Jak wybrać imię dla dziecka?

Poznałaś już płeć maluszka, brzuszek z każdym dniem robi się coraz większy, a termin porodu coraz bliżej. Poza skompletowaniem wyprawki masz przed sobą jeszcze jedno dość kluczowe zadanie, którego skutki będziesz odczuwała na co dzień do końca życia. Wybór imienia dla maleństwa spędza sen z powiek wielu przyszłym mamom. Postaramy się podpowiedzieć Ci jak się najlepiej do tego zabrać. 

 

Popularne czy wyjątkowe?

Zdania w tym temacie są podzielone. Świadczą o tym prowadzone statystyki, które wskazują, że zarówno bardzo popularne imiona jak i te wyjątkowe, mają swoich zwolenników. Właśnie to jest pierwsza z kwestii, którą powinnaś rozważyć. Czy zależy Ci na tym, żeby Twoje dziecko się wyróżniało? Czy jednak wolisz opcję bezpieczniejszą, taką która nie będzie sprawiała problemów z zapamiętaniem, ani wypowiedzeniem imienia. Może się okazać, że już na tym etapie będziesz wsparciem w przyszłości zawodowej dla Twojego dziecka, ponieważ jak pokazują badania przeprowadzone przez naukowców z Marquette University osoby mające popularne imiona są częściej zatrudniane. Jak widać w procesach rekrutacyjnych sprawdza się stara zasada, że lubimy to, co znamy.

 

Inspiruj się rodziną lub ulubionymi bohaterami. 

Zastanawiając się nad imieniem dla maleństwa możesz nawiązać do rodzinnych korzeni. Jeśli nadasz dziecku imię po babci czy ulubionym wujku, to nie tylko dla nich będzie to wspaniały prezent. Również Twój maluch dostanie w ten sposób jasny sygnał, że rodzina i Wasze korzenie są dla Was ważne. Już w momencie nadawania mu imienia, przekażesz mu istotne dla Waszej rodziny wartości. 

Inaczej jest trochę w sytuacji, w której postanowisz nadać dziecku imię bohatera popularnego filmu czy serialu. Istnieje bowiem ryzyko, że nawet najbardziej oryginalne imię stanie się w tym czasie bardzo popularne, bo wiele mam będzie się wzorować na tych samych bohaterach. Bezpieczniej jest sięgnąć po imię postaci z książki. Nie są one zazwyczaj aż tak popularne w danych okresach czasu, a maluch jak dorośnie może być zadowolony, że jego pierwowzór był uwieczniony na kartach książki. 

 

Nie decyduj zbyt pochopnie. 

Imienia swojego dziecka będziesz bardzo często używać przez wiele lat. Dlatego też powinnaś być przekonana, że podjęłaś dobrą decyzję. Konsultowanie się z wieloma osobami, nie jest jednak najlepszym sposobem. Wchodzą tu w grę różne gusta, każdemu podoba się co innego i może to doprowadzić do tego, że zamiast rozjaśnić Ci obraz doprowadzi do zupełnego chaosu, w którym z dwóch branych pod uwagę opcji zrobi się dziesięć. Najlepiej wraz z ojcem dziecka używajcie wybranego imienia jak najczęściej we wspólnych rozmowach, a także mówiąc do brzucha (wiemy, że wszystkie mamy tak robią :). W ten sposób będziecie się mogli z nim “osłuchać” i stwierdzić, czy faktycznie jest to imię które chcecie wypowiadać nawet kilkadziesiąt razy dziennie.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Katar u niemowląt i małych dzieci może powodować groźne powikłania.

Chcesz mu pomóc? Dowiedz się jak!

Katar u niemowląt i małych dzieci może powodować groźne powikłania.

Chcesz mu pomóc? Dowiedz się jak!