duża zmiana, zarówno dla dziecka, jak i dla matki, wiążąca się z nowymi emocjami, często stresem i próbą odnalezienia się w nowej sytuacji. Dlatego też podjęcie takiej a nie innej decyzji powinno być dobrze przemyślane, a przede wszystkim nie podejmowane pod wpływem impulsu.

Jak odstawiać dziecko od piersi?

Bez względu na to, jak długo karmione było dziecko, cały proces odstawiania powinien przebiegać stopniowo, tak by również mama nie odczuła negatywnych skutków, jakimi będzie na przykład zastój pokarmu w piersiach.

Aby stopniowo zrezygnować z karmienia piersią, postaraj się karmić rzadziej i zrezygnuj z jednego karmienia co dwa dni, na przykład tego, które zdarza Wam się w środku dnia. Jednocześnie nie zostawiaj dziecka „samego sobie”. Bądź, przytulaj, mocno całuj, tak by ciągle czuło Twoją bliskość, ale już niekoniecznie związaną z cmokaniem cycusia. Nie dopuść do sytuacji, w której nagle zabraknie piersi i Ciebie obok, bo może to doprowadzić do niepotrzebnego stresu związanego z tęsknotą za mamą, a co za tym idzie za waszym bliskim kontaktem przy karmieniu.

Odstawianie od karmienia piersią u każdego dziecka będzie przebiegać inaczej. Jeżeli dziecko jest bardzo malutkie i jeszcze nie posiada umiejętności picia z butelki, musisz koniecznie zabrać się za naukę tej czynności. Zwróć uwagę na odpowiednie dopasowanie butelki, ale przede wszystkim smoczka. Dobrym sposobem jest stopniowa zmiana mleka mamy na mleko modyfikowane. Przez pierwsze dni podając swój pokarm, a kiedy dziecko przyzwyczai się do korzystanie z butelki, powolne wprowadzenie mleka modyfikowanego.

Stopniowe odstawianie od karmienia piersią

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią? Karmienie piersią to moment bliskości, waszego bycia we dwoje, kontaktu, dlatego musisz zawsze wytłumaczyć dziecku, dlaczego już nie dostaje cycusia. Nie krzycz, nie denerwuj się, że nie rozumie, ma do tego prawo. Za to bądź obecna, wygłupiaj się, przytulaj i całuj, nie odbierając wam tej bliskości na co dzień. Jednocześnie, gdy maluch zapragnie tu i teraz cycusia, odwracaj jego uwagę: zabawką, spacerem, łaskotkami czy śmiesznymi minami. Zaciekawione dziecko zapomni, co przed momentem chciało.

Warto również określić sobie mniej więcej czas, w którym odstawienie od piersi ma mieć miejsce, na przykład trzy tygodnie i tego się trzymać. Oczywiście nie sztywno, bo życie jest nieprzewidywalne, ale sama dla siebie musisz spróbować to usystematyzować, by nie przeciągać tego momentu przez długie miesiące.

Zwróć uwagę na to, by nie dopuszczać do przyjścia wilczego głodu, bo wtedy maluch odruchowo będzie domagał się piersi. Pamiętaj o tym, by podawać zdrowe i zbilansowane posiłki, aby mały brzuszek był pełny.

Nie ma idealnego sposobu na odstawienie dziecka od piersi, a ile mam, tyle historii, które można opowiedzieć. Niektóre mamy z powodu choroby muszą odstawić maluszki już w pierwszych miesiącach życia, inne kontynuują mleczną drogę do czasu, aż dziecko samo zadecyduje, że nie chce być dalej karmione piersią. Ile mam, tyle osobistych decyzji. Pamiętaj jednak, że jest to nieodwracalne i odstawienie od piersi zakończy pewien etap w waszym życiu. Dobrze przemyśl, poczytaj, przygotuj się psychicznie, bo często bywa tak, że to mamy znoszą odstawienie od piersi gorzej, niż nasze maluchy.

Autorka:

Monika Kampczyk

http://www.kamperki.com/

Przeczytaj również: Rozszerzanie diety niemowlaka.

 

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *