Katar sienny - co to?

Katar sienny co to

Uporczywy, cieknący katar, któremu nie towarzyszą inne objawy chorobowe (takie jak gorączka, kaszel czy pozostałe symptomy grypy oraz przeziębienia) to dolegliwość, która dotyka przede wszystkim alergików. Co to jest katar sienny i jak się go pozbyć, gdy dyskomfort jest na tyle silny, że utrudnia codzienne funkcjonowanie? Przygotowaliśmy poradnik, w którym odpowiadamy na najbardziej palące i frustrujące pytania związane z tym rodzajem kataru.

Katar sienny – co to? Jak go rozpoznać?

Katar sienny dość łatwo rozróżnić od pozostałych typów kataru – odmienna jest zarówno struktura i gęstość wydzieliny, jej kolor oraz częstotliwość występowania czy wreszcie natężenie i towarzyszące katarowi objawy. Zacznijmy jednak od tego, co to jest katar sienny. Jest to alergiczny nieżyt nosa, który ma charakter symptomatyczny (czyli występuje, gdy osoba zetknie się z danym alergenem), czasem jednak objawia się przewlekle, może więc towarzyszyć alergikowi nawet cały rok. Wszystko zależy od tego, jaki alergen wywołuje reakcję organizmu – jeśli są to np. roztocza, a nie pylące przez konkretne miesiące zboża, katar będzie utrzymywał się cały rok, z nasileniem podczas przebywania w szczególnie zakurzonych pomieszczeniach.

Jak wygląda katar alergiczny?

 • wydzielina jest rzadka, bezbarwna;
 • może towarzyszyć mu swędzenie nosa, szyi, rąk;
 • często wiąże się z kichaniem, ponieważ organizm próbuje oczyścić nos z wdychanych alergenów;
 • pojawia się niedrożność nosa.

Czy katar sienny jest zaraźliwy?

Katar sienny nie jest bakteryjny i bardzo rzadko powoduje powikłania takie jak zapalenie zatok. Zatem czy katar sienny jest zaraźliwy? Nie – ponieważ jest wywoływany przez czynniki zewnętrzne, nie patogeny, nie ma możliwości zarazić się od osoby cierpiącej na katar tego rodzaju nawet przy bliskim kontakcie.

 

Jakie objawy towarzyszące katarowi siennemu warto znać?

 • suchy kaszel;
 • ból gardła;
 • łzawienie i zaczerwienienie oczu;
 • problemy skórne, np. wysypka, wypryski;
 • swędzenie szczególnie wrażliwych okolic – oczu, ust, szyi, nadgarstków;
 • bóle głowy.

Jeśli zmagasz się z katarem siennym, objawy powinny choć częściowo ustąpić po zastosowaniu środków na alergię lub ustąpieniu kontaktu z alergenem. W międzyczasie może – ale nie musi – pojawić się gorączka wywołana postawieniem układu immunologicznego w stan gotowości, a także objawy psychiczne – zmęczenie, drażliwość, kłopoty ze snem czy koncentracją.

Co to jest katar sienny

Czy katar sienny może występować u dzieci?

Tak – ten typ kataru może pojawić się u każdego alergika, niezależnie od wieku, ponieważ jest reakcją organizmu na alergen wdychany wraz z powietrzem.

Co na katar sienny?

Katar sienny nie jest schorzeniem samym w sobie, a jedynie objawem alergii. Dlatego aby pozbyć się tego rodzaju kataru należy szukać rozwiązań u źródła, a więc pozbyć się alergenów lub wyciszyć błędną reakcję organizmu. Pamiętaj też, by go nie ignorować – mimo że z pozoru niegroźny, może przyczynić się np. do rozwoju astmy oskrzelowej.

Na katar sienny polecamy więc:

 • często płukać i oczyszczać nos, np. przy pomocy specjalnego roztworu z solą fizjologiczną;
 • zapobiegać kontaktom z alergenami, np. unikając wychodzenia na spacer w trakcie największego pylenia, wieszania prania na balkonie czy spotkań ze zwierzętami, jeśli ma się uczulenie na sierść;
 • myć włosy i ciało po powrocie do domu w okresie pylenia, jeśli przyczyną kataru siennego jest alergia na pyłki;
 • stosować sprawdzone i przepisane przez alergologa środki na alergię z właściwymi substancjami czynnymi (np. loratadyną).

Jeśli alergia jest szczególnie uciążliwa i utrudnia Ci w dużym stopniu codzienne funkcjonowanie, możesz także rozważyć odczulanie.

Przeczytaj także blogpost: przyczyny kataru u dzieci.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *