Obniżona temperatura ciała u dziecka. Jak sobie z nią radzić?

obniżona temperatura ciała u dziecka

Martwisz się o samopoczucie malucha? Obserwujesz od kilku dni obniżoną temperaturę u dziecka i nie wiesz, czym ją wytłumaczyć? A może zastanawiasz się, czy to wszystko wynik (a może właśnie przyczyna) osłabienia? Porozmawiajmy o tym, skąd może brać się obniżona temperatura ciała u dziecka oraz co Ty, jako rodzic, możesz zrobić, żeby wspierać samopoczucie pociechy.

Spis treści

Obniżona temperatura ciała u dziecka… czyli jaka?

Zacznijmy od tego, co właściwie kwalifikuje się do mówienia o obniżonej temperaturze — czy wszystko poniżej idealnych 36,6°C musi wiązać się z trudnościami zdrowotnymi maluszka?

Prawda jest taka, że niekoniecznie. Wiemy, że jako rodzic monitorujesz uważnie stan dziecka i jakiekolwiek odchylenia od ogólnie przyjętej normy mogą wzbudzić wątpliwości, ale pamiętaj — niewielkie wahania mogą być błędem pomiaru, a nawet jeśli nie są, to zdarza się, że maluszek ma temperaturę 36,7°C czy 36,5°C zupełnie bez powodu. Po prostu dlatego, że przed chwilą się obudził albo lekko zmarzł.

Ale jeśli dziecko przez dość długi czas ma temperaturę na poziomie 36,0–36,5°C, rzeczywiście możemy mówić o obniżonej temperaturze ciała i warto się tym zająć, przede wszystkim poszukać przyczyn. U dzieci rzadko zobaczymy temperatury niższe, np. 35,0°C — jeśli taki będzie wynik Twojego pomiaru, powtórz go, a jeśli sytuacja będzie taka sama, udaj się do pediatry, który pomoże Ci ustalić przyczyny.

Obniżona temperatura u dziecka — przyczyny

Przejdźmy teraz do tematu przyczyn niskiej temperatury ciała maluszka.

  • Zdarza się, że dziecko traci temperaturę ciała przez zbyt lekkie ubranie, a nawet przez to, że w sypialni podczas snu jest za niska temperatura!
  • To, o czym rodzice rzadko myślą, a bywa przyczyną obniżonej temperatury ciała dziecka, to odwodnienie. Jeśli maluch za mało pije (i je — jeśli mówimy o  niemowlętach), jego organizm przestaje działać prawidłowo, a wiele funkcji nadmiernie spowalnia. Pamiętaj, aby zachęcać malucha do picia, szczególnie jeśli je już mało posiłków w formie płynnej!
  • Czasem obniżona temperatura pojawia się wtedy, gdy maluch przez infekcję jest osłabiony i jego ciało nie produkuje wystarczających ilości ciepła. Mowa tu o różnego rodzaju przeziębieniu, a także poważniejszych chorobach.
  • Niedoczynność tarczycy — zdarza się u dzieci bardzo rzadko, ale warto ją wykluczyć badaniami hormonów tarczycy. Dobry endokrynolog dziecięcy Ci pomoże.
  • Oczywiście przyczyny mogą być bardziej skomplikowane: od niedożywienia organizmu (nie chodzi często o to, że dziecko je za mało, a o to, że nie są mu dostarczane pewne składniki odżywcze), przez hipoglikemię, aż po anemię.

obniżona temperatura u dziecka

Obniżona temperatura u dziecka — co robić?

Pozostaje jeszcze temat tego, co robić. Załóżmy, że zaobserwowałeś już niepokojąco niską, utrzymującą się temperaturę malucha (czyli nie z jednorazowego pomiaru, a kilku w ciągu dnia). Rozwiązań jest kilka:

  • Jeśli obniżonej temperaturze dziecka nie towarzyszą inne objawy, zweryfikuj, czy jest ubrane wystarczająco ciepło i czy w jego otoczeniu nie ma przeciągu, a temperatura pomieszczenia jest optymalna. Pamiętaj, że wilgotność obniża temperaturę odczuwalną, co będzie szczególnie wyraźne w deszczowe dni! Prawdziwym problemem niektórych maluszków okazuje się nawet przeziębienie od klimatyzacji.
  • W przypadku gdy temperatura spada mocno (poniżej 35,0°C) koniecznie zabierz dziecko do lekarza. Powodem może być infekcja albo mniej oczywiste problemy zdrowotne, które pediatra zdiagnozuje.
  • Gdy temperatura dziecka jest niska (36,0– 36,5°C) i wiesz, że ma infekcję, np. charakterystyczne objawy grypy, które są pod kontrolą specjalisty, nie musisz panikować – to normalny objaw choroby. Tak długo jak trzymasz się wytycznych lekarza i dbasz o zdrowie maluszka, wszystko będzie dobrze. W razie wątpliwości — umów się na teleporadę. Niektórzy lekarze udostępniają też specjalny czat po wizycie, dzięki któremu możesz się skontaktować w razie pytań o leczenie.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *