Niemowlę na basen - kiedy zabrać

Kiedy zabrać niemowlę na basen

Wyjścia na basen z niemowlakiem stanowią rozrywkę nie tylko dla dziecka, ale i dla mamy – kąpiel sprawia przyjemność maluchowi i pozwala wrócić do formy po porodzie jego mamie.

Kiedy zabrać niemowlaka na basen

Na basen najlepiej wybrać się po raz pierwszy wiosną/latem lub po prostu gdy warunki atmosferyczne są sprzyjające (nie pada deszcz, śnieg ani nie wieje wiatr), wtedy nie trzeba się denerwować tym czy np. włosy zostały dostatecznie wysuszone. Większość basenów oferuje zorganizowane zajęcia dla maluszków już od 5 miesiąca życia. Możesz także wybrać się na własną rękę, wtedy nie ograniczają cię żadne przedziały wiekowe.

Pamiętaj jednak, że dla własnej wygody prościej jest zabrać dziecko, które jest w stanie siedzieć z podparciem i ma bardziej skoordynowane ruchy niż noworodek – ja na basen wybrałam się z moim 6 miesięcznym synem, ale uprzednio trenowaliśmy w wannie. Jak?

Kupiłam mu specjalne koło, które zakłada się na szyję (baby swimmer) – brzmi makabrycznie? Nie obawiaj się, ja też na początku miałam wątpliwości, ale już po pierwszej próbie dostrzegłam, że takie rozwiązanie pozwala dziecku na nieskrępowane ruchy nogami i rękami.  Mój syn od początku uwielbiał kąpiele, woda sprawiała mu frajdę, dlatego pójście na basen było przyjemnością. Jeżeli dziecko boi się wody warto poczekać dłużej.

Plusy kąpieli dla malucha

Najważniejsze plusy kąpieli to:

  • stymulacja rozwoju ruchowego malucha,
  • lepsza koordynacja ruchów,
  • poczucie bezpieczeństwa (Twoje dziecko przecież rozwijało się tak przez 9 miesięcy w brzuchu),
  • dodatkowa rozrywka, forma zabawy, odczuwanie nowych bodźców,
  • wspomaganie rehabilitacji kostno-stawowej.

Z maluchem na basen

Odwieczne pytanie – woda ozonowana czy chlorowana? Zanim udałam się na basen zapytałam dermatologa, który zasugerował, że woda chlorowana jest korzystniejsza i wszelka jej krytyka jest mitem. Podkreślił jednak, że warto na godzinę przed wyjściem natłuścić ciało malucha balsamem – w przypadku mojego syna jest to balsam dla skóry atopowej, odbudowujący barierę lipidową. Czynność tą należy powtórzyć po powrocie do domu, w naszym przypadku taki schemat działa świetnie. W co jeszcze warto się zaopatrzyć?  Oczywiście specjalne pieluszki do pływania – jedno lub wielorazowe, ręcznik i własną suszarkę. Pamiętaj, że maluchom nie wolno suszyć włosów gorącym powietrzem, ustaw suszarkę na chłodny nawiew. Basen, na które chodziłam były wyposażone w przewijaki, co znacznie ułatwia „obsługę” maluszka – zawsze warto zapytać czy takowy znajduje się w wyposażeniu basenu.

Zabierz niemowlę na basen!

Średnio odruch pływania z życia płodowego utrzymuje się u niemowlaka do 6-8 miesiąca życia (nie otwiera ust oraz nie zamyka oczu), jednak naukę pływania możesz już zacząć w 2-gim miesiącu życia!

Pierwsze kąpiele będą zapewne krótkie i z czasem będą się wydłużały. My zaczęliśmy od 15 minut, a teraz wspólna zabawa w wodzie zajmuje nam ok godziny.  Warto już od małego zaszczepiać w dziecku pozytywne wzorce i sportowy tryb życia dlatego pakujcie klapki i stroje i w drogę 🙂 Pływanie dodatkowo pobudza nowe bodźce fizjologiczne u dziecka zarówno fizyczne jak i psychologiczne.

Autorka

Filiz Sulejnam- Srokosz

Iwona

Każdego dnia staram się wyszukiwać najciekawsze tematy.
Każda z nas jest Kobietą, Mamą, Żoną czy Córką- często pełnisz pewnie wszystkie te role społeczne na raz :) nie jesteś z tym sama pamiętaj. Moją stronę tworzą mamy: mama farmaceutka, przyszła mama, mama pediatra, mama blogerka. Czekamy na Twoje pytania! Jeśli chcesz ze mną współpracować zapraszam do kontaktu:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *