Katar a alergie: jak rozpoznać i leczyć alergiczny nieżyt nosa

Jak leczyć alergiczny nieżyt nosa?

Spis treści

Alergiczny nieżyt nosa, jeśli nie jest skutecznie leczony, może prowadzić do naprawdę poważnych zmian w funkcjonowaniu układu oddechowego, a powikłania takie jak zapalenie zatok, a nawet rozwój polipów, stają się realnym zagrożeniem. 

Jak wiesz, katar może mieć tak naprawdę dziesiątki różnych powodów (jeśli chcesz je poznać, zerknij na nasz artykuł – Przyczyny kataru u dzieci), ale niezależnie od tego, co leży u źródła problemu, im szybciej podejmiesz kroki, tym lepiej. W przypadku konieczności rozpoznania kataru alergicznego to bardzo ważne. 

Jak odróżnić katar alergiczny od zwykłego?

Jeśli maluch skarży się na pogorszone samopoczucie, a mimo ogólnego zdrowia i braku gorączki towarzyszy mu przeciągający się tygodniami katar, powinna zapalić się w Twojej głowie czerwona lampka – może to alergia?

Ale jak właściwie rozróżnić infekcję od alergii, jeśli wiele objawów (kaszel, katar, kichanie, ból głowy) są do siebie bardzo podobne?

Najczęstsze problemy związane z katarem alergicznym to:

 • problemy ze snem (zarówno zasypianiem, jak i np. przesypianiem nocy),
 • ból głowy o przewlekłym charakterze,
 • ból zatok,
 • przemęczenie,
 • kichanie, szczególnie napadowe (salwami),
 • zapalenie spojówek.

Jak odróżnić katar alergiczny od zwykłego?

Jeśli katarowi towarzyszą powyższe objawy – warto poważnie zastanowić się nad wizytą u alergologa. Chcesz przeprowadzić wstępną, niezobowiązującą diagnozę w domu, zanim uda Ci się spotkać z lekarzem? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

 1. Specyfika kataru – katar alergiczny jest rzadki, wydzielina ma wodnistą strukturę, często dosłownie cieknie maluchowi z nosa.
 2. Kaszel – w tym spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła powodujące częste pokasływanie.
 3. Zaczerwienienie oczu – alergii bardzo często towarzyszy zapalenie spojówek, a także problemy ze swędzeniem oczu, łzawieniem czy właśnie zaczerwienieniem. Jeśli obserwujesz takie objawy u swojego dziecka, szansa alergii jest bardzo wysoka.
 4. Swędzenie gardła – czasem alergia objawia się bólem gardła, ale równie częsty jest jego świąd spowodowany przez dostanie się alergenów do dalszej części dróg oddechowych.
 5. Czas trwania objawów – jeśli utrzymują się tygodniami (a często nawet miesiącami!) i obserwujesz ich natężenie w konkretnych sytuacjach (np. po wyjściu na zewnątrz latem czy z kolei spędzaniu czasu w domu zimą), bardzo prawdopodobne, że zmagasz się z katarem alergicznym.
 6. Duszności – uczucie duszności oraz problemy z oddychaniem to częste objawy alergii.
 7. Wycofanie, problemy ze skupieniem – często objawy alergii wiążą się też z otumanieniem i uczuciem przewlekłego zmęczenia, dlatego, jeśli dziecko zaczyna mieć problemy w nauce czy kontaktach z rówieśnikami, warto rozważyć wizytę u alergologa, aby wykluczyć lub potwierdzić alergię.
 8. Kichanie – na pewno udało Ci się zauważyć, jak często katarowi towarzyszy kichanie W ten sposób organizm próbuje bronić się przed alergenami (np. pyłkami, roztoczami).

Jak leczyć alergiczny nieżyt nosa?

Leki dobierane są przez specjalistę – musisz spotkać się z alergologiem, aby ustalić odpowiednie leczenie po wykonaniu testów. Nie eksperymentuj na własną rękę – chodzi w końcu o zdrowie dziecka. Samodzielnie możesz:

 • ograniczyć ekspozycję na alergeny,
 • oczyszczać nos (np. z pomocą aspiratorów),
 • wykonywać inhalacje,
 • nawilżać śluzówkę nosa,
 • stosować przepisane przez lekarza leki doustne oraz krople do oczu.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *