Kiedy maluchowi dokucza przewlekły katar i istnieje duże prawdopodobieństwo zapalenia zatok, bezpiecznym i sprawdzonym sposobem na skuteczne odetkanie noska jest płukanie zatok. U dzieci ten prosty zabieg wygląda bardzo podobnie jak u dorosłych, ale jest kilka ważnych aspektów, o których należy pamiętać. Ta metoda przyspiesza leczenie zapalenia zatok i nieżytu nosa, a także poprawia higienę górnych dróg oddechowych. Sprawdza się także w oczyszczaniu ich z alergenów i zanieczyszczeń, zmniejszając ryzyko powstawania infekcji. Dowiedz się, czy poprawnie wykonujesz płukanie nosa u dzieci.
Czyszczenie zatok u dzieci zaleca się wykonywać od 4. roku życia. Wcześniej zalecamy zastosowanie produktów takich jak aspiratory dla dzieci – wszystko z myślą o bezpieczeństwie najmłodszych. Płukanie zatok u młodszych pociech musi być przeprowadzane przez wykwalifikowany personel medyczny.
Spis Treści
- Czego używać do irygacji zatok u dzieci?
- Płukanie nosa u dziecka – jak je przeprowadzić?
- Jak często przeprowadzać irygację nosa u dzieci?
Czego używać do irygacji zatok u dzieci?
Wykonanie irygacji zatok jest bardzo proste i bezpieczne. Nie wymaga ani drogiego sprzętu, ani szczególnych umiejętności. W aptece można znaleźć zestaw przeznaczony do tego zabiegu już w okolicy 20 złotych. Można także stosować bardziej domowe metody z wykorzystaniem gruszki lub bardziej zaawansowany sprzęt, ale jeśli szukasz optymalnego rozwiązania – będzie to właśnie podstawowy irygator w formie buteleczki ze specjalnym płynem, często roztworem soli lub soli fizjologicznej. W aptekach można znaleźć także irygator do nosa dla dzieci (nieco mniejszy niż ten dla dorosłych) i to właśnie tę wersję polecamy w przypadku płukania zatok u dzieci. Czasem stosuje się także dodatek wody utlenionej (w proporcji ok. 5 kropli wody utlenionej w 5 ml soli fizjologicznej) ze względu na jej właściwości antyseptyczne. W przypadku leczenia najmłodszych warto jednak pozostać przy najbezpieczniejszych i sprawdzonych metodach.
Płukanie nosa u dziecka – jak je przeprowadzić?
Płukanie zatok często wiąże się z pewnym dyskomfortem, dlatego dobrze poinformować o nim dziecko jeszcze przed rozpoczęciem irygacji. Czyszczenie zatok u dzieci powinien wykonywać rodzic. Pamiętaj, że płukanie można wykonywać najpóźniej na godzinę przed snem. Sam sposób płukania nosa u dzieci powyżej 4. roku życia pozostaje taki sam, niezależnie od wieku. Może zmieniać się ilość podawanego roztworu.
- Przygotuj roztwór zgodnie z instrukcją na opakowaniu irygatora dla dzieci, z którego korzystasz.
- Po przygotowaniu roztworu stań z dzieckiem nad umywalką lub zlewem.
- Przyłóż końcówkę buteleczki w lewym otworze nosowym dziecka. Ważne jest, by przylegała do niego szczelnie, a w trakcie zabiegu woda nie wyciekała tą stroną.
- Przechyl głowę dziecka w taki sposób, by prawe ucho dotykało jego ramienia.
- Poproś dziecko o spokojne oddychanie przez usta (nie nos!) i przechyl buteleczkę, wprowadzając roztwór do nosa dziecka.
- Płyn powinien wypływać prawą dziurką. Zużyj w ten sposób połowę buteleczki.
- Powtórz to samo z drugą stroną nosa: przyłóż dziubek butelki do prawego otworu nosowego, a lewe ucho dziecka skieruj ku ramieniu.
- Oczyść delikatnie nos dziecka z wody i wydzieliny.
Jak często przeprowadzać irygację nosa u dzieci?
Płukanie zatok u dzieci można wykonywać 1-2 razy dziennie lub według zaleceń lekarza. 1 raz dziennie zalecany jest najczęściej w przypadku działań profilaktycznych, 2 razy dziennie w leczeniu zapalenia zatok i innych przypadłości.
Upewnij się, że dziecko może mieć przeprowadzoną irygację, czytając przeciwwskazania na ulotce produktu. Pamiętaj, że w razie wątpliwości czy dużego dyskomfortu dziecka najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z lekarzem, który udzieli pomocy lub doradzi, jak dopasować ten zabieg do indywidualnych potrzeb dziecka.
0 komentarzy