Ropiejące oczy przy katarze u dziecka - przyczyny

ropiejące oko u dziecka przy katarze

Spis treści

Ropiejące oczko u noworodka to częsty problem, z którym stykają się młodzi rodzice – nie należy się obawiać, że to coś bardzo poważnego, ale nie wolno też tego bagatelizować. Przyjrzyjmy się temu, co z reguły powoduje takie objawy – oraz co wspólnego mają katar i ropiejące oczy u niemowlaka?

 

Ropiejące oczy u dziecka przy katarze – przyczyny

 

Najczęstszą przyczyną ropienia oczu u noworodków jest zablokowanie kanalików łzowych lub całych przewodów nosowo-łzowych, które odpowiadają za odprowadzanie nadmiaru łez z oka do nosa. W wyniku zablokowania kanalików, łzy gromadzą się w oku, co z kolei prowadzi do objawów takich jak zaropiałe oczy.

Innymi przyczynami ropienia oczu u noworodków mogą być infekcje bakteryjne, takie jak zapalenie spojówek, zakażenie górnych dróg oddechowych lub inne choroby, których objawy wpływają na stan oczu dziecka. Pamiętaj, że zdarza się także, że noworodki w wyniku komplikacji okołoporodowych lub nieprawidłowego rozwoju prenatalnego mogą urodzić się z zakażeniem oka. W takich sytuacjach jest ono najczęściej spowodowane przeniesieniem bakterii z matki na dziecko podczas porodu.

 

Katar i ropiejące oczy u dziecka 

 

Ropiejące oczy u dziecka i katar są często ze sobą związane, ponieważ infekcje wirusowe lub bakteryjne, które powodują katar, mogą przenieść się na spojówki oczu, co prowadzi do zapalenia spojówek i – w konsekwencji – ropienia oczu.

Dodatkowo katar i zatkany nos utrudniają odpływ łez, co prowadzi do zalegania łez (kwestia wspomnianych wcześniej zatkanych kanalików łzowych). Takie środowisko to idealne warunki do rozwoju bakterii lub wirusów. Objawy, które możesz zauważyć u swojego dziecka w takiej sytuacji, to na przykład zaczerwienienie, obrzęk, wydzielanie żółtej lub zielonej wydzieliny z oka, a także podrażnienie i swędzenie – dziecko może więcej niż zwykle pocierać oczy.

Jeśli podejrzewasz, że ropa w oczach dziecka to nie zwykłe śpiochy, warto podjąć odpowiednie kroki w celu zwalczania infekcji. 

 

Co zrobić, gdy pojawia się ropa w oczach dziecka?

 

W przypadku wystąpienia ropienia oczu u noworodka, koniecznie skonsultuj się z pediatrą, aby wykluczyć stany chorobowe oraz postawić odpowiednią diagnozę. Lekarz może zalecić stosowanie kropli do oczu, soli fizjologicznej do higieny dziecięcych oczu lub maści przeciwbakteryjnej w celu zwalczania infekcji. W przypadku zablokowanych kanalików łzowych konieczne będzie podjęcie odpowiednich kroków (np. delikatnego masażu zgodnego z zaleceniami pediatry), które pozwolą udrożnić przewód. Jeśli infekcja ma inne podłoże niż nadkażenie przez katar, może być konieczne zastosowanie antybiotyków. Pamiętaj, że pediatra (lub laryngolog dziecięcy – jeśli pediatra Cię do niego skieruje) najlepiej oceni stan dziecka i zaleci odpowiednie leczenie. 

 

Dodatkowa pomoc przy ropiejących oczach

 

Jak jeszcze możesz pomóc dziecku? Bezwzględnie ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny, o których czasem się zapomina – mowa o takich nawykach (zarówno dzieci, jak i rodziców) jak częste mycie rąk i unikanie dotykania twarzy, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się bakterii.

Jeśli ropiejące oczy współwystępują z katarem, zapewnij dziecku również odpowiednią higienę nosa. Wskazane jest m.in. czyszczenie nosa solą fizjologiczną lub korzystanie z aspiratora do nosa (np. Katarek Simple), aby usunąć nadmiar wydzieliny i zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji z nosa na oczy. W przypadku, gdy ropiejące oczy i katar utrzymują się przez dłuższy czas lub stan dziecka się pogarsza, nie zwlekaj – ponownie skonsultuj się z lekarzem. Podobnie jeśli zauważysz poważniejsze symptomy u malucha (np. obrzęk).

 

W tekstach wspomniano o aspiratorach marki Katarek.

Producent: Illes Csok es Tsa 1146 Budapest, Ajtosi Durer sor 37

Podmiot Prowadzący/dystrybutor: Duna Sp. z o.o. ul. Przemysłowa 13/1, 30-701 Kraków

Zastosowanie: Katarek Plus służy do usunięcia wydzieliny z jamy nosowej u dzieci. Nie wolno stosować do innych celów!

Przeciwwskazania:

  • W przypadku hemofilii lub krwawienia z nosa należy skonsultować się z lekarzem!
  • Jeżeli po zastosowaniu urządzenia pojawi się wysypka alergiczna lub zaczerwienienie na nosie dziecka, należy przestać używać urządzenie! Należy skonsultować się z lekarzem!

Ostrzeżenie: To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *